Podobno sektor bankowy w Polsce ma się coraz gorzej. Czy mniejsze banki upadną? Co stałoby się wówczas z naszymi pieniędzmi? Czy istnieje jakieś zabezpieczenie? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN Katarzynę Karpę-Świderek, dziennikarkę TVN24 Biznes i Świat.
Według badań aż 84 proc. z nas, wiążąc się z partnerem, nie interesowało się tym, czy ma on jakiekolwiek zobowiązania. Zdarza się również tak, że parter ukrywa przed nami długi, które zaciągnął w trakcie naszego małżeństwa. Naiwne bywają zwłaszcza kobiety i to właśnie one najczęściej spłacają zobowiązania finansowe po swoich byłych mężach. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy adwokat Magdalenę Wilk, aby zapytać, za jakie zobowiązania partnera jesteśmy odpowiedzialni i jak zabezpieczyć się przed jego długami.
Siłownia na terenie firmy, gry i zabawy pozwalające na szybką regenerację. Firmy na całym świecie prześcigają się w pomysłach, jak umilić pracownikom czas spędzany w pracy. Jak na tym polu wypadają polscy pracodawcy? Zobaczcie!
Wiele osób korzysta z kart zbliżeniowych. Podobno zaczęli to wykorzystywać złodzieje, którzy - przy pomocy zdalnych terminali - ściągają pieniądze z naszych kart. Czy rzeczywiście jest to możliwe? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki zapytał o to Łukasza Dajnowicza z Komisji Nadzoru Finansowego i specjalistę ds. zabezpieczeń elektronicznych Adama Haertle.
Jak pożyczyć pieniądze od rodziny lub przyjaciół, by nie zniszczyć relacji? Zgodnie z obowiązującym prawem, jeżeli pożyczamy więcej niż 500 zł, pożyczka powinna mieć formę pisemną. Czy spisanie umowy nie zostanie odebrane jako podważanie zaufania? Jak taką umowę sporządzić? Gościem Dzień Dobry TVN był ekonomista Marcin Iwuć.
W Polsce lawinowo rośnie liczba ubezwłasnowolnionych - obecnie ponad 87 tys. osób jest pozbawionych prawa decydowania o sobie. O komentarz do tych danych poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN: adwokata Zbigniewa Romana i psychiatrę dra n. med. Dariusza Wasilewskiego. W czasie rozmowy dowiedzieliśmy się również, kto i z jakich powodów może zostać ubezwłasnowolniony oraz jaka jest procedura o ubezwłasnowolnienie.
Sklepy kuszą nas towarami, które można nabyć na raty 0 proc. Okazuje się jednak, że sprawa nie jest taka prosta i "bezkosztowa" jakby mogło się wydawać. W Dzień Dobry TVN - wraz z analitykiem Pawłem Cymcykiem - zastanawialiśmy się, jakie koszty kryją się w tego typu kredytach.
Rusza 6. edycja prestiżowego konkursu na scenariusz filmu i serialu Script Pro. Jury nagrodzi cztery specjalne prace. Nad konkursem czuwa szkoła Wajdy i Fundacja Off Camera i Canal plus. Zgłoszenia można nadsyłać do 22 lutego. Czy w Polsce brakuje dobrych scenarzystów? Jak stworzyć ciekawy scenariusz? Czy można się tego nauczyć na kursie? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Wojciecha Marczewskiego, reżysera i scenarzystę oraz Jakuba Szurmieja, dyrektora kanałów filmowych NC+.
Jakie prawa przysługują młodym matkom, które prowadzą własną działalność gospodarczą? Czy mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego? Czy jeszcze będąc w ciąży mogą ubiegać się o zasiłek chorobowy i w jakiej wysokości? Dlaczego napotykają trudności ze strony ZUS-u? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS oraz Anna Lesiak-Grzywińska, adwokat.
Zapowiedź podatku bankowego zmroziła nie tylko rynek finansowy, ale również klientów, którzy zdają sobie sprawę, że spowoduje on wzrost cen usług bankowych. Jakie opłaty mogą ulec zmianie? W jaki sposób banki muszą nas poinformować o podwyżce? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN analityka Pawła Cymcyka.
Coraz częściej pracownicy firm, oprócz podstawowego wynagrodzenia, mogą liczyć na takie dodatki jak: służbowy telefon, komputer, samochód. W jaki sposób powinniśmy korzystać ze „służbowych dodatków”, by nikt nie posądził nas o nadużycie? W jaki sposób szef może kontrolować pracownika? Czy pracodawca ma prawo zwolnić pracownika, kiedy ten wysyła prywatne maile ze służbowej skrzynki? Zapytaliśmy o to Miłosza Brzezińskiego, konsultanta biznesowego oraz Jakuba Wezgraja, radcę prawnego, eksperta w dziedzinie prawa pracy.
"Brałem 300 tysięcy kredytu, spłaciłem 100 tysięcy, ... mam do spłacenia nadal 500 tysięcy..." Pomysłów na rozwiązanie krysysu frankowego było już wiele. Najnowszym jest projekt ustawy zaproponowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Na czym ma on polegać i czy rzeczywiście da osobom zadłużonym w szwajcarskiej walucie szansę na wyjście z długów? Czym jest, proponowany w ustawie "kurs sprawiedliwy"? W studiu Dzień Dobry TVN na nasze pytania odpowiadał analityk Paweł Cymcyk.
Nowy rok łączy się z nowymi możliwościami - również na rynku pracy. Jak co roku, pojawiają się prognozy zapotrzebowania pracowników. Komu więc w nadchodzącym roku będzie łatwiej, a komu trudniej znaleźć pracę? Czy wybór studiów determinuje całe życie? W Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to konsultanta biznesowego Miłosza Brzezińskiego i Małgorzatę Rozenek, która z zawodu jest prawnikiem.
Od stycznia 2016 roku zacznie obowiązywać nowe świadczenie rodzicielskie gwarantujące 1000 zł miesięcznie. Komu będzie przysługiwał zasiłek i czy kobiety, które urodziły dziecko jeszcze w grudniu 2015 roku również będą mogły złożyć wniosek o zapomogę? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN Katarzynę Karpę-Świderek, dziennikarkę TVN24.
Gościem Dzień Dobry TVN był dziennikarz Paweł Blajer, który wyjaśnił, jakie zmiany czekają nas w nadchodzącym roku. Czy zwiększą się płace minimalne? Co zmieni się z podatkiem bankowym? I czy osoby zatrudnione na umowę zlecenie będą musiały opłacać składki ZUS?
Decydując się obecnie na kredyt mieszkaniowy, trzeba wpłacić 10 proc. wkładu własnego. W 2016 roku będzie to 15 proc., a w 2017 roku nawet 20 proc. Czy w takiej sytuacji, kredyty będą trudniej dostępne? Czy alternatywą dla 15 proc. wkładu własnego w postaci gotówki może być zastaw w postaci naszych lokat? Zapytaliśmy o to Katarzynę Karpę-Świderek z TVN24 Biznes i Świat.
Bez dowodu osobistego lub innego dokumentu ze zdjęciem nie da się pojeździć na nartach, czy łyżwach. Jak się jednak okazuje, zatrzymywanie lub kserowanie przez wypożyczających sprzęt sportowy dokumentów z danymi osobowymi jest bezprawne. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy radcę prawnego Ewę Kurowską-Tober, aby zapytać, kto może wymagać od nas okazania dowodu osobistego, co nam grozi, gdy ujawnimy swoje dane i co mówić wypożyczającemu, gdy ten chce zatrzymać nasz dowód.
Wystartowała kolejna, piąta edycja Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. Goście Dzień Dobry TVN, członkowie Kapituły: Aldona Wejchert i Wojciech Kostrzewa oraz laureat pierwszej edycji Adam Kiciński powiedzieli nam, jakie osoby mają szansę otrzymać biznesowego Oscara PRB, w jakich kategoriach przyjmowane są zgłoszenia i do kiedy można przesyłać kandydatury. Co naszych gości zaskoczyło w poprzednich edycjach?
Jeżeli klient banku nie spłacał kredytu na czas, placówka wysyłała do kredytobiorcy komornika bez procesu sadowego. Teraz, po latach, bankowy system egzekucyjny został zlikwidowany. Czy dłużnicy mogą odetchnąć z ulgą? W jaki sposób banki będą mogły ściągać swoje należności? Czy trudniej będzie dostać kredyt? Zapytaliśmy o to dziennikarza Pawła Blajera.
