Kierowanie grupą ludzi to niemałe wyzwanie. Trzeba mieć odpowiednie podejście do ludzi oraz wiedzę. Niestety, na czele zespołu nie zawsze stoi ktoś taki. Dlaczego szefami często zostają osoby przypadkowe, które w ogóle się do tego nie nadają? Jak się odnaleźć w sytuacji, gdy kieruje nami "szef idiota"?
PIT za 2020 trzeba rozliczyć od 15 lutego do 30 kwietnia 2021 r. Jak rozliczyć się szybko, sprawnie i bezproblemowo? I czy nadal musimy wybierać się do urzędu, czy wszystko załatwi za nas e-Urząd? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedziała Dominika Nawrocka, ekspertka finansów osobistych.
Co drugi sklep wprowadza swoich klientów w błąd. Jak tłumaczy prezes UOKiK, często zdarza się, że wyższe ceny na paragonie wynikają z braku doświadczenia początkujących przedsiębiorców. Niestety nie brakuje także oszustów, którzy żerują na naiwności konsumentów. W takiej sytuacji prawo stoi po stronie konsumenta.
Ulga na dzieci przy rozliczaniu podatku oznacza zwrot sporej kwoty. Niedługo mija termin na jej wykorzystanie, dlatego warto się pospieszyć. Jednak nie wszyscy rodzice mogą liczyć na odzyskanie pieniędzy. Sprawdź, jaki jest limit dochodu.
Lech Wałęsa szuka pracy, o czym kilka dni temu poinformował w sieci. Deklaracja byłego prezydenta stała się pretekstem do tego, aby sprawdzić, jak na rynku wygląda sytuacja osób 50+. Jak oceniają ich pracodawcy i jakie mają szanse na znalezienie zajęcia? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Katarzyną Łakińską, ekspertką rynku pracy.
Wypracowanie, rozprawka, opowiadanie, artykuł – każda z form pisemnej wypowiedzi zawiera określone reguły. Według jakich zasad piszemy artykuł?
Praca z domu wydaje się być spełnieniem marzeń wielu ludzi. Coraz większa liczba osób interesuje się zarabianiem w internecie, pracą zdalną i nowymi sposobami na dorobienie do pensji. Istnieje wiele sposób zarabiania w sieci, które mogą okazać się skuteczne, po włożeniu w pracę maksimum wysiłku i czasu.
Mieszkaniowy boom w Polsce trwa mimo pandemii. Tylko w marcu po pieniądze na własne lokum udało się do banków ponad 56 tys. osób. Najnowsze dane pokazały 35-proc. wzrost liczby wniosków kredytowych wobec ubiegłego roku.
Masz problem z planowaniem i zarządzaniem czasem? Technika Pomodoro nauczy cię samodyscypliny, a jednocześnie poprawi efektywność twojej pracy. Metodę tę opracował jeszcze w latach osiemdziesiątych Włoch Francesco Cirillo, który będąc studentem, korzystał z czasomierza w kształcie pomidora – to właśnie od niego pochodzi nazwa całej metody. Na czym ona zatem polega?
Praca niewidzialna to taka, która jest wykonywana, a której świat nie dostrzega. Dlaczego warto o niej mówić i na czym polega? Wyjaśniła to w Dzień Dobry TVN Janina Bąk - statystyczka, nauczycielka akademicka i autorka popularnego bloga JaninaDaily.com.
Zaległości finansowe osób w wieku 18-24 lat wynoszą już ponad miliard złotych. Dlaczego młode osoby decydują się brać kredyty? O przyczynach tej sytuacji w studiu Dzień Dobry TVN opowiedzieli dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik i psycholog Miłosz Brzeziński.
Chwilówki to tzw. szybkie pożyczki krótkoterminowe. Są udzielane zwykle online ludziom bez stabilnych dochodów. Wielu dłużników, zaciągając kolejne pożyczki tego typu (o wysokich kosztach), spłaca poprzednie. Tym samym długi cały czas są rolowane.
Banki coraz głośniej mówią o nałożeniu na swoich klientów dodatkowych opłat za trzymanie pieniędzy na koncie czy za prowadzenie lokaty. Jakich zmian możemy się jeszcze spodziewać? O tym w rozmowie z PAP-em mówiła prof. Małgorzata Zaleska z SGH.
Zapowiedziany przez PiS Nowy Ład zakłada kompleksową reformę systemu podatkowego. Skorzystać na niej miałby przede wszystkim osoby zarabiające w okolicach minimalnego wynagrodzenia. O tym, jak może przebiegać planowana reforma, pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Praca zdalna to dla wielu z nas rzeczywistość, z którą mamy do czynienia od ponad roku. Wykonywanie obowiązków online spowodowało, że zatarła się granica między biurem a domem. Boleśnie przekonały się o tym osoby, które w godzinach pracy online raczyły się napojami procentowymi i zostały za to dyscyplinarnie zwolnione. Pracodawca ma prawo wysłać policję.
