Wiele firm i osób prywatnych pada ofiarą hakerów, przez których jest następnie szantażowana. Jak dochodzi do takich ataków? Jak się przed nimi zabezpieczyć? O tym w Dzień Dobry TVN mówił psycholog biznesu Andrzej Tucholski.
Kredyt hipoteczny we franku szwajcarskim wzięło w Polsce kilkaset tysięcy osób. Po gwałtownym wzroście jego kursu, wiele osób znalazło się w pułapce kredytowej. Często koszt kredytu znacznie przewyższa wartość domu lub mieszkania. "Frankowicze" postanowili bronić się w sądach przed, ich zdaniem, nieuczciwymi praktykami, które towarzyszyły przyznawaniu kredytów. W studiu gościliśmy radcę prawną Barbarę Garlacz i adwokata dr. Jacka Czabańskiego, którzy zajmują się takimi sprawami. Ile kosztuje obsługa prawna takiego procesu?
O to, czy ZUS rzeczywiście śledzi nas w mediach społecznościowych spytaliśmy rzecznika ZUS - Wojciecha Andrusiewicza: "To pracodawcy do nas piszą i wskazują, że ich pracownicy, mimo iż są na zwolnieniu lekarskim, to mają takie oto zdjęcia na swoim profilu na facebooku. (...) Mamy 24 miliony klientów. Kontrolujemy rocznie około 300 tyś. zwolnień na kilkanaście milionów, to nie jest dużo. (...) Jeżeli ktoś nieprawidłowo wykorzystuje zwolnienie lekarskie, jest pozbawiony zasiłku chorobowego". Czy urzędnicy w szczególny sposób sprawdzają kobiety, które znalazły zatrudnienie na kilka tygodni przed porodem? Jak wygląda taka kontrola i jaka kara czeka osobę oszukującą pracodawcę i ubezpieczyciela?
Po awansie niektórzy tracą kontakt z rzeczywistością. O to dlaczego stanowisko może zmieniać człowieka zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN coacha biznesowego Miłosza Brzezińskiego.
Na Oxfordzie, jednej z najlepszych uczelni świata, studiuje około 200 Polaków. Nasi rodacy radzą tam sobie bardzo dobrze. Jednak koszty nauki na tej prestiżowej uczelni są bardzo wysokie. O tym, jak można sfinansować swoją edukację w tej szkole, opowiedział nam, student prawa, Arkadiusz Czekaj. Rozmawialiśmy o tym także z naszymi gośćmi w studiu.
Ze względu na obniżenie wieku emerytalnego, 500+ i inne świadczenia socjalne rząd szuka pieniędzy w kieszeniach podatników. W ramach uszczelniania systemu podatkowego pojawił się pomysł, by osoby pracujące na umowę o dzieło płaciły składkę ZUS, a osoby będące na emeryturze nie mogły dorabiać. W Dzień Dobry TVN Paweł Blajer wyjaśnił, jakie świadczenie dostanie 60-latka przechodząca na emeryturę i jak będą wyglądały zarobki "śmieciówkowców".
Partia rządząca zapowiedziała zmiany w ordynacji wyborczej do samorządów. Czy zmiana tych przepisów jest potrzebna i co może przynieść? Rozmawialiśmy o tym z gośćmi Dzień Dobry TVN dziennikarzem Grzegorzem Sroczyńskim.
Od stycznia 2017 roku działalność gospodarczą będzie można założyć przez telefon. Czy ten pomysł faktycznie ułatwi życie firmom, które dopiero wchodzą na rynek? W Dzień Dobry TVN ekonomista Paweł Blajer, ile wniosków trzeba wypełnić, by otworzyć własny biznes. Co jego zdaniem można by jeszcze zmienić w tym systemie? A jak to wygląda w Wielkiej Brytanii? Czym zakładanie działalności przez telefon będzie się różniło od zrobienia tego w Urzędzie? Czy możemy liczyć na dodatkową pomoc urzędników?
W miniony wtorek dług publiczny Polski przekroczył kwotę biliona złotych. Dlaczego nasz kraj jest tak zadłużony? U kogo? Jak to odczuwa przeciętny Polak? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN ekonomistę Marka Zubera. Zobaczcie, w jaki sposób Marcin Prokop próbował zmniejszyć dług publiczny ;) Udało mu się?
