Prężnie rozwijające się systemy informatyczne gromadzą ogromne ilości nowych danych, które należy opracować. Analiza danych pozwala zebrać je wszystkie w całość, uporządkować i poprawnie zinterpretować finalne zestawienie. Dzięki niej następuje klaryfikacja informacji oraz powstaje jasny obraz, na podstawie którego można podejmować kolejne decyzje. Czym dokładnie jest analiza danych i jakie są jej rodzaje?
Niskie emerytury, poniżej kwoty minimalnego świadczenia określane są mianem biedaemerytur. Rośnie liczba Polaków, która je otrzymuje. Utrzymanie się za te pieniądze bez innych środków jest w większości przypadków niemożliwe. Jak rząd zamierza rozwiązać ten problem?
Najnowsze badania przeprowadzone przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) pokazują, że prawie 3 miliony Polaków ma długi. Do oddania mamy blisko 80 mld złotych. Na czym najczęściej oszczędzamy w razie kłopotów finansowych?
Pandemia znacząco wpłynęła na rynek pracy, skłaniając wiele osób do przemyśleń nad swoją karierą i nastawieniem do wykonywanych obowiązków. Niektórzy zdecydowali się na zmianę stanowiska, inni postanowili zrobić sobie przerwę, która jednak niesie za sobą liczne wątpliwości i obawy. Czy można uniknąć wypalenia zawodowego? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały Agnieszka Brzeskot, Anna Kozińska i Malwina Faliszewska.
Dokładne liczby dotyczące skali kradzieży tożsamości nie są znane, ponieważ złodzieje danych rzadko zostawiają po sobie ślady. Niektóre sprawy udaje się jednak nagłośnić. Co robić, aby się uchronić przed kradzieżą?
Tatuaże są coraz popularniejsze. Z wyliczeń CBOS wynika, że rysunkiem na ciele może się pochwalić już około 10 proc. Polaków. Czy pracodawcy nadal odnoszą się do takich osób negatywnie? A może tatuaże nie utrudniają już życia? O tym w Dzień Dobry Wakacje opowiedziały dziennikarka Onetu, Karolina Opolska oraz pielęgniarka z Wojewódzkiego Szpitala w Kielcach, Karolina Zarzycka.
Właściwa priorytetyzacja zadań usprawnia działania firmy i ma na celu optymalne wykorzystanie wszystkich dostępnych zasobów. Choć jest to pojęcie, które najczęściej pojawia się w kontekście zarządzania projektami, stosujemy je też w życiu codziennym (świadomie bądź nie). Istnieją techniki priorytetyzacji, które sprawdzają się w każdej sytuacji – zarówno zawodowej, jak i prywatnej.
Aby móc otrzymać świadczenie w postaci zasiłku przedemerytalnego, należy spełnić kilka dość restrykcyjnych warunków. Na jakich zasadach jest przyznawany i kto może się ubiegać? Jaka kwota jest wypłacana?
Na wakacje 2021 r. z utęsknieniem czekały nie tylko dzieci, młodzież i ich rodzice, ale również zmęczeni pandemiczną rzeczywistością pracodawcy. Pandemia COVID-19 znacznie zmieniła sytuację na rynku pracy. Coraz więcej branż wznawia działania, ale w wielu miejscach brakuje rąk do pracy. Szansą są pracownicy sezonowi, w tym szukająca wakacyjnego zatrudnienia młodzież. Gdzie szukać ofert?
Praca to nie tylko pieniądze. Dzięki niej zyskujemy niezależność i możliwość decydowania o osobie. Niestety, jak pokazują dane zebrane przez Narodowy Bank Polski na każde tysiąc osób ponad 800 jest bez pracy. Dlaczego nie chcemy pracować i jakie mogą być tego konsekwencje?
Liczba zasiłków na rzecz rodzin z dziećmi rośnie. Rodzice mogą otrzymać z budżetu państwa już około 113 tys. zł wsparcia finansowego na każde dziecko. Przy wyliczeniach pod uwagę zostały wzięte programy rządowe gwarantujące środki comiesięczne, coroczne i jednorazowe.
Pandemia koronawirusa odcisnęła piętno na wielu dziedzinach naszego życia. Na całym świecie poważnie wpłynęła m.in. na rynek pracy, zwłaszcza znajdujących się na nim kobiet. Najnowsze badania nie napawają optymizmem.
TVN24 świętuje 20. urodziny. Przy tej okazji Piotr Kraśko zabrał widzów Dzień Dobry Wakacje na Wiertniczą 166, gdzie znajduje się siedziba TVN Discovery. Jak wyglądają kulisy pracy w stacji informacyjnej? Od czego dziennikarze rozpoczynają dzień?
Domowy budżet to rachunek wszystkich przychodów i wydatków gospodarstwa domowego. Zarządzać finansami możemy w oparciu o własne tabele z wydatkami, jak i przy pomocy specjalnych programów do finansów domowych. O czym należy pamiętać, dbając o domowe finanse?
Wojciech Kaczmarczyk, autor kanału "Do roboty" to nie tylko twórca internetowy, prezenter i konferansjer. W swoim życiu zajmował się już zawodami, których kulis na co dzień nie znamy. W Dzień Dobry Wakacje opowiedział, jak motywuje ludzi do zmiany swojego życia.
Zapowiedziane "Polskim ładzie" świadczenie 12 tys. zł na dziecko ma zacząć być wypłacane od 2022 roku. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej szacuje, że w pierwszym roku wsparciem zostanie objętych ok. 410 tys. dzieci. Komu przysługuje ten zasiłek i co należy zrobić, aby go otrzymać?
Co trzeci manager przyznał się do stresu związanego z wykonywaniem obowiązków służbowych podczas pierwszej fali pandemii. Prawie 2/3 czuło większą odpowiedzialność za swój zespół. Jak radzić sobie ze zestresowanym szefem? Co robić, by będąc przełożonym, nie przelewać własnych frustracji na podwładnych? O to zapytaliśmy psycholog Katarzynę Kucewicz.
Eksperymentalne wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy w Islandii okazało się sukcesem, który przerósł wszelkie wyobrażenia. W efekcie wielu pracowników pracuje w mniejszym wymiarze godzin. Czy inne kraje pójdą w ślady Islandii?
O tym, że jest drożej, nie trzeba nikogo przekonywać, widzimy to, robiąc zakupy każdego dnia. Gwałtowny skok cen zauważa ponad 90 procent Polaków. Ponad 80 proc. spodziewa się, że będzie jeszcze gorzej. Najbardziej poszły w górę opłaty za żywność, benzynę, gastronomię, materiały budowlane oraz mieszkanie. Co jest przyczyną inflacji? Jak na nią reagujemy?
Pandemia osłabiła relacje w pracy - tak uważa 2/3 menadżerów. Co drugi ocenia, że utrudniła też współpracę wewnątrz i na zewnątrz organizacji. Dlatego ich zdaniem konieczna jest zmiana celów i zadań dla pracowników. Jak przewidują, mimo znoszenia obostrzeń i powrotów do biur, praca zdalna i współpraca online pozostaną z nami na dłużej.
Statystyki pokazują, że w naszym kraju rodzi się coraz mniej dzieci. Aby odwrócić ten trend i zachęcić Polaków do prokreacji, Ministerstwo Finansów, szykuje specjalne rozwiązanie. Zgodnie z nowym projektem rodziny wielodzietne mają być zwolnione z płacenia podatków.
Reporterka Dzień Dobry TVN, Aleksandra Rogowska, zdradziła jak wygląda jej praca. Wzruszające momenty, wielu inspirujących gości i brak nudy, to wszystko towarzyszy Oli na co dzień. Zobaczcie jak wyglądają kulisy pracy w telewizji.
Nieustępliwa, tajemnicza, kochana i niezwykła taka jest Warszawa oczami braci Śmigielskich. Panowie urodzeni w stolicy od najmłodszych lat słuchali opowieści dziadków i zapamiętywali inspirujące historie. Dziś sami dzielą się z turystami ciekawostkami, oprowadzając ich po miejscach, których nie znajdziemy w przewodnikach.
Dla wielu matek czas spędzony z dzieckiem w pierwszych miesiącach jego życia jest bezcenny. Kobiety z radością korzystają z urlopów macierzyńskich i wychowawczych, odkładając na dalszy plan karierę. To nie znaczy, że nie chcą jej kontynuować. Jednak wielu mamom nie jest łatwo wrócić do pracy. Cztery z nich opowiedziały nam o swoich doświadczeniach.
Nowy okres świadczeniowy w ramach programu Rodzina 500 plus będzie trwał od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r. By nie stracić ciągłości wypłacanego świadczenia wychowawczego, należy złożyć wniosek przez Internet lub osobiście w urzędzie najpóźniej do 30 czerwca 2021 roku.
Kilkanaście banków zapowiedziało przeprowadzenie prac technicznych w najbliższy weekend, czyli 12 i 13 czerwca. Dla klientów oznacza to spore utrudnienia. Jakich niedogodności można się spodziewać?
1200 euro za nic? Otóż tak! Na taki pomysł wpadł niemiecki rząd. Tamtejsze władze zdecydowały się na nietypowy eksperyment. Przez trzy lata ponad setka osób ma otrzymywać pensję minimalną. Czemu ma to służyć? Co w ten sposób chcą osiągnąć nasi zachodni sąsiedzi? W Dzień Dobry TVN na ten temat rozmawialiśmy z Kamilą Gierko, Polką, która mieszka w Niemczech i Mateuszem Walczakiem, dziennikarzem TVN24 BiS.
Prezydent Andrzej Duda chce przywrócić wcześniejsze emerytury. Jeśli szykowany przez niego projekt wejdzie w życie, kobiety będą mogły zakończyć swoje zawodowe życie po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni po 40. Kto zyska na takim rozwiązaniu?
- Prawie co trzeci zatrudniony na umowę-zlecenie lub o dzieło w czasie pandemii zmienił miejsce pracy, lub zawód – wynika z badań IBRiS dla Business Insider Polska. Sprawdziliśmy, jakie motywacje kierowały pracownikami. Czy zmusiła ich do tego pandemia?
Katarzyna Dobrońska od 10 lat pracuje jako hydraulik. Miłość do narzędzi już w dzieciństwie zaszczepił w niej tata. Teraz, choć często spotyka się z powątpiewaniami dotyczącymi jej umiejętności, udowadnia, że kobieta też może dać sobie w tym zawodzie radę. O swojej pasji opowiedziała w Dzień Dobry TVN.