Wigilia i święta Bożego Narodzenia 2023 - kiedy są dni wolne od pracy?
W tym roku Wigilia Bożego Narodzenia, czyli 24 grudnia, przypada w niedzielę, a to oznacza, że większość osób ma w tym dniu wolne. Jednak zgodnie z kodeksem pracy, jeśli 24 grudnia przypadałby w tygodniu, to osoby na pełnym etacie muszą spędzić w firmie osiem godzin. Oczywiście firmy mogą zdecydować inaczej i skrócić czas pracy tego dnia.
25 grudnia natomiast - pierwszy dzień świąt - wypada w poniedziałek. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Jeśli wypadałby w sobotę - pracodawcy musieliby oddać za niego dodatkowy dzień wolny. Podobnie 26 grudnia jest dniem ustawowo wolnym, a co za tym idzie w tym roku czekają nas czterodniowe święta, o ile ktoś pracuje w systemie od poniedziałku do piątku.
Niezależnie od dni ustawowo wolnych od pracy niektórzy będą musieli się pojawić na swoim stanowisku. Jakie zawody są pod tym względem wyjątkiem?
Czy 24 grudnia jest dniem wolnym?
Wigilia zasadniczo nie jest dniem wolnym od pracy. Wolnego w święta nie mają w Polsce pracownicy firm, które dyżurują całodobowo. Chodzi m.in. o tych, którzy są zatrudnieni w policji, służbie zdrowia, na stacjach benzynowych czy w aptekach całodobowych.
24 grudnia - kto ma wolne?
W niektórych krajach pracownicy dostają wolne w wigilię. 24 grudnia wolne mają mieszkańcy takich krajów jak Bułgaria, Cypr, Dania, Finlandia, Irlandia czy Węgry.
Czy wyznawcy innych religii mają wolne w swoje święta?
W Polsce oprócz katolicyzmu mamy jeszcze inne wyznania chrześcijańskie. Większość z nich święta obchodzi tak samo, jak katolicy. Inaczej jest w przypadku osób prawosławnych - oni Wigilię obchodzą 6 stycznia. Jeszcze do niedawna był to dzień pracujący, jednak od kilku lat jest to dzień wolny. Pierwszy i Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia obchodzą odpowiednio 7 i 8 stycznia - które nie są już dniami ustawowo wolnymi od pracy.
Wyznawcy innych religii najczęściej nie mają wolnego w dniu swoich świąt. Dni ustawowo wolne od pracy określane są na podstawie przepisów powszechnie obowiązujących. Oznacza to, że nie ma możliwości "dodania" dni wolnych, kiedy pracownik ma taką potrzebę. Może za to wziąć urlop, o ile taki mu przysługuje.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Przesądy wigilijne – co warto robić, a czego należy unikać w Wigilię?
- Wigilia 6 stycznia - wyznawcy których religii świętują w ten dzień?
- Symbole i zwyczaje świąt Bożego Narodzenia - co oznaczają i skąd pochodzą?
Autor: Luiza Bebłot/Teofila Siewko
Źródło zdjęcia głównego: pasja1000/Pixabay