Czasami zapominamy o założonych przez siebie, ale nieużywanych kontach bankowych. Okazuje się, że jest jednak instytucja, która o nich pamięta - to bank. W Dzień Dobry TVN ekonomista Marcin Iwuć powiedział, co nas czeka, jeśli nie zamkniemy rachunku, z którego nie korzystamy.
Wakacje sprzyjają kreatywności – także w biznesie. Dlatego warto wykorzystać ten czas nie tylko na myślenie o rozwoju firmy, ale także na faktyczne działanie. Jak to zrobić? Jak rozwinąć firmę w wakacje? W studiu Dzień Dobry TVN gościmy konsultanta i trenera ds. rozwoju biznesu Romana Szymczaka.
Wiele osób marzy o tym, żeby w końcu być na swoim. Jakie należy podjąć kroki, by otworzyć własną firmę? Na co zwrócić szczególną uwagę? W co warto obecnie inwestować? I jakie młodzi przedsiębiorcy popełniają najczęściej błędy? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Romana Szymczaka – konsultanta i trenera ds. rozwoju biznesu.
Już niedługo opanuje nas szał przedświątecznych zakupów. Gość Dzień Dobry TVN - ekonomista Marcin Iwuć - podpowiada, jak w tym czasie nie ulec promocjom i reklamom i ocalić swój budżet domowy. Zobaczcie, jak zaplanować przedświąteczne wydatki.
Marcin Prokop kieruje się w życiu mądrością, której - jak mówi - nauczył go jego tatuś: "Dobry zwyczaj, nie pożyczaj'". Jeśli jednak ktoś nie umie się oprzeć prośbom swoich znajomych lub rodziny, powinien postępować zgodnie z zaleceniami naszego dzisiejszego gościa, Anny Lesiak-Grzywińskiej.
Co zrobić w sytuacji, gdy gmina podniesie opłatę za użytkowanie wieczyste gruntu? Czym może być spowodowany wzrost kosztów? W jaki sposób walczyć o obniżenie stawki? Kto jest najbardziej narażony na wzrost cen? Zapytaliśmy o to Krzysztofa Rąpałę, radcę prawnego.
Kilka lat temu Niemcy otworzyły swój rynek pracy dla obcokrajowców, między innymi, dla Polaków. Według danych GUS na koniec 2014 roku, tymczasowo w Niemczech mieszkało 614 tysięcy Polaków. Jakie warunki trzeba spełnić, by znaleźć tam pracę np. w charakterze opiekuna? W jakich jeszcze zawodach Polacy mogliby znaleźć w Niemczech pracę? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Magdalenę Kopacz z Centrum Językowego Konik oraz Renatę Föry, właścicielkę firmy Seniocare24.
Podobno kobiety są bardziej rozważne w zarządzaniu finansami. Pomimo tego kwestie finansowe bywają dla nich tematami tabu. Dlaczego? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Katarzynę Pawlikowską, ekspertkę ds. komunikacji kobiet, Annę Ostaszkiewicz, ekonomistkę oraz Paulinę Młynarską, dziennikarkę.
Statystyczna Europejka zarabia 16 proc. mniej niż mężczyzna. W Polsce ta różnica jest jeszcze większa - Polka zarabia 20 proc. mniej od swojego kolegi, który zajmuje takie samo stanowisko co ona. O powodach tych różnic i pomysłach na zmianę rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Alicją Tatarczuk-Nowik z Centrum Młodych Kobiet.
Gościem dzień Dobry TVN był mecenas Michał Biedka. W jakich sytuacjach warto dochodzić swoich praw wykorzystując pozew zbiorowy? I czy łatwiej jest wygrać sprawę zbiorowo czy w pojedynkę?
Parabanki kuszą m.in. krótkim czasem oczekiwania na pożyczkę, dużą szansą na otrzymanie pieniędzy i minimalnymi formalnościami. Niestety umowy są tak skonstruowane, że koszty pożyczki z parabanku są znacznie większe, niż się na początku wydaje. Aby spłacić jedną chwilówkę, pożyczkobiorca bierze z parabanku kolejną pożyczkę. W ten sposób wpada w spiralę zadłużenia. Gościa Dzień Dobry TVN dziennikarza TVN24 Biznes i Świat Pawła Blajera zapytaliśmy, jak wyplątać się z długów w parabankach.