Powroty do pracy po wakacjach bywają trudne i dlatego niektórzy mówią, że na urlop powinni iść ci, którzy właśnie z niego wrócili. Jak zatem wrócić do pracy i nie zwariować? O tym goście Dzień Dobry TVN: tancerka Ida Nowakowska, psycholog biznesu Miłosz Brzeziński i aktor Rafał Rutkowski.
„Solidarność” przygotowała obywatelski projekt ustawy handlowej. Których punktów sprzedaży zakaz handlu w niedzielę nie obowiązywałby? Co groziłoby temu, kto zakaz złamie? Jakie projekt wzbudza emocje? Kto zyska, a kto straci, gdy projekt wejdzie w życie? Zapytaliśmy o to Pawła Blajera z TVN 24 BiS.
Młodym mamom wracającym do aktywności zawodowej towarzyszy wiele obaw. Niektóre z nich czują presję, że w pełni powinny poświęcić się macierzyństwu zamiast wracać do pracy. Jak pomóc im na nowo uwierzyć we własne możliwości? W Dzień Dobry TVN gościliśmy: Annę Kozioł, blogerkę i mamę trójki dzieci oraz coacha Martę Waszczuk, która pomaga mamom wrócić do aktywności zawodowej.
W związku z nowelizacją ustawy o usługach płatniczych banki mają rzetelnie informować klientów, za co i kiedy pobierają od nich opłaty. O tym, co nowelizacja przyniesie nam dobrego rozmawialiśmy z Patrycjuszem Wyżgą, dziennikarzem TVN24 Biznes i Świat. Gdzie mogą być ukryte małe koszty? Co jest najbardziej kosztowne? I od kiedy nowelizacja wejdzie w życie?
Według ostatnich szacunków 46 milionów ludzi na świecie wykonuje pracę niewolniczą. O tym, jak dziś wygląda niewolnictwo i, czy według tych standardów mamy do czynienia z niewolnictwem także w Polsce, rozmawialiśmy z Ireną Dawid-Olczyk z fundacji La Strada.
W lutym 2017 roku Narodowy Bank Polski planuje wypuścić nowy banknot o nominale 500 złotych. Mateusz Hładki zabrał kamerę Dzień Dobry TVN do Centrum Pieniądza, gdzie spotkał się z Barbarą Jaroszek, która opowiedziała nam o nowym banknocie z Janem III Sobieskim. Dlaczego zdecydowano się wypuścić na rynek tak wysoki nominał?
W Centrum Zdrowia Dziecko trwa strajk pielęgniarek, które domagają się podwyżek płac i zwiększenia liczby etatów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prezesa Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofię Małys i wiceprezesa Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Sebastiana Irzykowskiego, by porozmawiać o warunkach pracy pielęgniarek z CZD. Czy da się wyjść z trwającego impasu?
Ukraina zmaga się obecnie z wieloma problemami, w tym z gospodarczymi. O pomoc w zreformowaniu tego obszaru prezydent Petro Poroszenko poprosił prof. Leszka Balcerowicza. W studiu Dzień Dobry TVN polski ekonomista skomentował obecny stan ukraińskiej gospodarki, powiedział, kto znajdzie się w zorganizowanej przez niego grupie doradczej i jaki ma pomysł na program naprawczy.
Magda Gessler podczas nagrania programu "Kuchenne rewolucje" odkryła, że w jednej z kieleckich restauracji dochodzi do rażącego naruszania praw pracowniczych. Nie jest to jednak wyjątek. Według ekspertów - w Polsce prawa pracownicze są łamane bardzo często. Dlaczego? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z Magdą Gessler oraz adwokatem i ekspertem prawa pracy Waldemarem Gujskim. Dowiedzieliśmy się również, na co powinni zwracać uwagę młodzi ludzie decydujący się na pracę sezonową.
Polska Rada Biznesu po raz piąty przyznała nagrody im. Jana Wejcherta. Statuetki przyznano w następujących kategoriach: Sukces, Wizja i Innowacje oraz Działalność Społeczna. Zobaczcie, kto otrzymał od kapituły nagrodę specjalną.
Juro wieczorem, już po raz piąty zostaną wręczone Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. Goście Dzień Dobry TVN: członkini Kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta - Aldona Wejchert i Dariusz Mioduski, przewodniczący Kapituły, Wiceprezes Polskiej Rady Biznesu powiedzieli nam, w jakich kategoriach były przyjmowane zgłoszenia oraz jakie osoby mają szansę otrzymać nagrodę. Co zaskoczyło ich podczas tegorocznej edycji?
Z badań CBOS wynika, że w Polsce problem bezrobocia dotyczy obecnie 21 proc. gospodarstw domowych, a mianem bezrobotnego określa się 9 proc. dorosłych Polaków. Niestety wiele z tych osób nie może znaleźć pracy od ponad roku. Z gościem Dzień Dobry TVN psychologiem i trenerem międzynarodowym Mateuszem Grzesiakiem zastanawialiśmy się, jak bezrobocie wpływa na kobietę, a jak na mężczyznę i jak sobie radzić, kiedy nie ma się pracy.
Niestety, jak grzyby po deszczu powstają strony z super promocjami, które zachęcają nas do zakupu jakieś rzeczy, czy usługi pod warunkiem wysłania sms-a premium. Kiedy dostajemy rachunek telefoniczny, okazuje się, że ów sms nabił je o dodatkowe, często spore kwoty. Jak zabezpieczyć się przed tego typu usługami? Czy podwyższone rachunki można reklamować? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN Pawła Kucharczyk z Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Dowiedzieliśmy się również, jakie kwoty kryją się w numerach telefonów podanych przy sms-ach premium.
Wyjechałeś na weekend majowy i zapomniałeś o wypełnieniu i rozliczeniu w terminie rocznego zeznania podatkowego? Dziennikarz TVN24 BiŚ Paweł Blajer wyjaśnia w Dzień Dobry TVN, co należy zrobić.
Premie, jakie w ostatnim czasie przyznano urzędnikom w Lublinie zbulwersowały mieszkańców. Zwłaszcza ze względu na ich absurdalne uargumentowanie. Na jakiej podstawie przyznawane są premie pracownikom urzędów? Dlaczego w ostatnich latach pensje w budżetówce nie rosły? Gościem Dzień Dobry TVN był Patrycjusz Wyżga, TVN BIS.
Ruszył proces właścicieli Amber Gold - parabanku kuszącego wysokimi odsetkami, któremu zaufało ok. 19 tys. osób, powierzając im prawie 850 mln zł. O komentarz poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN: dziennikarza Superwizjera Piotra Litka i dziennikarza TVN24 Macieja Cnotę, którzy zajmują się tą sprawą.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn wynosi 67 lat. W czasie kampani wyborczej Andrzej Duda zapowiadał zmianę tych uregulowań. Według jego projektu wiek przechodzenia na emeryturę będzie zróżnicowany ze względu na płeć i będzie wynosił - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Z raportu ZUS wynika, że zmiany te spowodują znaczne obniżenie wysokości świadczeń. O komentarz poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN dziennikarkę TVN24 Biznes i Świat Katarzynę Karpę-Świderek. Zobaczcie, jakie słowa naszego gościa przestraszyły Jarka Kuźniara.
Jak zostać biegłym sądowym? Na czym polega ta praca? Jaki wpływ na sprawę sądową może mieć opinia wydana przez specjalistę? Z kamerą Dzień Dobry TVN wybraliśmy się na spotkanie z biegłym iluzjonistą, specjalistką ds. pralnictwa i obuwnictwa oraz biegłym z zakresu jubilerstwa i gemmologii. W studiu Dzień Dobry TVN, o roli jaką biegli mogą odegrać podczas procesu sądowego, rozmawialiśmy z sędzią Barbarą Piwnik.
Od czasu do czasu urzędnikom zdarzają się błędy. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy mec. Romualda Kędzierskiego, by zapytać, w jaki sposób można się od nich odwołać w postępowaniu administracyjnym, co zrobić jeśli urząd wyda decyzję podtrzymującą swój błąd i, czy można skarżyć konkretnego urzędnika, który - według nas - go popełnił.
Podobno sektor bankowy w Polsce ma się coraz gorzej. Czy mniejsze banki upadną? Co stałoby się wówczas z naszymi pieniędzmi? Czy istnieje jakieś zabezpieczenie? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN Katarzynę Karpę-Świderek, dziennikarkę TVN24 Biznes i Świat.
