Elektronika, biżuteria, rodzinne pamiątki i wartościowy przedmioty - te rzeczy coraz częściej trafiają do lombardów. Problemy finansowe szczególnie widoczne stały się w trakcie pandemii. Brak pracy i długi to pierwsze czynniki, które zmusiły społeczeństwo do spieniężania zbieranego przez lata dobytku. Czy to dobry sposób na zastrzyk gotówki? Swoją opinię wyraził Maciej Samcik, dziennikarz ekonomiczny.
Tanatopraktor to zawód poniekąd owiany tajemnicą. Bynajmniej nie z powodu braku dostępu do informacji, ale trudności, która może każdemu towarzyszyć w zgłębianiu tego, czym faktycznie zajmuje się tanatopraktor. Do jego głównych obowiązków należy zadbanie o właściwą ekspozycję zmarłego.
2020 rok był nietypowy dla wielu z nas, także w pracy. Nie wszyscy - także ze względu na pandemię i związane z nią zmiany w systemie działania firm - zdołali w pełni wykorzystać cały urlop. Czy wolne dni przepadły? Jak je wykorzystać?
Początek roku jest doskonałym momentem na to, by policzyć domowy budżet i zaplanować wydatki. Jak to zrobić? W Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym Dominika Nawrocka, ekspertka finansowo-bankowa i założycielka organizacji edukacji finansowej "Kobieta i Pieniądze".
Brakarz jest zawodem mało znanym, ze względu na przemiany technologiczne i techniczne. W XX wieku brakarze zajmowali się kontrolą różnych produktów, natomiast obecnie tego określenia używa się głównie w stosunku do osób pracujących w przemyśle drzewnym.
Kto to jest trader? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie wcale nie jest jednoznaczna. Trudno też jasno wskazać, jakie warunki należy spełnić, aby móc nazywać siebie traderem. Wynika to m.in. z faktu, że trader w wielu przypadkach wcale nie jest zawodem. Kim zatem jest trader i w jaki sposób działa?
Degustator, czyli kiper, to pracownik, który zajmuje się oceną smaku, zapachu i wyglądu napojów alkoholowych, takich jak piwo i wino, a także kawy oraz herbaty. Degustator musi mieć doskonale wyostrzone zmysły oraz świetną pamięć.
Przyszłoroczne podwyżki cen prądu są już pewne. Choć rząd zapewniał, że Polacy ich nie odczują, niestety projekt dopłat, nad którym pracowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska został wycofany z prac legislacyjnych. W 2021 roku będziemy musieli zapłacić ok. 100 zł więcej niż w tym roku. Czym jest opłata mocowa, jak zaoszczędzić prąd i świadomie go wykorzystywać? Na te pytania odpowiedział nam fizyk Dariusz Aksamit.
Z najnowszych badań wynika, że ponad połowa Polaków ma zawodowe postanowienia noworoczne. Aż 7 na 10 z nich chce zmienić pracę, a 5 na 10 – nabyć nowe umiejętności. W jaki kierunek jednak warto się zwrócić i które zawody będą najbardziej pożądane w 2021 roku? W Dzień Dobry TVN podpowiedziała to ekspertka ds. HR, Agnieszka Czarnecka.
W okresie dobrej koniunktury na rynku budowlanym wielu inwestorów zastanawia się nad tym, jak zostać deweloperem i zarabiać na obrocie nieruchomościami. Zdecydowanie najważniejszym wymogiem tego biznesu jest własny kapitał, a równie istotne znaczenie ma odpowiednia wiedza na temat branży.
Zawód jubilera cieszy się stosunkowo niskim zainteresowaniem ze strony młodych osób, mimo że taka praca może dawać wiele satysfakcji. Pytanie o to, jak zostać jubilerem, najczęściej zadają absolwenci szkół średnich
Pracownik, który nie zjawia się w pracy bez usprawiedliwienia i podania przyczyny czy nie wypełnia obowiązków nałożonych na niego zawartą umową, uznany zostaje za osobę porzucającą pracę. Wiąże się to często z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę i z licznymi konsekwencjami dla pracownika.
Seksuologia jest bardzo szeroką dziedziną obejmującą fizjologię, psychologię i biologię. Pytanie o to, jak zostać seksuologiem, często zadają sobie osoby po psychologii i medycynie (zwłaszcza ze specjalizacją ginekologiczną).
Dla miłośnika książek zdecydowanie najważniejsza jest zawarta w nich treść. Jednak duże znaczenie ma również okładka, która może skutecznie zachęcić do przeczytania dzieła. Przygotowaniem okładki zajmuje się właśnie introligator. Elegancka oprawa książki niewątpliwie stanowi atut danej publikacji.
PIT 2021 - rozliczenie i zwrot nadpłaty. Do kiedy należy złożyć PIT za 2020 r.? W jakim terminie organ podatkowy jest zobowiązany do zwrotu nadpłaconego podatku? Na te pytania warto już teraz poznać odpowiedzi.
