Rekordowe ceny karpia. Ile będziemy musieli zapłacić przed Bożym Narodzeniem?

Karp na talerzu
Ceny karpia idą w górę. Ile będzie kosztował na święta Bożego Narodzenia?
Źródło: Ann_Zhuravleva/Getty Images
Tegoroczna inflacja dotyka właściwie wszystkie branże. Pojawiły się już informacje o problemach z dostawami i podwyżką cen wielu produktów, które kupujemy w ramach świątecznych prezentów. Niestety, także dania na wigilijny stół podrożeją, w tym karp. Ile w tym roku będzie kosztował?

Drogi karp na Boże Narodzenie 2021

Jak wskazują analitycy, oszczędzanie podczas tegorocznych świąt będzie trudne. Rosnąca inflacja oraz problemy z dostawami sprawiają, że ceny wszystkich produktów na rynku rosną. Z początku przewidywano wzrost o 25-30%, jednak aktualnie ceny są wyższe w porównaniu do ubiegłego roku aż o 40%.

Zobacz wideo: Paulina Krupińska-Karpiel o świętach Bożego Narodzenia

Paulina Krupińska-Karpiel o świętach Bożego Narodzenia
Gdzie Paulina Krupińska-Karpiel spędzi tegoroczne święta?
Źródło: Dzień Dobry TVN Online

Ponadto, przyczyną jest zarówno susza, która podwyższyła ceny zboża, jak i wzrost nieomal o 100 proc. cen mocznika, czyli nawozu, co związane jest także bezpośrednio z ceną rosnącego w zastraszającym tempie paliwa. Nie można także zapominać o tym, że w stawach hodowlanych obecnie jest 30 proc. mniej ryb niż w ubiegłym roku. Powodem jest to, że w poprzednich latach źle wyhodował się materiał zarybieniowy, przez co brakowało narybku do obsadzenia stawów. W związku z tym ceny karpia poszły w górę.

Ile kosztuje karp w 2021 roku?

Żywe karpie można już kupować prosto od hodowców, ze stawów. Większość sklepów wycofała się bowiem ze sprzedaży żywych zwierząt. Jak zaleca Główny Lekarz Weterynarii, karpie powinny być sprzedawane dopiero po zabiciu. Aktualnie żywe karpie w gospodarstwach rybnych można kupić za 12-13 zł za kg. Ubita ryba kosztuje już 20 zł za kg, a przy tym większość sklepów w związku ze zmianą wytycznych sprzedaje jedynie martwe ryby - przez co gospodarstwa rybne mają zwiększone nakłady pracy w gospodarstwach i cena rośnie. 

Najdroższe są płaty i filety z karpia, kosztują około 35-40 zł/kg w dyskontach, także patroszone ryby będą kosztowały więcej.

Zdrowa dieta

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Dieta na wysoki cholesterol
Dieta na wysoki cholesterol
Czas a dieta
Czas a dieta

Warto zdecydować się na karpia z marketu, który został uśmiercony w sposób humanitarny, czyli bez wyrządzania nadmiernego cierpienia. Takie ryby są często już wypatroszone i odpowiednio przebadane. Także nie ma co liczyć na karpia z hodowli zagranicznych - także one dotknięte zostały kryzysem i znacznie mniej ryb zostało eksportowanych. Zatem lepiej zaopatrzyć się w rybę jeszcze przed wigilią, bo jak ostrzegają eksperci - może być ją ciężko kupić w ten dzień. 

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: Interia/ Strefa Agro/Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: Ann_Zhuravleva/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości