- Prawie co trzeci zatrudniony na umowę-zlecenie lub o dzieło w czasie pandemii zmienił miejsce pracy, lub zawód – wynika z badań IBRiS dla Business Insider Polska. Sprawdziliśmy, jakie motywacje kierowały pracownikami. Czy zmusiła ich do tego pandemia?
Katarzyna Dobrońska od 10 lat pracuje jako hydraulik. Miłość do narzędzi już w dzieciństwie zaszczepił w niej tata. Teraz, choć często spotyka się z powątpiewaniami dotyczącymi jej umiejętności, udowadnia, że kobieta też może dać sobie w tym zawodzie radę. O swojej pasji opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
Wraz z luzowaniem obostrzeń odmrażane są kolejne sektory gospodarki. Na skutek pandemii COVID-19 wiele przedsiębiorstw odnotowało duże straty finansowe. Pracodawcy szukają więc najróżniejszych rozwiązań, aby je odrobić. Dochodzi do sporów z pracownikami w kwestii zmian decyzji urlopowych. Co na to prawo pracy?
Przechowywanie dokumentów pracowniczych to jedno z zadań pracodawcy, a dokumentacji medycznej - lekarzy. Konkretne przepisy określają, jak długo dana dokumentacja powinna być archiwizowana. Przechowywanie dokumentacji wiąże się z ochroną danych osobowych i wymaga zapewnienia bezpieczeństwa.
Jak zostać pielęgniarką? Jest to jedna z samodzielnych profesji medycznych, do wykonywania której niezbędne jest zdobycie specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Aby wykonywać zawód pielęgniarki w Polsce, należy ukończyć wyższe studia kierunkowe.
Rząd zmienia wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Od 1 czerwca osoby, które utraciły pracę, będą otrzymywały zapomogę w wysokości 1240,80 zł. To oznacza wzrost o 3,4 proc. Od czego zależy wysokość tego zasiłku?
Często mijamy go na ulicy i nawet nie zdajemy sobie sprawy, że człowiek na motoambulansie niedawno uratował komuś życie. Potrafi dojechać wszędzie w cztery minuty. Dzięki temu jest przy poszkodowanych przed karetką. Marcin Borkoś Borkowski jest nie tylko ratownikiem medycznym, ale przede wszystkim bohaterem, którego warto poznać lepiej.
Z ustaleń portalu Prawo.pl. wynika, że pierwsze osoby straciły już pracę, bo nie chciały się zaszczepić przeciwko COVID-19. Eksperci wyjaśniają, że część pracodawców ma świadomość, że decydując się na taki krok, mogą przegrać w sądzie. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Przemysława Ligęzowskiego, radcę prawnego.
Zbyt długa praca znacznie zwiększa ryzyko śmierci z powodu udaru i chorób serca – poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia. Tylko w latach 2000-2016 takich liczba zgonów wzrosła aż o 42 procent. Tymczasem osób, które pracują za długo, jest coraz więcej. Jak się chronić przed negatywnymi skutkami przemęczenia i stresu? O tym mówił nam Jakub Kosma Rokicki, lekarz z Kliniki Kardiologii WUM.
Major Ryan Clisset jest pilotem wojskowym ze Stanów Zjednoczonych, który przyjechał do Polski, by zrobić doktorat. Od 1,5 roku uczy się polskiego i twierdzi, że w porównaniu z nauką naszego języka, latanie F-16 to "pikuś". Co tak naprawdę sprowadziło go do naszego kraju?
Bartek "Borówa" Borowicz zajmował się organizowaniem koncertów. Gdy przyszła pandemia, musiał odwołać prawie 200 wydarzeń. Został bezrobotny. Nie załamał się jednak, a ochoczo zakasał rękawy i zabrał się do innej pracy - i to jakiej! Poznajcie jego historię.
Mimo pandemii i wygórowanych cen, rynek nieruchomości wciąż prężnie się rozwija. Popyt na mieszkania zwiększył się głównie ze względu rekordowo niskie stopy procentowe. Coraz chętniej bierzemy kredyty hipoteczne i inwestujemy w nieruchomości, zarówno od dewelopera, jak i te z rynku wtórnego. Co zatem sprawdzić kupując używane mieszkanie, aby inwestycja nas nie przerosła i nie wpędziła w niekończący się remont i kłopoty formalne? Na te pytania odpowiedzieli nam Karol Fudala, inżynier, specjalista ds. audytów technicznych nieruchomości oraz Maciej Mindak, ekspert nieruchomości.
Były już fale kradzieży dokonywanych metodą "na wnuczka" czy "na Komendę", ale kreatywność złodziei nie gaśnie. Teraz popularne jest oszukiwanie "na pracownika banku". Na czym polega ten rodzaj oszustwa i jak się przed nim chronić? W Dzień Dobry TVN wyjaśnia Piotr Konieczny, specjalista od informatyki śledczej.
Jeśli kupujemy produkty spożywcze często i spontanicznie, nie tylko wydajemy więcej pieniędzy, ale również marnujemy czas. Jednak łatwo można to zmienić. O sposobach na lepsze zorganizowanie zakupów żywnościowych w Dzień Dobry TVN mówiła Dominika Nawrocka, blogerka, założycielka organizacji edukacji finansowej dla kobiet "Kobieta i Pieniądze".
Praca zdalna zostanie z nami na dłużej. Ministerstwo Rozwoju przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma uregulować jej zasady i na stałe wpisać do kodeksu pracy. Co te zmiany będą oznaczały dla pracodawców i pracowników?