O potrzebie likwidacji umów zlecenia i o dzieło mówi się już od jakiegoś czasu. O zmianach dyskutuje się podobno także wśród polityków partii rządzącej. Tymczasem eksperci biją na alarm, że elastyczność zatrudnienia jest, szczególnie teraz, bardzo potrzebna pracodawcom.
Utrata pracy w branży dotkniętej przez pandemię oraz mniejsze koszty ponoszone na dzieci stały się podstawą do obniżenia alimentów dla dwójki nastolatków. - Na skutek zdalnego nauczania, a także innych ograniczeń związanych z epidemią (np. zamknięte sale fitness, ograniczone możliwości wyjazdów, korzystania z różnych form rozrywek), wydatki zostały ograniczone - uzasadnił sąd.
Coraz częściej młodzi ludzie dążą do szybkiego usamodzielnienia się. Nie chcą do późnego wieku mieszkać z rodzicami i prosić ich o pieniądze. Zamiast tego sami otwierają swoje biznesy i uniezależniają się finansowo. Jak więc zostać bogatym nastolatkiem?
Zadaniem doradcy finansowego jest pomoc klientom m.in. w wyborze kredytu, funduszu lub ubezpieczenia oraz innych usług finansowych. Najczęściej znajduje on zatrudnienie w bankach, jednak zdarzają się również niezależni specjaliści.
Nie wiem, czy jest coś, na co w ciągu roku czekamy bardziej niż na urlop. Teraz, w zależności od stażu pracy, przysługuje nam 20 lub 26 dni, jednak ustawodawca zapowiada zmiany. Jak od 2021 będą wyglądały przepisy Kodeksu Pracy?
Syndrom poniedziałku dotyka wielu osób. Stres jest najczęściej spowodowany niezadowoleniem z pracy, ale nie tylko. Trener rozwoju osobistego Miłosz Brzeziński opowiedział, jak z nim walczyć. Zwrócił też uwagę na zalety tej częstej przypadłości.
Jan Gałek z Dolnego Śląska wybrał sobie niebanalny fach. Musiał opanować prawie 15 zawodów, by zająć się projektowaniem i renowacją sejfów. Warto było. - To duża radość z tego, że jakaś gwiazda filmowa docenia moją pracę - przyznał projektant.
Kobieta na kierowniczym stanowisku to, wydawać by się mogło powszechne zjawisko w dzisiejszych czasach. Awansujemy, zarządzamy zespołami, prowadzimy duże projekty. Jest jednak coś, co wciąż stawia nas na niższej pozycji od mężczyzn. Co to takiego?
Rząd zamierza wziąć pod lupę nasze podatki. Z zapowiedzi Tadeusza Kościńskiego, ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej wynika, że po zmianach będą one "bardziej sprawiedliwe". Co to ma oznaczać w praktyce?
W lutym stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 6,5 proc. - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. W porównaniu ze styczniem przybyło ponad 9 tysięcy osób bez pracy.
Liczy się pierwsze wrażenie, które czasem - jak w przypadku rozmowy online - może zaważyć na naszej przyszłości. Skoro życie w czasie pandemii przeniosło się do świata cyfrowego, to i proces rekrutacji przybrał formę bardziej "zdigitalizowaną". Jak zatem przygotować się do zooma z przyszłym pracodawcą i o czym pamiętać podczas rozmowy przez komputer? Najważniejsze rady zebrała dla nas Aneta Wrona, specjalistka ds. komunikacji i wizerunku.
Kompetencje twarde to zdolności nabyte, których poziom można zmierzyć lub sprawdzić za pomocą testów. Do kompetencji twardych możemy zakwalifikować te umiejętności, które zostały potwierdzone dyplomami lub certyfikatami, na przykład znajomość języków obcych, umiejętność wystawiania faktur czy prawo jazdy.
Znalezienie wymarzonego domu czy mieszkania jest nie lada wyzwaniem. W programie "House Hunters – Poszukiwacze domów" to zadanie ułatwiają eksperci. Jak odnaleźć się w gąszczu ogłoszeń i jakie są aktualnie trendy? Na te i inne ważne pytania odpowiedział Maciej Mindak, agent nieruchomości, jeden z prowadzących dziewiąty sezon popularnej serii.
Kompetencje miękkie i twarde to konkretne cechy lub umiejętności, które wpływają na naszą efektywność i jakość wykonywanej pracy. Obserwacje rynku pracy wskazują, że pracodawcy zwracają coraz większą uwagę na kompetencje miękkie.
Polacy zarabiają coraz więcej. Takie wnioski płyną z raportu przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. Zgodnie z wyliczeniami resortu przeciętne wynagrodzenie było wyższe o 200 złotych.