W Polsce ściągalność alimentów jest na niskim poziomie, pod tym względem nasz kraj jest na szarym końcu w Unii Europejskiej. Aby poprawić te statystyki, rząd, a konkretnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chciałoby wprowadzić kary dla pracodawców, którzy ukrywają dochody alimenciarzy. Czy to dobry pomysł? O zdanie zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN: komornika Roberta Damskiego.
Rozmowa o podwyżce nie jest łatwa. Jak się zatem do niej przygotować? Co wziąć pod uwagę zanim wybierzemy się do szefa? Jakich argumentów użyć, aby zdecydował się dać nam wyższą pensję? Dlaczego poniedziałek i piątek to złe dni na rozmowę o podwyżce? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła psycholog biznesu Izabela Kielczyk.
300 złotych na wyprawkę dla ucznia - to propozycja zapowiedziana przez premiera Mateusza Morawieckiego. Czy trzeba będzie spełnić jakieś warunki, aby otrzymać te pieniądze? Od kiedy będzie można składać wnioski? Tylko w wersji papierowej? Kiedy będą wypłacane pieniądze na wyprawkę? Ile tak naprawdę kosztuje wysłanie dziecka do szkoły? O pomyśle rządu rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: dziennikarzem TVN24 BIS Łukaszem Kijkiem i dyrektorką SP Nr 103 w Warszawie Danutą Kozakiewicz.
Jadąc na wakacje myślimy też o ubezpieczeniu. By mieć prawo do ewentualnych roszczeń, pamiętajmy, by dokładnie wczytać się w umowę z ubezpieczycielem. Jak firmy ubezpieczeniowe próbują się zabezpieczyć? Na co zwracać uwagę wybierając ubezpieczenie? I w jakich sytuacjach możemy domagać się odszkodowania od linii lotniczych? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy adwokata Eryka Bogdasa.
Jaką cenę płaci astronauta za tak długi okres spędzony poza Ziemią? Czy dłuższe wyprawy kosmiczne są już w naszym zasięgu? Czy zawód kosmonauty jest romantyczny? Scott Kelly: "Wykonujesz najbrudniejsze prace, ale tez oglądasz najbardziej niesamowite widoki jakie można sobie wyobrazić". Z astronautą rozmawiał Marcin Sawicki.
Trzydziesty kwietnia był ostatnim dniem, w którym mogliśmy złożyć PIT. Co nam grozi za spóźnienie? Co możemy zrobić, gdy nie rozliczyliśmy PIT-u na czas? O tym w Dzień Dobry TVN mówił dziennikarz TVN24 BIS Robert Stanilewicz.
Dlaczego Polacy rzadko zmieniają zawód? Czy w Polsce łatwo się przekwalifikować? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Iwoną Golonko, psychologiem biznesu. Czy bierze się to stąd, że przywiązujemy się do miejsca pracy?
Dwa lata temu Pani Grażyna i jej mąż dostali powiadomienie o wszczęciu postępowania egzekucyjnego w sprawie rzekomo wziętej pożyczki. Jak się okazało, ktoś spisał dane z dowodu osobistego mężczyzny i na tej podstawie wyłudził pieniądze, kupił samochód i wynajął mieszkanie. Czy kobieta wie kto i w jakich okolicznościach spisał dane z dowodu osobistego jej męża? Czy małżeństwu udało się wyplątać z tej sytuacji? Jak to możliwe, że osoba, która posługuje się cudzymi danymi osobowymi, dostała kredyt w banku? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Polscy inwestorzy coraz chętniej lokują pieniądze w rynek sztuki. Jakimi zasadami się kierować przy zakupie obrazów i rzeźb? W których polskich artystów warto zainwestować? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.
W naszym kraju zatrudnianych jest wielu Ukraińców. Niestety wielu z nich nie jest dobrze traktowana przez polskich pracodawców oraz polskie i ukraińskie agencje pośrednictwa pracy. Z jakimi jeszcze problemami muszą się mierzyć w naszym kraju ukraińscy pracownicy? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN byłą dziennikarkę Ulianę Worobec i socjolog Miroslavę Keryk.
Przy rozliczaniu PIT warto pamiętać o tym, że 1 proc. podatku możemy przekazać na rzecz organizacji pożytku publicznego. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: prezes Fundacji TVN "Nie Jesteś Sam" Katarzynę Kolendę-Zaleską, prezes Fundacji "AKOGO?" Ewę Błaszczyk i członka zarządu Fundacji "WOŚP" Lidię Niedźwiedzką-Owsiak, aby zapytać, na co ich organizacje przeznaczyły w zeszłym roku pieniądze z 1 proc.
Do końca kwietnia mamy czas na złożenie deklaracji podatkowych. Co możemy odliczyć? Co nam grozi za niezłożenie PIT-u w terminie? Czy czynny żal uchroni nas przed karą? Gościem Dzień Dobry TVN był doradca podatkowy mec. Piotr Augustyniak.
Pod koniec kwietnia wejdzie w życie tzw. konstytucja biznesu, czyli pakiet ustaw, których celem jest m.in. uproszczenie przepisów dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Jakie zmiany czekają małych przedsiębiorców w zakresie składek ZUS? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła blogerka ekonomiczna Katarzyna Iwanoska.
Według badań BIG InfoMonitor dwóch na pięciu emerytów pomaga finansowo swoim bliskim. Część z nich sięga w tym celu po kredyt. Jaką średnio kwotą dzielą się co miesiąc z najbliższymi? Dlaczego to robią? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z psychologiem Andrzejem Tucholskim i dziennikarzem TVN24 Pawłem Blajerem.
Jak społeczeństwo zareagowało na wieść o tym, że rząd przyznał sobie premie... za ciężką pracę? Czy ministrowie powinni otrzymywać dodatkowe pieniądze? Gościem w Dzień Dobry TVN był Tomasz Stawiszyński - filozof i publicysta. Czy "bycie u władzy, sprawia, ze człowiek odrywa się od rzeczywistości"?
Podobno kolory mają spory wpływ na nasze życie, nawet decydują o tym, czy odniesiemy sukces. W jakim kolorze powinno być nasze ubranie, kiedy udajemy się na spotkanie biznesowe, do urzędu lub na rodzinny obiad? O tym w Dzień Dobry TVN mówił specjalista od kolorów dr Marek Borowiński.
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy przedstawiła projekt nowego Kodeksu pracy. Niektórzy twierdzą, że uderza on w pracowników. Jakie zatem zawiera zapisy, które mogłyby martwić tę stronę stosunku pracy? O tym w Dzień Dobry TVN dziennikarz TVN24 Paweł Blajer.
Przed świętami wiele produktów zdrożało: masło o 24 proc., jajka - o ponad 30 proc., a wędliny - o 4,4, proc. O przyczyny wzrostu cen zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN ekonomistę Ignacego Morawskiego. Co - według naszego gościa - stanieje w najbliższym czasie?
Temat, który dziś poruszamy w Dzień Dobry TVN może być niewygodny dla polityków, zwłaszcza tych u władzy. Chodzi o majątki polityków. Niektóre media analizują stan posiadania premiera Morawieckiego, a inne pod lupę biorą majątek małżeństwa Kwaśniewskich, czyli byłego prezydenta RP. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy dr. Marka Migalskiego, byłego polityka. Czy Marek Migalski ujawniał swój majątek, kiedy był politykiem? Dlaczego majątek polityków musi być prześwietlany? Czy polityk, który jest bogaty, wzbudza większą antypatię Polaków? Dlaczego Mateusz Morawiecki, zanim stał się premierem, przepisał swój majątek na żonę? Ile, zdaniem Marka Migalskiego, powinniśmy mieć w Polsce posłów i, ile powinni oni zarabiać?
Strażak z Czystej Dębiny w ubiegłym roku samodzielnie ugasił bardzo niebezpieczny pożar. Po tej akcji doznał zawału, a ZUS odmówił wypłaty odszkodowania rodzinie, twierdząc że stres jest ryzykiem wpisanym w ten zawód. Koledzy zmarłego strażaka nie mogą uwierzyć w to, co się stało. Ze strażakami Ochotniczej Straży Pożarnej w Czystej Dębinie spotkał dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Za nami pierwsza niedziela bez handlu. Zyskać na ustawie miały przede wszystkim małe sklepy. Jednak jak się okazało, kreatywność przedsiębiorców nie zna granic. Jakich sposobów imają się właściciele sklepów, by obejść przepisy? I jak wysokie będą kary za nieprzestrzeganie restrykcji? O skutkach pierwszej niedzieli bez handlu w studiu Dzień Dobry TVN opowiedział Mateusz Walczak z TVN24 BIS.
Historię Pani Oksany poznała cała Polska. Gdy poczuła się źle w pracy, pracodawca zapakował ją w samochód i odwiózł ... do sąsiedniego miasta, gdzie zostawił ją na ławce i wezwał policję do rzekomo pijanej kobiety. Z kamerą Dzień Dobry TVN postanowiliśmy sprawdzić jak dziś czuje się Pani Oksana, a w studiu Dzień Dobry TVN, o sytuacji ukraińskich pracowników w Polsce rozmawialiśmy z Miroslavą Keryk z Fundacji „Nasz wybór” - specjalistką ds. migracji i społeczności ukraińskiej w Polsce.
Według ekonomisty Marcina Iwucia kobiety są lepsze w zarządzaniu finansami niż mężczyźni. Dlaczego tak uważa? Wyjaśnił nam to w Dzień Dobry TVN. Pod koniec rozmowy Dorota Wellman podarowała Marcinowi Prokopowi plik pieniędzy. Na co je przeznaczył?
Jest plan, by od 2019 roku w szkołach działali psycholodzy i pedagodzy. Mieliby oni wspierać młodzież w okresie dojrzewania. Czy to dobry pomysł? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN pedagog szkolną Katarzynę Nowak-Zawadzką i psycholog Dorotę Maciejec. Z jakimi problemami zmagają się dzieci? Z czego one wynikają?
Kilka dni po zamordowaniu 17-letniej Alicji z Rybnika ktoś włamał się na jej profil na jednym z portalów społecznościowych i zaczął pisać do znajomych dziewczyny. Publikował też zdjęcia oraz filmy. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy specjalistę ds. bezpieczeństwa w sieci Mariusza Sokołowskiego, aby zapytać, jak chronić się przed kradzieżą tożsamości na portalach społecznościowych i jakich danych nie zamieszczać w sieci. Dowiedzieliśmy się również, dlaczego nie należy korzystać z Wi-Fi w miejscach publicznych.
Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje od dziś. W myśl ustawy od marca w 2018 roku sklepy będą czynne tylko przez dwie niedziele - pierwszą i ostatnią. Parlamentarzyści do ustawy wprowadzili aż 32 wyjątki. Powodują one sporo niejasności. Czy da się ominąć przepisy zakazujące handlu w niedzielę? I jakie będą konsekwencje ekonomiczne przez wolne niedziele? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy ekonomistkę Katarzynę Iwanoską i Alfreda Bujarę, Przewodniczącego Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ Solidarność.
Panuje przekonanie, że usługi prawnicze są bardzo drogie, dlatego korzystamy z nich w ostateczności. Jak jest naprawdę? Zapytaliśmy o to eksperta. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy adwokat Elizę Kunę. Okazuje się, że dzięki temu, że kilka lat temu na rynku pojawiło się więcej prawników, zwiększył się popyt na zapotrzebowanie usług prawniczych. Ile zapłacimy za usługę prawną u młodego adwokata, a ile u doświadczonego? Czy niższa cena nie odbije się na jakości usługi? I co obejmuje porada u adwokata?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych weryfikuje prawdziwość zwolnień lekarskich, przeglądając treści na portalach społecznościowych. Czy zaglądanie na czyjś profil i wykorzystywanie zdobytych tam wiadomości nie jest naruszaniem prywatności? Czy kontrole te dotyczą również polityków? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN rzecznika ZUS Wojciecha Andrusiewicza.
Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim poprosił pary, które brały ślub w 2016 roku, o przedstawienie kosztów organizacji wesela. W jakim celu to zrobił? Chciał skontrolować nowożeńców? A może podmioty organizujące ich wesela? O wyjaśnienie poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN dyrektor Departamentu Poboru Podatków w Ministerstwie Finansów Elżbietę Duszyc. Zapytaliśmy również, czy rodzice organizujący dziecku przyjęcie komunijne muszą zbierać rachunki.
Według najnowszych danych średnia pensja w naszym kraju szybko dogania uposażenie mieszkańców państw zachodnich. Już teraz zarabiamy więcej niż mieszkańcy południowej Europy. okazuje się, że coraz rzadziej opłaca nam się emigracja zarobkowa. Czy na pewno? Gościem Dzień Dobry TVN był dziennikarz TVN24 i BiS Mateusz Walczak.