Grudzień, jak co roku, jest miesiącem olbrzymiej aktywności konsumenckiej. Nasze wydatki w tym miesiącu często przekraczają wysokość zarobków. W takich chwilach najprostszą drogą do zdobycia gotówki jest chwilówka. Czy warto zadłużać się na prezenty pod choinkę? Ekonomista Paweł Cymcyk przestrzegał widzów Dzień Dobry TVN przed tym pomysłem.
Wszyscy, którzy decydują się na posiadanie psa, muszą się liczyć z koniecznością zapłaty podatku. Kogo obowiązuje opłata? W Dzień Dobry TVN sprawdziła to Dagmara Kowalczyk.
Pandemia koronawirusa zmieniła oblicze rynku pracy. Wiele osób straciło posadę, trudności z zatrudnieniem mają również ci, którzy dopiero zaczynają karierę. "New York Times" tych ostatnich nazwał "pokoleniem COVID-19".
Niedawno media obiegła informacja o rzekomych zmianach dotyczących przyznawania 500+ w 2021 roku. Jaka jest prawda? Dziennikarz biznesowy Mateusz Walczak wyjaśnił całe zamieszanie i rozwikłał wszelkie wątpliwości. Opowiedział również o tym, ile wydamy na tegoroczne święta Bożego Narodzenia.
Pandemia koronawirusa sprawiła, że większość z nas rozpoczęła pracę zdalną. Każdego dnia wiele godzin spędzamy przed ekranami komputerów, co niestety naraża nas na wzmożoną działalność oszustów internetowych. Jak się ich wystrzegać? Opowiedział o tym dr Maciej Kawecki.
Staż pracy to łączny okres zatrudnienia. Ma on spore znaczenie dla pracownika, ponieważ bierze się go pod uwagę przy wyliczaniu urlopu czy nagrody jubileuszowej, a ponadto wpływa on na świadczenie emerytalne. Wlicza się do niego także okres nauki czy odbytą służbę wojskową.
Izabela Gruszecka wiele lat pracowała w korporacji. Jednak po niespodziewanej śmierci mamy postanowiła powrócić do rodzinnego domu i wesprzeć w pracy ojca, który zajmował się stolarstwem. O swojej historii opowiedzieli reporterowi Dzień Dobry TVN.
Pandemia koronawirusa wiele osób pozbawiła pracy i źródła zarobku. Z tego powodu ludzie zaczęli sobie dorabiać. Jedni dziergają, drudzy robią torty czy pieką chleby, a jeszcze inni udzielają korepetycji online. Jednak jaki musi być spełniony warunek, by mogli oni zarabiać bez konieczności zakładania firmy?
Kryzys związany z pandemią bardzo mocno uderzył w rynek pracy. Wiele osób już straciło swoje stanowiska, a pozostali obawiają się najgorszego scenariusza. O co zadbać, gdy otrzymamy wypowiedzenie oraz jak długo obowiązuje nas ubezpieczenie zdrowotne? O tym opowiedziała nam Alicja Dettlaff, doradca zawodowy.
Karolina Plecha kilka lat temu wyjechała na krótki wyjazd do Norwegii, a mieszka tam już 4 lata. Jeździ tirami i hobbistycznie fotografuje zorzę polarną. Mówi, że zawsze zachwycało ją piękno przyrody. Jak wygląda jej życie?
Cezary Pazura bez wątpienia należy do grona najpopularniejszych rodzimych aktorów. Takie tytuły, jak "Kiler", "Chłopaki nie płaczą" czy "Psy" na stałe weszły do historii polskiej kinematografii. Wiele osób zastanawia się, ile obecnie może zarabiać. Teraz artysta zdradził tę informację i powiedział, jak zmieniły się stawki w czasie pandemii.
Obecnie widok kobiety w mundurze nikogo już nie dziwi. Mimo to policjantki wciąż na każdym kroku muszą udowadniać, że nadają się do pełnienia służby. Asp. sztab. Aneta Krzak i asp. sztab. Marzena Jędras-Wójcik opowiedziały o kulisach swojej pracy.
Nie trzeba wyjeżdżać za granicę, żeby zostać alpinistą. Coraz większą popularność zdobywa bowiem alpinizm przemysłowy. Podstawą tego zawodu jest profesjonalizm i odwaga. Na czym polega ta praca? Kto może ją wykonywać?
Kolejnym skutkiem pandemii koronawirusa jest utrata pracy. W takim momencie czujemy nagłą złość i frustrację, brakuje poczucia stabilizacji, a niekiedy i środków do życia. W takiej sytuacji znaleźli się nasi bohaterowie, a psycholog Marzena Mawricz w studiu opowiedziała, jak pomóc osobie, która straciła pracę.
W środę, 4 listopada w wyniku rozprzestrzeniającej się pandemii rząd podjął decyzję o rozszerzeniu nauki zdalnej również dla klas 1-3 szkół podstawowych. W związku z wprowadzonymi zmianami rodzice najmłodszych uczniów będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Kiedy i komu przysługuje? O tym rozmawialiśmy z prawnikiem Katarzyną Łodygowską.