Izba Cywilna Sądu Najwyższego odroczyła decyzję w sprawie kredytów walutowych, na którą czekały tysiące ludzi w Polsce. Decyzja ta jest związana z kwietniowym orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sędziowie z Luksemburga stwierdzili, że to sąd krajowy powinien ocenić kwestię utrzymania warunków umowy o kredyt frankowy i poinformować konsumenta o konsekwencjach jej unieważnienia.
Kredyty zawarte we frankach budzą ogromne kontrowersje. Cześć kredytobiorców uważa, że została oszukana. Sprawie rzekomo nieuczciwych kredytów przyglądał się Sąd Najwyższy. We wtorek, 11 maja, instytucja miała ogłosić swoje stanowisko i wskazać sądom powszechnym kierunek, w jakim mają rozpatrywać pozwy frankowiczów. Niestety tak się stało. Co to oznacza dla kredytobiorców? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Beatą Strzyżowską, radcą prawnym.
Statystyki pokazują, że prawie milion osób w Polsce zaciągnęło kredyt we frankach. Część kredytobiorców uważa, że została oszukana przez banki i domaga się zadośćuczynienia. Sąd Najwyższy ma niebawem przedstawić swoje stanowisko w tej sprawie. Jakie szanse na wygraną mają frankowicze? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Robertem Moskwą, aktorem i posiadaczem kredytu w tej walucie oraz Kamilem Chwiedosikiem, ekspertem ds. bankowych.
Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają. Niestety ich brak lub niedostatek może przysporzyć wielu problemów. Czy Polacy są zadowoleni ze swojego wynagrodzenia? Ile chcieliby zarabiać? Czy wiedzą, jak rozmawiać o pieniądzach i prosić szefa o podwyżkę? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Mają Meissner headhunterką, specjalistką ds. rynku pracy.
Studia w Wielkiej Brytanii to nie tylko duże wyzwanie, ale również ogromna szansa na zdobycie wartościowego wykształcenia. Brytyjski system edukacji uważany jest bowiem za jeden z najlepszych na świecie. Czym wyróżnia się szkolnictwo w Wielkiej Brytanii i co warto tam studiować?
Kobiet w kopalniach węgla kamiennego jest niewiele. Stanowią tam zaledwie 1 proc. załogi. O specyfice i trudach pracy w takich miejscach opowiadały w Dzień Dobry TVN Mariola Miodońska, specjalista ds. ochrony i obrony w KWK „Silesia” oraz Jadwiga Malcharek, mierniczy górniczy z Czechowic-Dziedzic.
To prawdziwa gratka dla tych, którzy marzą o pracy w otoczeniu natury i zwierząt. Nawet tych naprawdę dużych. Warszawskie zoo poszukuje pracowników, którzy zajmą się opieką nad mieszkańcami ogrodu. Jakie wymagania należy spełnić, aby pracować w zoo?
Pierwsze zabawy i gry integracyjne poznaje się już w przedszkolu oraz szkole podstawowej. Później wykorzystywane są w wielu innych grupach, od harcerstwa i koła studenckie, po wspólnoty wyznaniowe. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się w korporacjach jako forma tzw. team buildingu (z ang. budowanie zespołu). Oto pomysły i inspiracje na gry integracyjne dostosowane do grup wiekowych.
Benedykt Niewczyk z Poznania to wirtuoz tworzenia i naprawy instrumentów. W jego pracowni w powstają skrzypce, na których grają muzycy na całym świecie. Na prestiż pracowni Niewczyków pracowały w tej rodzinie całe pokolenia lutników. Jakie predyspozycje trzeba mieć, by wykonywać ten zawód?
Pytanie o słabe strony bardzo często pada podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jest dość niekomfortowe, dlatego wielu kandydatów może mieć problem z właściwą odpowiedzią. Jednak jej odpowiednie opracowanie ma duży wpływ na otrzymanie posady.
Egzamin E.12 to pierwszy z trzech kroków do uzyskania tytułu technika informatyka. Dotyczy on wiedzy z zakresu montażu i eksploatacji komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych. Do uzyskania certyfikatu E.12 prowadzi kilka różnych dróg.
Do złożenia zeznania PIT za 2020 rok zostało coraz mniej czasu. Trzeba to zrobić najpóźniej 30 kwietnia. To już więc dla podatników ostatni dzwonek. Jakie kary grożą za rozliczenie się po terminie? Ile wynosi mandat? Sprawdź, jak najprościej wysłać PIT 2020 i uniknąć konsekwencji.
Branża gier komputerowych nie tylko nie ucierpiała w czasie pandemii, ale zalicza regularny wzrost. Obecnie wartość rynku gamingowego w Polsce jest szacowana na 2,3 miliarda złotych, rocznie pojawia się 480 nowych tytułów, których przygotowanie daje pracę 10 tys. osób. Nic więc dziwnego, że zjawiskiem tym zainteresowała się nauka.
Analiza finansowa przedsiębiorstwa lub innego podmiotu, prowadzącego działalność ekonomiczną (np. analiza finansowa gminy, analiza finansowa spółki giełdowej), pozwala na określenie kondycji finansowej, bilansu płatniczego i wielu innych parametrów. Posługiwanie się analizą finansową jest niezwykle istotne, gdy sprawdza się wiarygodność finansową kontrahentów, ale nie tylko.
Pracowakacje, wcześniej dostępne głownie dla freelancerów, zyskały na popularności w czasie pandemii. Osoby, które przymusowo zostały wysłane na home oficce, zamiast siedzieć we własnych czterech ścianach, organizują dłuższy wyjazd za granicę i jednocześnie pracują. Trzy czwarte polskich pracowników chciałoby korzystać z takiego rozwiązania. Jednak praca poza biurem nie jest w naszym kraju w pełni uregulowania.