Według badań aż 84 proc. z nas, wiążąc się z partnerem, nie interesowało się tym, czy ma on jakiekolwiek zobowiązania. Zdarza się również tak, że parter ukrywa przed nami długi, które zaciągnął w trakcie naszego małżeństwa. Naiwne bywają zwłaszcza kobiety i to właśnie one najczęściej spłacają zobowiązania finansowe po swoich byłych mężach. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy adwokat Magdalenę Wilk, aby zapytać, za jakie zobowiązania partnera jesteśmy odpowiedzialni i jak zabezpieczyć się przed jego długami.
Siłownia na terenie firmy, gry i zabawy pozwalające na szybką regenerację. Firmy na całym świecie prześcigają się w pomysłach, jak umilić pracownikom czas spędzany w pracy. Jak na tym polu wypadają polscy pracodawcy? Zobaczcie!
Wiele osób korzysta z kart zbliżeniowych. Podobno zaczęli to wykorzystywać złodzieje, którzy - przy pomocy zdalnych terminali - ściągają pieniądze z naszych kart. Czy rzeczywiście jest to możliwe? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki zapytał o to Łukasza Dajnowicza z Komisji Nadzoru Finansowego i specjalistę ds. zabezpieczeń elektronicznych Adama Haertle.
Jak pożyczyć pieniądze od rodziny lub przyjaciół, by nie zniszczyć relacji? Zgodnie z obowiązującym prawem, jeżeli pożyczamy więcej niż 500 zł, pożyczka powinna mieć formę pisemną. Czy spisanie umowy nie zostanie odebrane jako podważanie zaufania? Jak taką umowę sporządzić? Gościem Dzień Dobry TVN był ekonomista Marcin Iwuć.
W Polsce lawinowo rośnie liczba ubezwłasnowolnionych - obecnie ponad 87 tys. osób jest pozbawionych prawa decydowania o sobie. O komentarz do tych danych poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN: adwokata Zbigniewa Romana i psychiatrę dra n. med. Dariusza Wasilewskiego. W czasie rozmowy dowiedzieliśmy się również, kto i z jakich powodów może zostać ubezwłasnowolniony oraz jaka jest procedura o ubezwłasnowolnienie.
Sklepy kuszą nas towarami, które można nabyć na raty 0 proc. Okazuje się jednak, że sprawa nie jest taka prosta i "bezkosztowa" jakby mogło się wydawać. W Dzień Dobry TVN - wraz z analitykiem Pawłem Cymcykiem - zastanawialiśmy się, jakie koszty kryją się w tego typu kredytach.
Rusza 6. edycja prestiżowego konkursu na scenariusz filmu i serialu Script Pro. Jury nagrodzi cztery specjalne prace. Nad konkursem czuwa szkoła Wajdy i Fundacja Off Camera i Canal plus. Zgłoszenia można nadsyłać do 22 lutego. Czy w Polsce brakuje dobrych scenarzystów? Jak stworzyć ciekawy scenariusz? Czy można się tego nauczyć na kursie? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Wojciecha Marczewskiego, reżysera i scenarzystę oraz Jakuba Szurmieja, dyrektora kanałów filmowych NC+.
Jakie prawa przysługują młodym matkom, które prowadzą własną działalność gospodarczą? Czy mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego? Czy jeszcze będąc w ciąży mogą ubiegać się o zasiłek chorobowy i w jakiej wysokości? Dlaczego napotykają trudności ze strony ZUS-u? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS oraz Anna Lesiak-Grzywińska, adwokat.
Zapowiedź podatku bankowego zmroziła nie tylko rynek finansowy, ale również klientów, którzy zdają sobie sprawę, że spowoduje on wzrost cen usług bankowych. Jakie opłaty mogą ulec zmianie? W jaki sposób banki muszą nas poinformować o podwyżce? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN analityka Pawła Cymcyka.
Coraz częściej pracownicy firm, oprócz podstawowego wynagrodzenia, mogą liczyć na takie dodatki jak: służbowy telefon, komputer, samochód. W jaki sposób powinniśmy korzystać ze „służbowych dodatków”, by nikt nie posądził nas o nadużycie? W jaki sposób szef może kontrolować pracownika? Czy pracodawca ma prawo zwolnić pracownika, kiedy ten wysyła prywatne maile ze służbowej skrzynki? Zapytaliśmy o to Miłosza Brzezińskiego, konsultanta biznesowego oraz Jakuba Wezgraja, radcę prawnego, eksperta w dziedzinie prawa pracy.