Gorące tematy

Sonda: Czym są wolne media? "To podstawa demokracji"

Gorące tematy

Autor:
Justyna
Piąsta
Sonda w Krakowie: "Czym są wolne media?"

W ponad 100 mniejszych i większych miejscowościach w kraju obywatele wyszli na ulice, by manifestować w obronie wolnych mediów. Polacy nie mają wątpliwości, że dostęp do rzetelnych informacji jest jednym z fundamentów demokratycznego państwa.

W obronie wolnych mediów

17 grudnia Sejm przegłosował nowelizację ustawy, określaną mianem LEX TVN. Teraz wszystko w rękach prezydenta Polski. Andrzej Duda może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Jak mówią dziennikarze i publicyści, w Sejmie doszło do bezprecedensowego zamachu na wolne media. Działanie to jest wymierzone przede wszystkim w TVN Grupa Discovery.

Pokłosiem tej sytuacji są protesty Polaków, którzy chcą walczyć o wolne media. W niedziele 19 grudnia w Krakowie odbyła się jedna z większych manifestacji. Dla Dzień Dobry TVN Online przeprowadzono sondę i zapytano przechodniów, czym dla nich są wolne media.

- Urodziłam się i wychowałam w demokratycznym kraju. Dla mnie wolne media stanowią bardzo ważny i potrzebny punkt. Jeśli kochacie wolność tak jak ja, to podpisujcie ten apel.tvn.pl. Walczmy o wolność słowa - powiedziała znana wokalistka Margaret.

- Wolne media są po prostu tym, czym powietrze do oddychania. Bez wolnych mediów nie ma demokracji. Nie ma wolności, nie ma praw obywatelskich, a bez tego nie ma życia - podkreśliła mieszkanka Krakowa.

- Nie wyobrażam sobie, żeby TVN-u nie było. Żeby nie było wolnych mediów - dodała inna kobieta.

Lex TVN

Lex TVN uderza w wolne media
Lex TVN uderza w wolne media Dzień Dobry TVN
wideo 2/10

Sonda w Krakowie: Czym są wolne media?

Wielu mieszkańców Krakowa nie wyobraża sobie przyszłości Polski bez wolnych mediów. Chcą mieć dostęp do rzetelnych źródeł informacji. Dlatego podpisują apel do prezydenta Andrzeja Dudy w obronie TVN.

- Wolne media są podstawą demokracji. Postawą wolności i dostępu do wolnej i prawdziwej informacji - powiedział krakowianin.

- Martwię się, że młodzież jak gdyby stoi obok tego. Wydaje im się, że to co mają, mają już na zawsze. Są w błędzie. Bardzo szybko może się okazać, że stracą to, co zdobyliśmy przez 30 lat, a poszliśmy bardzo daleko - podkreślił inny mężczyzna.

- Dla mnie wolne media to przede wszystkim wolność tego, czego słucham. Wolność tego, co mogę mówić. I brak strachu przed następnym dniem. I po to tutaj przyszliśmy, bo nie podoba nam się to, że dzieciom muszę tłumaczyć, dlaczego ktoś próbuje wmówić nam, że jest inaczej, niż jest - stwierdził kolejny przechodzień.

- Wolne media to obiektywne źródło informacji, które nie są zakłócane przez żadne ustawy ani nie są kontrolowane przez polityków - przyznała młoda mieszkanka Krakowa.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN Online

Pozostałe wiadomości