Od ślusarza do wybitnego bankowca - Kulisy Sławy Józefa Wancera. "Cechuje go krystaliczna uczciwość"

Uwaga TVN logo
Uwaga TVN logo
Źródło: Uwaga!TVN
Józef Wancer urodził się w Gułagu, podczas wojny stracił niemal wszystkich krewnych. Samotnie wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Zaczynał jako ślusarz w fabryce, by po latach wspiąć się na sam szczyt w bankowości.

Z Józefem Wancerem spotkaliśmy się m.in. na terenie muzeum Auschwitz-Birkenau. - To miejsce dotyka mojej tożsamości. Jestem pochodzenia żydowskiego. Urodziłem się w Gułagu w Związku Radzieckim w czasie wojny. Rodzice mieszkali w Warszawie, zaraz po rozpoczęciu wojny uciekli na Wschód. Natomiast jesteśmy w miejscu, gdzie zginęła duża część mojej rodziny – opowiada. I dodaje: - Nie mogłem zrozumieć dokładnie, jak to było możliwe, żeby zorganizować taki przemysł, fabrykę śmierci. Zrozumiałem, że droga jest tylko jedna, trzeba zrobić wszystko, co jest możliwe, żeby drugi raz do tego już nie doszło. Dlatego wziąłem udział w fundacji.

Józef Wancer jest przewodniczącym Komisji Finansowej Fundacji Auschwitz-Birkenau.

- Jego życiorys to gotowy scenariusz filmowy. Urodził się za kołem podbiegunowym, w łagrze. Potem był powrót do Polski, Polski zrujnowanej, potem wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Mieszkał w biednej dzielnicy, z biednymi ludźmi. Był w wojsku w Niemczech. Dla niego samo stacjonowanie w Niemczech myślę, że miało znaczenie, potem była Japonia, aż w końcu trafił do Polski – mówi Eugeniusz Twaróg, dziennikarz "Pulsu Biznesu".

Kieruje się w życiu wartościami

Józef Wancer to dzisiaj osiemdziesięcioletni były prezes kilku prywatnych banków, autorytet i legenda w środowisku finansowym. Człowiek sukcesu. Postać nietuzinkowa. Swoim życiorysem mógłby obdarzyć kilka osób.

- Zacząłbym od tego, że Józef kieruje się w życiu wartościami. Cechuje go krystaliczna uczciwość, prawdomówność, koncentracja na ludziach, akceptacja różnorodności i tolerancja – mówi Przemek Gdański, prezes banku BNP Paribas Bank Polska.

- Nie ocenia człowieka jednoznacznie, nawet jeżeli zostanie przez niego skrzywdzony, obrażony, czy oszukany, bo w życiu różnie bywa. Nie powie: "Ten jest okropny, ja go nie chcę znać". Nigdy tak się nie dzieje. Zawsze znajduje pozytywy w człowieku – mówi Krystyna Wancer, żona bohatera Kulis.

- Jest człowiekiem środka, zawsze bardzo wyważonym. Jak spotka kogoś, kto jest na drugim biegunie, to nie łączy z nim jakiś wspomnień, żadnych emocji – mówi Eugeniusz Twaróg.

Marsz ku sukcesom

Józef Wancer zaraz po maturze samotnie wyemigrował do Ameryki. Bez wyuczonego zawodu, ze słabą znajomością języka - "amerykański sen" zaczął od pracy fizycznej w fabryce. Po dwóch latach porzucił ją jednak i zaciągnął się do wojska. Ta decyzja była przełomowa i wpłynęła na jego kolejne życiowe wybory.

Po zakończeniu służby wojskowej, Józef Wancer przypadkowo trafił na ogłoszenie o rekrutacji do pracy w banku. Podjął wyzwanie i równoległe zaczął naukę na wyższej uczelni. To był początek marszu ku sukcesom.

- W tym pierwszym okresie zrozumiałem, że nie mam pojęcia o bankowości. Zabrało mi sporo czasu i energii, żeby w to wejść. I wiele godzin dodatkowej pracy bez wynagrodzenia, żeby nadrobić luki. Udało mi się to, bo gdzieś po roku dostałem awans, zostałem takim liderem. I wtedy zaczęło mi się podobać, bo sukces rodzi sukces. Jeszcze nie znałem tej teorii, ale zobaczyłem jeśli w półtora roku mi tak dobrze poszło, to znaczy, że nie jest tak źle, że Józef Wancer potrafi – opowiada.

- Jest przede wszystkim pasjonatem ludzi, a w drugiej kolejności pasjonatem bankowości. Kolejność w jego przypadku jest ważna i w przypadku prawdziwych liderów ona jest ważna. Najpierw ludzie, bo bez nich nic nie zdziałamy, a potem branża, którą się zajmujemy w pełnym wymiarze, z pełną energią i ogromną pasją – mówi Przemek Gdański.

- Podjąłem decyzję w Nowym Jorku w CitiBanku zastania dyrektorem departamentu w którym pracowali byli alkoholicy i narkomani. Poznałem tam dokładnie, co to znaczy być innym. Ci, którzy tam pracowali, a większość z nich była czarnoskóra, albo z Południowej Ameryki, mało było białych. Rodzina była przeciwko temu, ale jednak postanowiłem, że to zrobię. I stałem się dużo bardziej tolerancyjny, nie tylko w stosunku do koloru skóry, ale do tego, że ludzie mają swoje nałogi, że mają słabości. Że być słabym nie oznacza, że powinno się być wykluczonym – mówi Wancer.

Transformacja

Po niemal ćwierć wieku pracy w oddziałach największego amerykańskiego banku - w Stanach, Europie i Japonii, Józef Wancer, mając 50 lat, dokonał kolejnego odważnego wyboru. W 1990 roku wrócił do wolnej Polski, by wziąć udział w transformacji gospodarczej.

- Od samego początku, a nauczyłem się tego w Stanach Zjednoczonych, uważałem, że gospodarka, biznes powinien być w rękach prywatnych, a nie państwowych. Nie dlatego, że nie można mieć dobrych pracowników, menadżerów w państwowej firmie. Ale jest się cały czas uzależnionym od decyzji polityków – wskazuje Wancer.

- Historia Józefa Wancera pokazuje trochę złożoną historię Polski i niestety także wszystkie trudne i przykre okresy w naszej historii, ale też pokazuje to, co jest najważniejsze w transformacji, tych ostatnich 30 lat. Transformację zrobili żywi ludzie, konkretni ludzie i suma ich działania stworzyła ten niewątpliwy sukces – podkreśla Jan Krzysztof Bielecki, były premier, bankowiec, doradca.

- Józef Wancer, o którym wszyscy i ja też mówią, o tym, że jest niesłychanie delikatny, wrażliwy, kulturalny, uprzejmy i miły, z drugiej strony jest twardym menadżerem. To jest twardy biznesmen. Jego twardość polega na tym, że z jednej strony przyciąga jak magnes ludzi i tworzy fajne zespoły, a z drugiej strony potrafi rozstać się z osobami, które w tym marszu opóźniają, albo się nie nadają – mówi Eugeniusz Twaróg.

Jakie to jest uczucie, kiedy się zwalnia ludzi z pracy?

- To nigdy nie jest miłe i przyjemne, bardzo często nie jest to łatwe. Trudność polega na tym, że nawet jeżeli wiem, że to jest coś, co powinienem zrobić, to największa trudność polega na tym, żeby znaleźć sposób jak to zrobić. Zwolnić osobę trzeba w taki sposób, żeby ta osoba nie straciła wiary w siebie. To było najtrudniejsze dla mnie – przyznaje Wancer.

"Jest spełniony, ale cały czas coś robi"

Józef Wancer choć mógłby już być na zasłużonej emeryturze nie rezygnuje z pracy. Jedynie zwalnia tempo i ogranicza zawodowe obowiązki. W tej chwili nie jest już szefem rady nadzorczej tylko doradcą prezesa banku BNP Paribas. Ma więcej czasu dla rodziny.

- Dopóki działają komórki, dopóki jest zdrowie, dopóki jest ambicja, to nie mam żadnych bodźców ku temu, żeby przestać aktywnie żyć. Trzeba chcieć, żeby coś osiągnąć. Trzeba chcieć, żeby zaprzestać – mówi Wancer.

- Jest spełniony, ale cały czas coś robi. W tej chwili oddaje się fundacji Auschwitz-Birkenau ponieważ ma więcej wolnego czasu. Zdecydował, żeby dać siebie i z siebie coś, co pozostanie dla potomnych – mówi żona bankowca.

- Zrodził się pomysł, żeby zbudować fundusz wieczysty, a to oznacza, że będzie z nami na zawsze. (…) Celem naszej fundacji jest zapewnienie odpowiednich środków finansowych, aby te rzeczy można było utrzymać, pokazać wszystkim, bo to jest ostrzeżenie dla pokoleń, dla nas wszystkich: - Uwaga, to może zdarzyć się jeszcze raz, bo jak się już wydarzyło raz, to może zdarzyć się drugi – mówi Wancer.

Cały reportaż na stronie programu Uwaga! TVN.

Zobacz także:

Autor: Izabela Dorf

Źródło: Kulisy Sławy/Uwaga! TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Halina Mlynkova wspomina jedną z ostatnich rozmów z teściem Janem Nowickim. "Czym zasłużyłam, że mówił mi takie rzeczy".

Halina Mlynkova wspomina jedną z ostatnich rozmów z teściem Janem Nowickim. "Czym zasłużyłam, że mówił mi takie rzeczy".

Co robić, gdy dotyka nas hejt? "Ma na celu poniżenie, ośmieszenie, zastraszenie"
Materiał promocyjny

Co robić, gdy dotyka nas hejt? "Ma na celu poniżenie, ośmieszenie, zastraszenie"

Twój kot lubi się wdrapywać na choinkę? Spryskaj drzewko płynem. "Nie znoszą tego zapachu"

Twój kot lubi się wdrapywać na choinkę? Spryskaj drzewko płynem. "Nie znoszą tego zapachu"

"The Last of Us" najlepszym serialem 2023 roku. Kiedy drugi sezon?

"The Last of Us" najlepszym serialem 2023 roku. Kiedy drugi sezon?

Kto poprowadzi program "Królowa Przetrwania"? Znamy nazwisko

Kto poprowadzi program "Królowa Przetrwania"? Znamy nazwisko

Wielkie otwarcie e-sklepu TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

Wielkie otwarcie e-sklepu TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Dominika Gwit-Dunaszewska świętuje pierwsze mikołajki z synkiem. "Marzyłam o tej chwili"

Dominika Gwit-Dunaszewska świętuje pierwsze mikołajki z synkiem. "Marzyłam o tej chwili"

Świąteczne atrakcje w Zamku Książ. "To wisienka na torcie, którą kończymy rok 2023 z przytupem"
Materiał promocyjny

Świąteczne atrakcje w Zamku Książ. "To wisienka na torcie, którą kończymy rok 2023 z przytupem"

"Święta marzeń". Pobierz nasz e-book i zacznij przygotowania do świąt już dziś
Materiał promocyjny

"Święta marzeń". Pobierz nasz e-book i zacznij przygotowania do świąt już dziś

Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?
Materiał promocyjny

Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?

Aparatem czy smartfonem - czym lepiej tworzyć treści na Instagramie?
Materiał promocyjny

Aparatem czy smartfonem - czym lepiej tworzyć treści na Instagramie?

Zimowe atrakcje turystyczne w Warszawie. "Odpalenie iluminacji, a potem silent disco"
Materiał promocyjny

Zimowe atrakcje turystyczne w Warszawie. "Odpalenie iluminacji, a potem silent disco"

Nie masz pomysłu na prezent? Postaw na sprawdzone, łatwe w doborze kosmetyki
Materiał promocyjny

Nie masz pomysłu na prezent? Postaw na sprawdzone, łatwe w doborze kosmetyki

Kup frytki i wspomóż ważną akcję. To dzięki niej rodzice mogą być blisko chorujących dzieci
Materiał promocyjny

Kup frytki i wspomóż ważną akcję. To dzięki niej rodzice mogą być blisko chorujących dzieci

Zdrowa i szybka kuchnia dla najmłodszych. Na punkcie tych dań dzieci dosłownie oszaleją
Materiał promocyjny

Zdrowa i szybka kuchnia dla najmłodszych. Na punkcie tych dań dzieci dosłownie oszaleją

Udekoruj pierniczki i poczuj magię świąt. Pomysły Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Udekoruj pierniczki i poczuj magię świąt. Pomysły Darii Ładochy

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  
Materiał promocyjny

''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  

Jak podkreślić biżuterią świąteczne stylizacje? "Ważne, żebyśmy wyglądały olśniewająco"
Materiał promocyjny

Jak podkreślić biżuterią świąteczne stylizacje? "Ważne, żebyśmy wyglądały olśniewająco"

Jakie są oczekiwania inwestorów co do zielonej energii? 
Materiał promocyjny

Jakie są oczekiwania inwestorów co do zielonej energii? 

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
Materiał promocyjny

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

Buty na jesień/zima 2023. Jak szybko i skutecznie wybrać najmodniejszy model?
Materiał promocyjny

Buty na jesień/zima 2023. Jak szybko i skutecznie wybrać najmodniejszy model?

Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku
Materiał promocyjny

Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Marzena Rogalska wydała zbiór świątecznych opowiadań. "Wszystkie dzieją się w Wigilię"

Marzena Rogalska wydała zbiór świątecznych opowiadań. "Wszystkie dzieją się w Wigilię"

Ewa Chodakowska pokazała zdjęcia z mamą. "Taki mój prywatny Aniołek"

Ewa Chodakowska pokazała zdjęcia z mamą. "Taki mój prywatny Aniołek"

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Finalistka "MasterChefa" o planach ślubnych. "Jest to temat sporny"

Finalistka "MasterChefa" o planach ślubnych. "Jest to temat sporny"

Historia Przemka, która łamie serce. "Zasługuje, na to, by móc funkcjonować tak, jak zwyczajne dzieci"

Historia Przemka, która łamie serce. "Zasługuje, na to, by móc funkcjonować tak, jak zwyczajne dzieci"

Życie w spirali zadłużenia. Jak nie nabrać się na "chwilówkę"?

Życie w spirali zadłużenia. Jak nie nabrać się na "chwilówkę"?

Święty Mikołaj w Dzień Dobry TVN. "Przyjechał specjalnie dla Państwa i Waszych dzieci"

Święty Mikołaj w Dzień Dobry TVN. "Przyjechał specjalnie dla Państwa i Waszych dzieci"

Klaudia El Dursi zdradziła, ile kieszonkowego dostaje jej syn. Kwota zaskakuje

Klaudia El Dursi zdradziła, ile kieszonkowego dostaje jej syn. Kwota zaskakuje

Co trzeci Polak jest niewierny. Czy warto ostrzegać bliskich, że są zdradzani?

Co trzeci Polak jest niewierny. Czy warto ostrzegać bliskich, że są zdradzani?

Micro-cheating. Na czym polega subtelna zdrada?

Micro-cheating. Na czym polega subtelna zdrada?

Trzylatka podmieniła w sklepie stare buty na nowe. "Geniusz"

Trzylatka podmieniła w sklepie stare buty na nowe. "Geniusz"

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas