Ponad 40 proc. Polaków planuje ograniczyć swoje wydatki. Na czym będziemy oszczędzać?

para, która coś liczy

Najnowsze badania pokazują, że blisko 41 proc. Polaków zamierza w najbliższym czasie mocno ograniczyć swoje wydatki. Wszystko przez znaczący wzrost cen. Ile i na czym zamierzamy oszczędzać?

Polacy będą ograniczać wydatki

Z cyklicznego raportu "Nastroje konsumenckie Polaków 2021", zrealizowanego przez UCE Research i Grupę AdRetail, wynika, że obecnie 40,9 proc. Polaków zamierza ograniczyć w trzecim kwartale wydatki na bieżące zakupy. W ocenie współautora badania i dyrektora zarządzającego w Grupie AdRetail Karola Kamińskiego, konsumenci wciąż z dużą ostrożnością podchodzą do wydawania pieniędzy, zwłaszcza, że widać zbliżającą się czwartą falę pandemii.
Jak wynika z raportu, najczęściej wskazywanym powodem ograniczeń trzeciego kwartału są rosnące ceny - 65,8 proc. wskazań (w drugim kwartale, ten powód wskazało 32,1 proc. pytanych, a na początku roku – 38,7 proc.). Dla 42,7 proc. Polaków drugim powodem do ograniczenia wydatków jest obawa o pogorszenie się sytuacji gospodarczej w kraju (dla porównania na to w drugim kwartale zwróciło uwagę – 25 proc. pytanych, w pierwszym kwartale – 17,5 proc.).
Jak podał główny analityk UCE Research Krzysztof Zych, na trzeciej pozycji wśród powodów cięć wydatków, to brak odłożonych oszczędności. Taką odpowiedź wybrało 26,9 proc.(kwartał wcześniej – 13,6 proc., od stycznia do marca br. było to 19,3 proc.). - Dalej pojawia się obawa o utratę pracy, na którą wskazało 18,2 proc. respondentów, dla porównania w drugim kwartale takich wskazań było mniej - 11,9 proc., pierwszym kwartale br. – 10 proc. - dodał.

Wzrost cen - kto obawia się ich najbardziej?

Z raportu wynika również, że rosnących cen najbardziej obawiają się osoby w wieku 56-80 lat, z wykształceniem średnim lub wyższym. W największej mierze dotyczy to Polaków pochodzących z woj. opolskiego, świętokrzyskiego i kujawsko-pomorskiego. Jak zaznaczył Kamiński, dynamika wzrostu cen jest największa od dekady, czego już nie da się nie zauważyć na półkach sklepowych. - To z tego wynika lęk i pojawia się obawa, że będzie jeszcze drożej - ocenił.
Wyniki raportu wskazują ponadto, że najczęściej Polacy zamierzają zredukować wydatki o 5-10 proc., co zadeklarowało 29 proc. respondentów nastawionych na oszczędzanie. Cięcia na poziomie 10-15 proc. wskazało 20,5 proc. pytanych, natomiast 15-20 proc. mniej deklaruje 22,6 proc. - Dla porównania, w drugim kwartale br. najwięcej wskazań (26,2 proc.) dotyczyło oszczędności na poziomie 15-20 proc. Z kolei w pierwszych trzech miesiącach br. najczęściej (29 proc.) pojawiała się odpowiedź 10-15 proc. - podał Zych. Raport pokazał, że swoje wydatki najbardziej ograniczą osoby w wieku 56-80 lat z woj. opolskiego i woj. warmińsko-mazurskiego z dochodami w przedziale 3000-6999 zł netto miesięcznie.
Jak zaznaczył, najczęściej wymieniany przedział cięcia (5-10 proc.) to w dużej mierze wartość, która na bieżąco dotyczy podwyżek.

Na czym Polacy będą oszczędzać?

Polacy planują głównie ograniczyć wydatki na artykuły odzieżowe – 50,7 proc. (w poprzednim kwartale – 14,1 proc., a na początku br. – 38,9 proc.). - Kolejne w zestawieniu są napoje alkoholowe – 34,2 proc. (w drugim kwartale - 12,6 proc. wskazań, w pierwszym kwartale - 10,6 proc.). Na trzecim miejscu w kategorii produktów uplasowały się sprzęt RTV-AGD z wynikiem 31,6 proc. Dla porównania w drugim kwartale cięcia na AGD-RTV wskazało 6,9 proc. pytanych, w pierwszym kwartale 2021 r. już 23,5 proc. - podał.
W ocenie Kamińskiego, zmniejszenie wydatków na odzież może wiązać się z tym, że sporo osób wciąż zdalnie pracuje i dlatego nie widzi potrzeby kupowania nowych ubrań. Z kolei alkohol to nie jest towar pierwszej potrzeby, a więc w trudniejszych czasach łatwiej ograniczyć tego typu zakupy. Natomiast, sprzęt RTV-AGD Polacy aktywnie kupowali na początku pandemii, więc z pewnością nastąpiło przesycenie rynku – wyjaśnił ekspert w Grupie AdRetail.
Zobacz także:
Zobacz wideo: Partnerstwo finansowe w związku
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: PAP
Pozostałe wiadomości