Praca zdalna na kwarantannie i w czasie izolacji rodzi wiele pytań. Jeden z naszych widzów zastanawia się, czy będąc na chorobowym, musi wykonywać obowiązki zawodowe w trybie home office. Jak ta sprawa wygląda pod względem prawnym? Wyjaśniała to adwokat Eliza Kuna.
Metamorfoza, praktyka i wsparcie. Fundacja "Kobiety e-biznesu" w odpowiedzi na trudną sytuację, w której na przestrzeni ostatniego roku znalazły się kobiety, organizuje program edukacyjno-rozwojowy. Założycielki fundacji podkreślają, że właśnie teraz jest idealny czas na przebranżowienie.
Marta Gardolińska to dyrygentka, o której mówi cały muzyczny świat. Jako pierwsza Polska i pierwsza kobieta przewodzi francuskiej Opéra national de Lorraine. Jak czuje się w nowej roli? Jakie ma plany rozwój opery? O tym wszystkim opowiedziała w rozmowie z Dorotą Wellman i Marcinem Prokopem.
Rafał Kawrot, wokalista zespołu Tabu, przez pandemię musiał odłożyć koncertowanie na bok. Na szczęście muzyk odnalazł w sobie inny talent. Jak idzie mu w nowej branży?
Justyna Puchałka długo szukała dla siebie miejsca. Choć ukończyła anglistykę próbowała swoim sił w pracy biurowej, w sklepie za kasą, dawała także korepetycje. W końcu zdecydowała się zostać budowlańcem. Jak panie radzą sobie w męskim święcie? Kto jest lepszym fachowcem - kobieta czy mężczyzna? O tym wszystkim rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Ewą Paszkowską oraz Magdaleną Rzepką, które także działają w branży budowlanej.
Ludwisarz to rzemieślnik, którego praca polega na odlewaniu dużych przedmiotów użytkowych ze stopów metali, takich jak brąz czy spiż. Do tego rodzaju obiektów zalicza się głównie dzwony i posągi. Dawniej ludwisarze odlewali lufy armat.
Konto w banku to już konieczność, choć przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo. Zakładanie konta nie jest procedurą skomplikowaną, co więcej, dziś wcale nie trzeba w tym celu udawać się do oddziału banku. Konto można założyć przez Internet, a nawet przez telefon.
Marta Borsodi to niezwykła architekt, która wiele lat temu wyprowadziła się z naszego kraju. Teraz tworzy projekty nie tylko dla polskich firm, ale i węgierskich. Jak jej się wiedzie? Opowiedziała o tym w Dzień Dobry TVN.
Praca zdalna stała się przez pandemię rzeczywistością dla wielu z nas. Z badań wynika, że pracując regularnie z domu, często zostajemy "po godzinach". Dlatego eurodeputowani wezwali Komisję Europejską do przygotowania odpowiedniej dyrektywy formalnie wpisującej prawo do bycia offline w przepisy Unii Europejskiej.
Masztalerz to osoba zawodowo zajmująca się przysposobieniem młodych koni do zadań, które mają wykonywać, i opieką nad wszystkimi zwierzętami w danej hodowli. Nie należy mylić go ze stajennym ani z przedstawicielem innego dawnego zawodu – kawalkatorem, czyli ujeżdżaczem.
Czy czeka nas rewolucja w wydatkach? Transakcje bezgotówkowe cieszą się coraz większą popularnością. O tym, jak to wpłynie na nasze portfele rozmawialiśmy z Katarzyną Iwanoską, ekonomistką i blogerką finansową.
Z danych Krajowego Rejestru Długów niemal jedna czwarta Polaków nie ma oszczędności. 30 proc. badanych ma odłożone mniej niż 5 tys. zł, a ok. 35 proc. prognozuje, że za odłożone pieniądze może się utrzymać miesiąc.
Jedni zbierają znaczki pocztowe, inni magnesy na lodówkę. Marek Łączyński natomiast od lat poluje na starocie. Jego kolekcja pozwoliła mu na otwarcie antykwariatu. Imponujący zbiór liczy ponad 200 tysięcy książek.
Awionetki najczęściej są dziś wykorzystywane do krótkich lotów krajoznawczych. Mało kto zdecydowałby się na pokonanie oceanu w tak małym samolocie. Dominik Punda udowadnia jednak, że mimo trudności, jest to możliwe.
Inwestowanie w dobie pandemii nie jest prostym zadaniem. W tych trudnych czasach wielu z nas ogląda złotówkę dwa razy. Dlatego zapytaliśmy Dominikę Nawrocką, ekspertkę finansów osobistych, jak mądrze inwestować oraz gdzie warto ulokować swoje oszczędności.
Pandemia i duża niepewność na rynku finansowym sprawiły, że w minionym roku Polacy zamiast w obligacje inwestowali przede wszystkim w kruszce. Jak podaje "Rzeczpospolita" największą popularnością cieszy się złoto. Kupiliśmy go niemal dwa razy więcej niż w 2019 roku.