Od 1 stycznia Francuzi mają oficjalne prawo do ignorowania służbowego telefonu i e-maili po godzinach pracy! O potrzebie odpoczynku i efektywności pracy opowiedział nam Miłosz Brzeziński: "Kontakt permanentny, że ja niby odpoczywam, ale niby pracuję, bo jak odbieram maile, to w zasadzie jedną nóżką jestem tu, jedną tu, powoduje, że jakość mojej pracy jest do niczego. Jestem bardzo "zastępowalny".
Wraz z gościem Dzień Dobry TVN dziennikarzem TVN24 BIS Robertem Stanilewiczem przyjrzeliśmy się kalendarzowi na 2017 r. Dzięki temu wiemy już, jak zaplanować urlop, by trwał jak najdłużej. Dowiedzieliśmy się również, gdzie warto wyjechać w te dni.
Co w zakresie finansów może nas czekać w 2017 roku? Które grupy społeczne zyskają? Jakie podwyżki są przewidywane? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN: dziennikarza TVN24 BIS Pawła Blajera.
Obecna władza zapowiada wprowadzenie w 2017 r. kilku istotnych zmian w zakresie ekonomii, podatków i prawa. Co dokładnie nas czeka w przyszłym roku, a co przełożono na 2018 r.? O tym gość Dzień Dobry TVN dziennikarz TVN24 BIS Robert Stanilewicz.
Trwa sezon na "firmowe śledziki". Wspólnie z Miłoszem Brzezińskim, korzystając z pomocy aktorów Teatru XL: Izabeli Górskiej, Diany Karamon, Sandry Stencel, Grzegorza Jarka i Patryka Pawlaka, postanowiliśmy zastanowić się, co podczas takiego spotkania wypada, a czego powinniśmy kategorycznie unikać, żeby ustrzec się wpadki, a nawet utraty pracy!
Wiele małżeństw jest związanych kredytem mieszkaniowym. Co z nim można zrobić w przypadku rozwodu? Czy kredyt jest jednym z powodów, dla których ludzie tkwią w nieudanych związkach? O tym goście Dzień Dobry TVN: adwokat Eliza Kuna, psycholog Monika Dreger i dziennikarka ekonomiczna Katarzyna Karpa-Świderek.
Przedsiębiorcy otrzymują od oszustów listy polecone, które wyglądają na oficjalne pisma państwowych instytucji. W nich zawarte są wezwania do uiszczenia opłat. O tym, jak nie dać się naciągaczom rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN: prawnikiem Anną Lesiak-Grzywińska. Co mogą zrobić osoby, które dały się oszukać?
Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro chce rozprawić się z chwilówkami, które potrafią zrujnować życie pożyczkobiorców. Co dokładnie miałoby się zmienić? O tym gość Dzień Dobry TVN: dziennikarz TVN24 BIS Robert Stanilewicz.
Według badań GUS blisko 150 tys. kobiet zrezygnowało z pracy ze względu na pojawienie się programu 500+. Wolą zostać w domu z dziećmi i skupić się na życiu rodzinnym. Co z nimi będzie, kiedy dzieci dorosną lub skończy się wsparcie rządu? Czy matki zdołają wrócić na rynek pracy? W studiu Dzień Dobry TVN razem z Katarzyną Pawlikowską i Jackiem Santorskim omówiliśmy plusy i minusy programu 500+.
Można już zgłaszać się do 6. edycji Nagród Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. Kto może zostać nominowany, jakie mamy do wyboru kategorie i jak można wysyłać kandydaturę? O całym procesie opowiedzieli nam, w studiu Dzień Dobry TVN, Aldona Wejchert, żona Jana Wejcherta i Członek Kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta oraz Wojciech Kostrzewa - przewodniczący kapituły.
Wśród żeńskiej części internautów ekscytację wzbudziły niedawno zdjęcia, na których Kinga Duda biega w towarzystwie swojego przystojnego ochroniarza. Jak medialna popularność VIP-ów wpływa na pracę ludzi odpowiedzialnych za ich bezpieczeństwo? Czy w tej pracy ważne są jedynie kwalifikacje... czy również wygląd? O swojej pracy opowiedzieli nam: Dariusz Tomysek, instruktor Europejskiej Akademii Ochrony i Bartłomiej Pawłowski, ochroniarz gwiazd, który pracował m.in. z Edytą Górniak zespołem Feel oraz Michałem Wiśniewskim i Ich Troje.
Kinga Rusin wybrała się do Nowego Jorku na spotkanie z Michałem Borkowskim, Markiem Bańczykiem i Markiem Kołtunem, czyli Polakami, którzy odnoszą tam ogromne sukcesy na rynku start-upów. W studiu Dzień Dobry TVN naszymi gośćmi byli: Stefan Batory, Michał Sadowski i Marcin Beme, którzy zdecydowali się działać w Polsce, a wartości stworzonych przez nich firm sięgają kilkudziesięciu milionów złotych. Czym różni się prowadzenie biznesu w Polsce i USA i dlaczego nasi goście zdecydowali się zostać w kraju?
Czym jest kwota wolna od podatku, kogo dotyczy i jak się zmieniła? Kto zyska, a kto straci na zmianach, które przegłosował Sejm? W studiu Dzień Dobry TVN na wszystkie pytania dotyczące kwoty wolnej od podatku odpowiedział Paweł Blajer.
Zakupowe szaleństwo, czyli Black Friday już za nami, ale to nie koniec wyprzedaży. Zaraz po weekendowych promocjach zaczyna się Cyber Poniedziałek, czyli dodatkowe rabaty w sklepach internetowych. Czy pomysł przyjął się w Polsce? W studiu powiedziała o tym dziennikarka Dzień Dobry TVN Tina Żyro.
Donald Trump jest doskonałym przykładem na to, że ścieżkę kariery można zmienić w każdym wieku. Historia zna wielu innych ludzi, którzy osiągnęli niesamowity sukces w dziedzinie, o której nie mieli wcześniej bladego pojęcia. Jak zacząć od zera i nie popaść w ruinę? O wywracaniu życia zawodowego do góry nogami rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Miłoszem Brzezińskim.
51% Polaków deklaruje, że ma jasną wizję jeśli chodzi o ich przyszłość finansową. Czy w naszych planach znajdujemy miejsce na przysłowiową polską oszczędność? O sytuacji finansowej w Polsce porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z rzeczniczką Nationale-Nederlanden Martą Pokutycką-Mądralą i partnerem CPC Brand Consultants Grzegorzem Markowskim.
Jeśli rząd podniesie podatki dla małych przedsiębiorców, to jest bardzo prawdopodobne, że przedsiębiorcy będą się rozliczać w innych krajach. Jednym z rajów podatkowych, do których mogą uciekać są Czechy. Dlaczego właśnie tam? Komu będzie najłatwiej uciec? O tym gość Dzień Dobry TVN radca prawny i doradca podatkowy Marek Kolibski.
Z kamerą Dzień Dobry TVN sprawdziliśmy co Polacy wiedzą o podatkach. A w naszym studiu o planowanych przez rząd zmianach podatkowych rozmawialiśmy z ekonomistą - Marcinem Iwuciem. Co wiadomo o planowanych zmianach? Czym będzie "podatek jednolity"? Oraz kto zyska, a kto straci na podatkowej rewolucji?
Głośno ostatnio o pomyśle likwidacji wspólnego rozliczania małżonków i ulg. Kto na proponowanych zmianach może stracić najwięcej i dlaczego? O komentarz poprosiliśmy dziennikarza TVN24 BIS Pawła Blajera. Kiedy ewentualne zmiany mogą wejść w życie?
Pewna Brytyjka została zwolniona z pracy, ponieważ nie chciała w biurze chodzić w szpilkach. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz sprawdziła, czy pracodawca może zażądać zakładanie do pracy szpilek, czy włożenie butów na wysokim obcasie szkodzi układowi ruchu i co zrobić, aby stopa weszła w każde buty.
Nadchodzące zmiany w systemie podatkowym mają przynieść ulgę biedniejszym, przenosząc obciążenia podatkowe na osoby lepiej zarabiające. Filip Chajzer postanowił dowiedzieć się kto, naszym zdaniem, jest bogaty, a w studiu, o wyjaśnienie planowanych zmian poprosiliśmy Katarzynę Iwanoską.