Która grupa zawodowa zarabia najmniej? Są nowe dane GUS o zarobkach Polaków

Mediana wynagrodzeń
Wynagrodzenia w Polsce
Źródło: muzzyco / Getty Images
Eksperci Głównego Urzędu Statystycznego raz na dwa lata publikują medianę zarobków Polaków. Z ujawnionych danych wynika, że co drugi Polak w październiku 2020 roku zarobił poniżej 3404 złotych na rękę.

Mediana wynagrodzenia a średnia

Średnie wynagrodzenie Główny Urząd Statystyczny podaje każdego miesiąca, jednak wynik nie zawsze jest miarodajny - zawyżają go pojedyncze wysokie pensje. Chcąc lepiej poznać strukturę wynagrodzeń, lepiej sięgnąć po medianę, która jest obliczana przez statystyków raz na dwa lata. Jest to miara, która oznacza, że połowa badanych zarabia powyżej oznaczonej kwoty, a druga połowa poniżej. Najnowsze dane dotyczą października 2020.

Z danych przekazanych przez GUS wynika, że mediana wyniosła wówczas 4703 zł brutto. W praktyce oznacza to, że co druga zatrudniona osoba zarobiła nie więcej niż 3404 zł na rękę. Warto zauważyć, że średnie wynagrodzenie w tym samym okresie wynosiło 5748 zł brutto, czyli 4141 złotych na rękę. Choć dzięki medianie możliwe jest uzyskanie bardziej precyzyjnego obrazu rynku pracy, to wciąż pozostaje on niepełny. Należy bowiem pamiętać, że w obliczeniach GUS nie są uwzględniane mikrofirmy zatrudniające do dziewięciu osób. W Polsce takich przedsiębiorstw jest ponad 2 mln.

Raport o biedzie. Co z niego wynika?
Raport o biedzie – jakie wnioski z niego płyną?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Kobiety zarabiają mniej

Na podstawie średniej (nie mediany) GUS zauważył, że 69 proc. kobiet otrzymywało płacę poniżej przeciętnego wynagrodzenia. Analogicznie opłacanych było 62,5 proc. mężczyzn. Panowie wciąż są lepiej doceniani przez pracodawców, którzy skłonni są im wypłacać wynagrodzenia wyższe o 15 proc. w stosunku do pensji pań.

Nierówności płacowe są widoczne w każdym badanym sektorze i uwidaczniają się już na poziomie stawki godzinowej. W październiku 2020 r. przeciętne godzinowe wynagrodzenie brutto wyniosło 33,24 zł. Średnia stawka mężczyzn była wyższa o 13,6% od wynagrodzenia kobiet za godzinę pracy.

Kto zatem dobrze zarabia? Przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy oraz kierownicy mogli liczyć na pensję w wysokości 10 476 zł brutto. W tym przedziale panowie mogli liczyć na wypłatę rzędu 11 646 zł brutto, panie 9045 zł brutto. Specjaliści otrzymywali średnie wynagrodzenie na poziomie 7077 zł brutto ( z czego 8230 zł mężczyźni i 6406 zł kobiety). Na trzecim miejscu znaleźli się technicy i średni personel - średnia pensja to 5613 złotych brutto (6290 zł brutto mężczyźni, 5054 zł brutto kobiety).

Zdaniem GUS do najgorzej opłacanych grup należą robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy, operatorzy maszyn i osoby wykonujące proste prace. Dla przykładu zatrważająca większość pracowników centrów handlowych, bo aż 96 proc. kobiet i 90 proc. mężczyzn zarabia poniżej średniej. To oznacza, że otrzymują średnią pensję nieprzekraczającą 2679 zł na rękę.

Zobacz także

Autor: Adam Barabasz

Źródło: GUS, Gazeta Wyborcza,

Źródło zdjęcia głównego: muzzyco / Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Julia Wieniawa podbija Cannes
Materiał promocyjny

Julia Wieniawa podbija Cannes