Nestor polskiej bankowości zdradza sprawdzoną receptę na sukces: "Każdy człowiek ma szansę"

Amerykański sen Józefa Wancera
Źródło: Dzień Dobry TVN
Józef Wancer w wieku zaledwie 19 lat samotnie wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie stawiał pierwsze kroki w swojej karierze. Dziś jest niekwestionowanym autorytetem w środowisku finansowym. W Dzień Dobry TVN wybitny bankowiec z wieloletnim stażem opowiedział o niełatwych, a zarazem niezwykle pouczających wyzwaniach, którym musiał sprostać na przestrzeni ostatnich kilku dekad.

Józef Wancer o początkach kariery

Józef Wancer stanowi wzór do naśladowania dla wielu młodych ludzi, którzy pragną osiągnąć sukces w świecie finansów, a jego historia jest najlepszym dowodem na to, że ciężka praca i nieprzeciętne ambicje pozwalają realizować nawet najbardziej odważne marzenia. Nestor polskiej bankowości przyszedł na świat w sowieckim gułagu i dopiero po zakończeniu II wojny światowej wrócił z rodzicami do ojczyzny. Kilkanaście lat później podjął odważną decyzję, która wpłynęła na całe jego życie.

- W 1961 roku wyemigrowałem do Stanów Zjednoczonych, mając 19 lat. Kilka lat później sprowadziłem rodziców. Pracowałem najpierw w fabryce, potem przez dwa lata byłem w amerykańskim wojsku. Jak wyszedłem z służby wojskowej, zacząłem studia i pracę w bankowości, w CitiBanku w Nowym Jorku. I to był początek wspaniałej kariery - wspominał finansista.

Wyprawa za ocean wiązała się z nie lada trudnościami. Józef Wancer musiał nauczyć się podstaw języka angielskiego i przez kilka miesięcy starał się uzyskać niezbędną wizę. Wysiłek, który włożył w realizację śmiałego celu, zaprocentował wiele lat później godnymi podziwu sukcesami.

"My way. Wspomnienia" - premiera książki Józefa Wancera

Józef Wancer rozpoczął swój "amerykański sen" od pracy fizycznej w fabryce, jednak bardzo szybko przekonał się o tym, że może sięgnąć po znacznie więcej. Jego imponująca postawa powinna być swoistym drogowskazem dla młodych ludzi, którzy w przyszłości chcieliby pochwalić się tak wybitnymi osiągnięciami.

- Najważniejsze są dwie rzeczy. Po pierwsze, trzeba chcieć, nie tylko o czymś marzyć. Trzeba dać coś z siebie, zrobić coś w tym kierunku. A druga rzecz to chyba są wartości, te podstawowe, elementarne, które ma się od rodziców przede wszystkim. Trzeba być autentycznym - zapewnił nestor polskiej bankowości, który jeszcze w Stanach Zjednoczonych miał szansę pracować z wyjątkowym zespołem osób po trudnych przejściach.

- To doskonale pokazuje, że każdy człowiek ma szansę - podsumował uznany specjalista.

Józef Wancer od wielu lat mieszka w Polsce. Na początku lat 90. wrócił do ojczyzny, by wspierać budowę nowoczesnego sektora bankowego. 8 grudnia 2021 roku w księgarniach pojawi się wyjątkowa książka jego autorstwa. "My way. Wspomnienia" to obowiązkowa lektura dla tych, którzy pragną poznać sekrety świata finansów i bankowości, ale także dla wszystkich miłośników nieprzeciętnych, porywających historii.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Autor: Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Justka Rojek-Linda/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości