Wczoraj w kilku miastach Polski taksówkarze protestowali przeciwko nielegalnym - jak twierdzą - przewoźnikom. Jechali więc kolumnami, w wolnym tempie, blokując ruch na drogach. Protest sparaliżował Warszawę, a jego forma wywołała sporo emocji. Doszło nawet do rękoczynów. Co o tej formie protestu sądzili goście Dzień Dobry TVN psycholog transportu prof. Adam Tarnowski i Łowca radarów Emil Rau? W jaki inny sposób taksówkarze powinni zachęcać do korzystania ze swoich usług? Dlaczego kierowcy bywają agresywni na drogach?
Niestety wiele marzeń o własnym mieszkaniu zakończyło się tragedią. A to za sprawą nieuczciwych deweloperów. O tym na co zwracać uwagę przy zakupie mieszkania mówili w Dzień Dobry TVN adwokat Iwona Zielinko i specjalista ds. rynku nieruchomości Maciej Górka. Jakich zapisów nie powinno być w umowie deweloperskiej? Gdzie można znaleźć listę deweloperów, którzy stosują zakazane klauzule? Co zrobić, kiedy mieszkanie, które chcemy odebrać ma inne parametry niż te wpisane do umowy przedwstępnej?
Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na zły rachunek? Czy możemy liczyć na pomoc banku w odzyskaniu pieniędzy? Czy zwrot omyłkowego przelewu zależy tylko od dobrej woli właściciela konta, gdzie trafiły pieniądze? O tym problemie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dziennikarzem TVN24 Pawłem Blajerem.
Jak co roku, Polska Rada Biznesu rozdała nagrody im. Jana Wejcherta. W tej edycji Rada otrzymała niemal 300 nominacji, które musiały zostać odpowiednio przeanalizowane. Nagrody rozdawane są w trzech kategoriach. Dodatkowo istnieje nagroda specjalna. Kto otrzymał statuetki? Jakie osobistości się na niej pojawiły? Na gali wręczenia był dziennikarz Dzień Dobry TVN.
"Tygodniówka" od partnera to dobra rzecz? Jak mądrze podzielić obowiązki dotyczące domowego budżetu? Podejść do tematu jest prawdopodobnie tyle, ile związków. W Dzień Dobry TVN Edyta Poncyliusz, która pozwoliła mężowi być rodzinnym "księgowym" i Magdalena Godlewska, żona Rafała Rutkowskiego, która płaci rachunki za prąd, podzieliły się swoimi doświadczeniami. A co na to wszystko ekonomistka Katarzyna Iwanowska?
Kupiłabyś buty za 8000 złotych? A pudełko po nich za 300? Ekswodzianka i celebrytka Dominika Zasiewska została bizneswoman i sprzedaje w Internecie kartony po dobrach luksusowych. Absurd? Okazuje się, że chętnych na luksusowe kartony jest co niemiara. A co, jeśli w miesiącu masz 1060 złotych na życie? Chodnik przed Halą Mirowską w Warszawie też pełen jest dóbr wyniesionych z domu. Tu jednak nie sprzedaje się drogich pudełek. Tu pod młotek idą pamiątki po zmarłym mężu, bo przecież za coś trzeba żyć... Zobaczcie ten wzruszający materiał Filipa Chajzera.
Polskie Stronnictwo Ludowe proponuje, aby rodzice dzieci do 10. roku życia pracowali krócej. Jak to miałoby wyglądać w praktyce? Jaki wpływ te zmiany miałyby na zatrudnienie i wynagrodzenie rodziców? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z pomysłodawcą projektu posłem PSL Mieczysławem Kasprzakiem, koordynatorką kampanii społecznej Amandą Szeligowską i dziennikarzem TVN24 BIS Pawłem Blajerem.
Znalezienie pierwszej pracy dla niektórych jest bardzo stresujące. Czego najbardziej obawiają się absolwenci, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy? Jak ważny dla ich kariery jest staż? O tym w Dzień Dobry TVN mówili: dyrektor Polskiej Rady Biznesu Małgorzata Durska i ekspert rynku pracy Marcin Fiedziukiewicz.
Dzisiaj mija termin wysłania PIT-ów. Dlaczego w tym roku mogliśmy rozliczać się do 2 maja włącznie, a nie - jak zazwyczaj - do końca kwietnia? Jak szybko wypełnić deklarację podatkową? Co grozi za niezłożenie PIT-u w terminie? Wyjaśnił nam to w Dzień Dobry TVN dziennikarz TVN24 BIS Paweł Blajer.
Według badań dr hab. Joanny Tyrowicz, przeciętny Polak po stracie pracy szuka nowego zatrudnienia średnio ponad rok. Dlaczego tak się dzieje? Jak efektywnie szukać pracy? A jak ta sprawa przedstawia się w innych krajach? Tłumaczył to gość Dzień Dobry TVN dziennikarz TVN24 BIS Paweł Blajer.
W tym roku mamy nieco więcej czasu na rozliczenie podatku, zeznanie trzeba złożyć do 2 maja 2017. O czym powinniśmy pamiętać składając PIT, czy pojawiły się jakieś nowe ulgi z których możemy skorzystać i czym jest PIT-WZ? Na wszystkie pytania odpowiedziała nam Renata Domasiewicz - zastępca dyrektora Departamentu Poboru Podatków w Ministerstwie Finansów. Na czym polega "czynny żal" i kiedy urząd może odstąpić od ukarania nas za zwłokę?
Poseł PiS Adam Abramowicz przedstawił rządowi projekt mający podnieść zarobki Polaków o 25-30 proc. Jakie są założenia projektu? Wyjaśnił je w Dzień Dobry TVN dziennikarz TVN24 BiS Paweł Blajer. Czy jest szansa, by projekt został zrealizowany?
Reportażysta Paweł Reszka zatrudnił się w jednym ze szpitali jako sanitariusz. To, co tam usłyszał i to, co zobaczył zmroziło go. O swoich spostrzeżeniach powiedział w Dzień Dobry TVN.
Czy czeka nas rewolucja w systemie zwolnień lekarskich? Na czym miałoby polegać rozwiązanie proponowane przez pracodawców, żeby pierwsze trzy dni zwolnienia lekarskiego były bezpłatne? Czy Polacy często symulują chorobę? Na pytania dotyczące ewentualnych zmian w L4 odpowiedział nam Paweł Blajer.
Parlament uchwalił ustawę o kredytach hipotecznych. Jakie rozwiązania przewiduje? W jakiej walucie będziemy mogli brać kredyty, jeśli zarabiamy w polskiej walucie? Do czego zostały zobowiązane banki? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła dziennikarka TVN24 BiS Katarzyna Karpa-Świderek.
Program 500+ działa już od roku. To dobry czas na małe podsumowanie. Wbrew zapowiedziom, Polacy nie wydali otrzymanych pieniędzy na alkohol i papierosy, a inwestowali w rodzinę. Matki natomiast nie porzuciły stanowisk pracy, a kraj nie przeszedł załamania w kwestii rąk do pracy. To wszystko brzmi cudownie z perspektywy rodzin, jednak jeśli spojrzeć na sprawę od strony gospodarki - jest dużo gorzej. Dług publiczny rośnie w zastraszającym tempie i nigdy jeszcze nie był tak wysoki. Szykują się również zmiany w programie 500+. Jakie? O tym w Dzień Dobry TVN dziennikarz TVN24 BIS Paweł Blajer.
Jedna z gdańskich fryzjerek ma zapłacić klientce 10 tysięcy złotych odszkodowania za spalenie włosów podczas zabiegu trwałej ondulacji. Czy sprawa musiała trafić do sądu? Jak ułożyć się z fryzjerem, który zniszczył nam włosy? Na co zwrócić uwagę, gdy idziemy do nieznanego nam salonu? Czy fryzjer może odmówić klientce zabiegu? W Dzień Dobry TVN o tym wszystkim Maciej Maniewski z "Afery Fryzjera" oraz adwokat Eliza Kuna.
Są nauczyciele, którzy uważają że nowa reforma edukacji jest szkodliwa. Na znak protestu postanowili dzisiaj odejść od tablic. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy nauczyciela Artura Sierawskiego z koalicji "Nie dla chaosu w szkole" i prof. Krzysztofa Biedrzyckiego z Instytutu Badań Edukacyjnych, aby zapytać, czego dokładnie żądają nauczyciele.
Obecnie około miliona dzieci w Polsce nie otrzymuje zasądzonych alimentów, a ściągalność zaległości jest na poziomie blisko 20 proc. Zmiana kodeksu karnego uchwalona właśnie przez Sejm może pomóc w egzekwowaniu świadczeń alimentacyjnych i zapobiec uchylaniu się od ich płacenia. Jakie sankcje przewiduje nowelizacja? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN adwokata Zbigniewa Romana.
3/4 Polaków robi zakupy w niedzielę. Co, gdy w życie wejdzie ustawa o ograniczeniu handlu w tym dniu? Kto zyska, a kto straci? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte? Kiedy najszybciej ustawa może wejść w życie? W Dzień Dobry TVN o problemie, który według naszej sądy dzieli Polaków na pół, Radosław Knap z Polskiej Rady Centrów Handlowych oraz Alfred Bujara - Przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ Solidarność.
W piramidzie finansowej zysk konkretnego uczestnika piramidy jest uzależniony od wpłat kolejnych uczestników, stojących niżej w tej strukturze. Jak nie wpaść w sidła twórców piramidy finansowej? Jak rozpoznać piramidę finansową zanim będzie za późno? I wreszcie, jak osoby oszukane mogą dochodzić swoich praw? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z psychoterapeutą Rafałem Rutkowskim i ekonomistą oraz dziennikarzem TVN24 Biznes i Świat Pawłem Blajerem.
Jeśli jeden z rodziców pracuje za granicą, to otrzymanie pieniędzy z programu 500+ nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Dlaczego? Czemu około 30 tysięcy rodzin ciągle czeka na pieniądze? Czy można pobierać dodatek na dzieci w 2 krajach? Jak wyglądają procedury rozpatrzenia wniosku? Czy rodziny otrzymają wyrównanie? O programie 500+ i rodzicach za granicą w Dzień Dobry TVN mówiła Katarzyna Karpa-Świderek z TVN 24 BIS.
29 marca Wielka Brytania rozpoczyna pierwszą w historii Europy procedurę wyjścia z Unii Europejskiej. Podczas trwającego 2 lata procesu opuszczenia wspólnoty Zjednoczone Królestwo ma ustalić z członkami UE nowe zasady współistnienia, między innymi w kwestii emigrantów ekonomicznych. Jak sytuacja zmieni się dla mieszkających w Anglii Polaków? Mogą zostać deportowani? Stracą swoje zasiłki? Podobno grupy zawodowe mają podzielić się na te dostępne dla imigrantów i te przeznaczone tylko dla Anglików. Jak będzie wyglądał podział? W Dzień Dobry TVN Paweł Blajer powiedział również, dlaczego paradoksalnie Brexit może być wybawieniem dla Polaków posiadających zarejestrowaną działalność na Wyspach.
Gdy jeden dług spłacasz innym, możesz wpaść w spiralę zadłużenia. To może się przydarzyć każdemu, wystarczy, że raz powinie się nam noga. Dla bankrutów jest jednak nadzieja - antywindykator, czyli prawnik, który ma pomóc stanąć dłużnikowi na nogi. W jaki sposób? Czy to legalne? Ile kosztują usługi antywindykatora? Na co zwracać uwagę przy wyborze osoby, która ma zadbać o nasz interes finansowy? O tym w Dzień Dobry TVN prawnik Eliza Kuna i antywidnykator Dominik Ciecierski.
Marek Isański na skutek błędu urzędu skarbowego został zatrzymany za rzekome oszustwa podatkowe. Jego firma upadła, a on sam stracił wiarygodność wśród kontrahentów. Po latach odzyskał 7 mln zł, które zostały zajęte przez Skarb Państwa. Pan Marek założył Fundację Praw Podatnika, której celem jest walka z urzędniczymi nadużyciami i absurdami. O swojej sprawie powiedział w Dzień Dobry TVN. W studiu gościła również prawniczka Renata Dłuska. Czy takich spraw jest dużo? Dlaczego sądy rzadko korzystają z zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika?
Czy polska gospodarka jest sobie w stanie poradzić bez pracowników z Ukrainy? W reportażu poznaliśmy historię Denisa i Artura, którzy przyjechali do Polski w poszukiwaniu pracy i lepszego życia. O tym, ilu Ukraińców pracuje aktualnie w Polsce i jak wyglądają procedury zatrudniania pracowników zza wschodniej granicy rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Andrzejem Kubisiakiem - ekspertem rynku pracy, Miroslavą Keryk - socjologiem i specjalistką ds. migracji i społeczności ukraińskiej w Polsce oraz wykładowcą na Uczelni Łazarskiego , a także z dziennikarzem programu Uwaga! Grzegorzem Kuczkiem.
Rozmowa o podwyżce nie jest łatwa. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psycholog biznesu Izabelę Kielczyk, by dowiedzieć się, kiedy i jak prosić o wyższą pensję.
Od stycznia 2017 roku minimalna stawka za godzinę przy pracy na umowę zlecenie wynosi 13 złotych. Pracodawcy znaleźli jednak szybko sposoby na unikanie płacenia minimalnej stawki, np. poprzez zakłamywanie danych w ewidencji pracy czy obciążanie pracownika kosztami za służbowy sprzęt i ubiór. Jak na takie zachowanie reaguje Państwowa Inspekcja Pracy? Co może zrobić sam pracownik, który jest de facto okradany z pieniędzy, które mu się należą? W Dzień Dobry TVN Paweł Blajer powiedział, jaka kara czeka nieuczciwych pracodawców.
Rząd postanowił uszczelnić system podatkowy i zradykalizować prawo karne skarbowe. Nowelizacja zakłada, że za fałszowanie faktur na kwotę przekraczającą 10 mln złotych grozić będzie kara nawet do 25 lat więzienia! Jakie jeszcze wprowadzono zmiany i czy poważne konsekwencje grożą nam nawet wtedy, gdy popełnimy błąd w rachunkach? Gościem w studiu Dzień Dobry TVN był Paweł Blajer.
Stara zasada marketingowa brzmi: wyróżnij się albo zgiń. Co zrobić, aby się wypromować i odnieść przy tym sukces? O marketingowych trikach rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z trenerką biznesu Olgą Kozierowską.