Podczas konferencji prasowej Kamil Stoch odebrał telefon od żony i w uroczy sposób poinformował, że oddzwoni po jej zakończeniu. Sytuacja była szeroko komentowana w sieci. Zdalne zajęcia, wideokonferencje i spotkania online – to teraz nasza codzienność. Jakie reguły nas obowiązują? O zasadach savoir-vivre'u opowiedziała dr Irena Kamińska-Radomska.
Metrampaż to dawny pracownik drukarni. Przy klasycznej technologii druku metrampaże odpowiedzialni byli za układ wszystkich elementów na stronie. Do ich zadań należało łamanie szpalt, dodawanie elementów graficznych czy organizowanie materiału w kolumnach tekstu i w łamach strony.
Ławnik sądowy to przedstawiciel społeczeństwa, który zasiada za stołem sędziowskim i pomaga w wydawaniu wyroków. Każdy, kto zastanawia się nad tym, jak zostać ławnikiem sądowym, powinien wiedzieć, że do pełnienia takich obowiązków nie trzeba mieć wykształcenia prawniczego.
Elektronika, biżuteria, rodzinne pamiątki i wartościowy przedmioty - te rzeczy coraz częściej trafiają do lombardów. Problemy finansowe szczególnie widoczne stały się w trakcie pandemii. Brak pracy i długi to pierwsze czynniki, które zmusiły społeczeństwo do spieniężania zbieranego przez lata dobytku. Czy to dobry sposób na zastrzyk gotówki? Swoją opinię wyraził Maciej Samcik, dziennikarz ekonomiczny.
Tanatopraktor to zawód poniekąd owiany tajemnicą. Bynajmniej nie z powodu braku dostępu do informacji, ale trudności, która może każdemu towarzyszyć w zgłębianiu tego, czym faktycznie zajmuje się tanatopraktor. Do jego głównych obowiązków należy zadbanie o właściwą ekspozycję zmarłego.
2020 rok był nietypowy dla wielu z nas, także w pracy. Nie wszyscy - także ze względu na pandemię i związane z nią zmiany w systemie działania firm - zdołali w pełni wykorzystać cały urlop. Czy wolne dni przepadły? Jak je wykorzystać?
Początek roku jest doskonałym momentem na to, by policzyć domowy budżet i zaplanować wydatki. Jak to zrobić? W Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym Dominika Nawrocka, ekspertka finansowo-bankowa i założycielka organizacji edukacji finansowej "Kobieta i Pieniądze".
Brakarz jest zawodem mało znanym, ze względu na przemiany technologiczne i techniczne. W XX wieku brakarze zajmowali się kontrolą różnych produktów, natomiast obecnie tego określenia używa się głównie w stosunku do osób pracujących w przemyśle drzewnym.
Kto to jest trader? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie wcale nie jest jednoznaczna. Trudno też jasno wskazać, jakie warunki należy spełnić, aby móc nazywać siebie traderem. Wynika to m.in. z faktu, że trader w wielu przypadkach wcale nie jest zawodem. Kim zatem jest trader i w jaki sposób działa?
Degustator, czyli kiper, to pracownik, który zajmuje się oceną smaku, zapachu i wyglądu napojów alkoholowych, takich jak piwo i wino, a także kawy oraz herbaty. Degustator musi mieć doskonale wyostrzone zmysły oraz świetną pamięć.
Przyszłoroczne podwyżki cen prądu są już pewne. Choć rząd zapewniał, że Polacy ich nie odczują, niestety projekt dopłat, nad którym pracowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska został wycofany z prac legislacyjnych. W 2021 roku będziemy musieli zapłacić ok. 100 zł więcej niż w tym roku. Czym jest opłata mocowa, jak zaoszczędzić prąd i świadomie go wykorzystywać? Na te pytania odpowiedział nam fizyk Dariusz Aksamit.
Z najnowszych badań wynika, że ponad połowa Polaków ma zawodowe postanowienia noworoczne. Aż 7 na 10 z nich chce zmienić pracę, a 5 na 10 – nabyć nowe umiejętności. W jaki kierunek jednak warto się zwrócić i które zawody będą najbardziej pożądane w 2021 roku? W Dzień Dobry TVN podpowiedziała to ekspertka ds. HR, Agnieszka Czarnecka.
W okresie dobrej koniunktury na rynku budowlanym wielu inwestorów zastanawia się nad tym, jak zostać deweloperem i zarabiać na obrocie nieruchomościami. Zdecydowanie najważniejszym wymogiem tego biznesu jest własny kapitał, a równie istotne znaczenie ma odpowiednia wiedza na temat branży.
Zawód jubilera cieszy się stosunkowo niskim zainteresowaniem ze strony młodych osób, mimo że taka praca może dawać wiele satysfakcji. Pytanie o to, jak zostać jubilerem, najczęściej zadają absolwenci szkół średnich