Mama trójki dzieci zmienia technologiczny świat. "Nie żałuję wyborów, których dokonuję"

Karolina Marzantowicz
Karolina Marzantowicz
Źródło: Materiały prasowe/Sukces Pisany Szminką

Karolina Marzantowicz szturmem podbiła świat IT. Jest autorką dwóch patentów i właścicielką startupu z ambicjami, który został nagrodzony w kategorii Organizacja Przyjazna Rodzicom w konkursie Bizneswoman Roku 2020. W rozmowie z dziendobry.tvn.pl opowiada o swoich sukcesach oraz jak udało jej się połączyć życie zawodowe z prywatnym. - Bądźmy dla siebie łaskawe i wierzmy mocniej w to, że jesteśmy wystarczająco dobre - przekonuje.

Droga do sukcesu Karoliny Marzantowicz

Dominika Czerniszewska, dziendobry.tvn.pl: Kobiet w firmach technologicznych przybywa, ale wciąż jest to sektor zdominowany przez mężczyzn. Jak wyglądały Pani pierwsze kroki w świecie IT?

Karolina Marzantowicz, Chief of Growth w A4BEE: Moja przygoda z IT rozpoczęła się od przypadku. Studiowałam filologię i poszukiwałam pracy dodatkowej. Tak trafiłam do działu IT amerykańskiej firmy telekomunikacyjnej. To był mój pierwszy kontakt z komputerami. Na tyle zaintrygowały mnie możliwości przetwarzania danych, iż trzy miesiące później pracowałam już jako młodszy programista. Często powtarzam innym, że programowanie jest jak nauka języków martwych: łaciny, greki. Języki programowania mają swoją składnię i zasady niczym gramatyka. Jeśli ktoś jest dobry w językach obcych, prawdopodobnie będzie dobry też w programowaniu.

Zobacz wideo: Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN

Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN

Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN

PRZERYWNIK_REY_NET
Źródło: Dzień Dobry TVN
Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN
Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN - krótka wersja
Kolęda Dzień Dobry TVN - krótka wersja
Garbus w świątecznej piosence Dzień Dobry TVN
Garbus w świątecznej piosence Dzień Dobry TVN
Choinka - świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN
Choinka - świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN
Daria Ładocha z córkami
Daria Ładocha z córkami
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN - podkład muzyczny
Kolęda Dzień Dobry TVN - podkład muzyczny

Pani przykład pokazuje, że ważne są kompetencje, a nie płeć. Jednak cały czas mówi się o szklanym suficie dla kobiet w biznesie. Jak udało się Pani go przebić?

- Kompetencje zdecydowanie nie mają płci. Mimo to ciągle powielane są stereotypy. I to z nimi musimy się mierzyć, planując własny rozwój. Mam tu na myśli zarówno stereotypy w naszych głowach, jak i w głowach innych. Moje doświadczenie pokazało, że w technologiach kompetencje, wiedza, doświadczenie mają większe znaczenie niż cokolwiek innego. Natomiast w biznesie jest już trudniej. Tu wraz z kolejnymi poziomami rozwoju, pojawia się coraz więcej polityki, a coraz mniej merytoryki. Radość w pracy daje mi realne wpływanie i ulepszanie świata poprzez technologie. Jeśli to staje się niemożliwe i zaczyna dominować polityka, szukam dla siebie nowego miejsca, w którym mogę robić to, co dla mnie ważne.

Tym miejscem okazała się firma, która została nagrodzona w kategorii Organizacja Przyjazna Rodzicom w konkursie Bizneswoman Roku 2020?

- Zdecydowanie. Dla nas to bardzo ważne wyróżnienie. Czwórka właścicieli A4BEE ma średnio po troje dzieci. Dwójka z nas to samotni rodzice, wychowujący dzieci w pojedynkę. Rozumiemy, jak ważne jest, aby wspierać nie tylko pracowników, ale też ich najbliższych. Stawiamy na elastyczność, indywidualne podejście, minimalizację biurokracji.

Pracowaliśmy w pełni zdalnie od początku istnienia firmy. Jakość pracy jest ważniejsza dla nas niż ilość spędzonych godzin przed komputerem. Inwestujemy w zaufanie między pracownikami, a nie w kontrolę. To bardzo pomaga. Aktualnie testujemy w formie programu badawczego 4-dniowy tydzień pracy. To kilkumiesięczny projekt, który zakończymy w marcu. Ciągle poszukujemy innowacji nie tylko cyfrowych dla naszych klientów, ale też kulturowych - jak mądrze budować firmę, w której nam samym będzie się chciało pracować.

Magda Dziewguć i Karolina Marzantowicz
Magda Dziewguć i Karolina Marzantowicz
Źródło: Materiały prasowe/Sukces Pisany Szminką

Wspomniała Pani o pracy zdalnej. Na skutek pandemii część firm również wprowadziła to rozwiązanie. Niektórzy ją pokochali, a innym dawała się we znaki…

- Pomimo że jesteśmy przystosowani do pracy zdalnej i staramy się eliminować papier wszędzie, gdzie jest to możliwe, to również stanęliśmy przed wyzwaniem. Z dnia na dzień staliśmy się gośćmi w domach naszych pracowników. Obecność dzieci na spotkaniach zdalnych przestała kogokolwiek dziwić. Musieliśmy zacząć dzielić się przestrzenią z domownikami, którzy również przeszli na tryb zdalny.

Pandemia pokazała, jak dużo trudniej jest zadbać o balans pomiędzy pracą a życiem rodzinnym. Dlatego drobnymi inicjatywami staraliśmy się zachęcać naszych pracowników wraz z ich rodzinami do aktywności fizycznej. Ponad 50 proc. pracowników wzięło udział w tegorocznym biegu firmowym. Mamy też aktywne grupy morsów podnoszących swoją odporność zimą.

Zobacz wideo: Kobieta u władzy w Malawi

DD_20211114_Wojciechowska_REP
Kobieta u władzy w Malawi
Źródło: Dzień Dobry TVN

Organizacja Przyjazna Rodzicom

Jakie inicjatywy zostały wprowadzone w firmie, aby żyło się lepiej?

- Nasi pracownicy mogą pracować z dowolnego miejsca na świecie, w wybranym przez siebie czasie. Dodatkowo dużym powodzeniem cieszy się u nas tzw. workaction, czyli połączenie pracy z urlopem. W praktyce wygląda to tak, że pracownicy podróżują wraz z rodzinami i pracują w zmniejszonym wymiarze czasowym. Owocuje to spędzaniem np. 2-3 miesięcy w egzotycznych miejscach. Oferujemy pracę na pół etatu, 3/5, 4/5 i na cały. Ponadto rozwój pracowników jest dla nas ważny. Dlatego staramy się, aby każdy spędził min. 8 godzin miesięcznie na nauce w ramach godzin pracy.

Teraz zaplanowaliśmy zamknięcie firmy na tydzień pomiędzy świętami a nowym rokiem. Pracownicy w tych dniach nie muszą brać urlopu. Z kolei, jeśli w ciągu roku pracownik potrzebuje zająć się chorym dzieckiem, partnerem, rodzicem, to wspólnie szukamy innego rozwiązania niż branie urlopu. Jest to szczególnie ważne, jeśli ktoś bliski potrzebuje stałego wsparcia i pomocy. Elastyczność i indywidualne podejście - jest dla nas najważniejsze.

Jest Pani mamą trójki dzieci, a połączenie zawodowej kariery z macierzyństwem nie jest łatwym zadaniem. Czy wymienione założenia udaje się Pani wcielić również we własne życie rodzinne?

- Wierzę w to, że dzieci potrzebują przede wszystkim szczęśliwej mamy. Spełniając się zawodowo przez 8, czasem 10 godzin dziennie, mam później radość ze spędzonej każdej minuty z dziećmi. Doceniam codzienne, proste rzeczy, jak np. wspólne czytanie książek czy gotowanie. Dla mnie znaczenie ma jakość wspólnie spędzonego czasu, a nie ilość. Nie żałuję wyborów, których dokonuję, nie gdybam. Oczywiście, czasami bywa ciężko, ale widzę też, jak w pozytywny sposób praca wpływa na życie rodzinne. Dzieci szybciej się usamodzielniają, a w domu wszystko jest lepiej zorganizowane.

Czyli udało się Pani znaleźć złoty środek?

- Tak, ale pamiętajmy jednak, że tak jak każda z nas jest inna, tak i nasze dzieci są różne. Nie istnieje jeden złoty środek. Róbmy tak, abyśmy czuły się szczęśliwe i nie żałowały własnych decyzji. Dobrze, że nie można mieć ciastka i zjeść ciastka, a trzeba wybierać to, co ważne.

To cenna wskazówka. A co poradziłaby Pani Polkom, które chcą odnieść sukces?

Aby postępowały w zgodzie ze sobą. Nie dajmy sobie wmówić, co jest dla nas, a co nie. Na własnej skórze próbujmy i testujmy życiowe wybory. Gdybym w wieku 19 lat zapytała o radę dotyczącą przyszłości, nie wiem, czy ktoś widziałby we mnie dyrektora technicznego na pół Europy globalnej korporacji informatycznej, autora patentów, kilku książek i publikacji naukowych czy właścicielkę startupu, który chciałby zmienić sposób produkowania leków. Bądźmy dla siebie łaskawe i wierzmy mocniej w to, że jesteśmy wystarczająco dobre - do nowej roli i zawodowej przygody!

Bizneswoman Roku
Bizneswoman Roku

13. edycja konkursu Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku

Konkurs Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku już od 13 lat nagradza odnoszące sukcesy Polki takie jak Karolina Marzantowicz. Laureatki i finalistki poprzednich edycji zyskały nie tylko rozgłos, ale przede wszystkim możliwości rozwoju. Aby wziąć w nim udział, należy wypełnić formularz online, który dostępny jest na stronie bizneswomanroku.pl. Zgłoszenia przyjmowane będą do 10 stycznia 2022 roku do 23:59.

Zobacz też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości