Na czym polega praca w banku – zarobki, wymagania i charakter pracy. Czy to się opłaca?

Osoby pracujące w banku
krisanapong detraphiphat / Getty Images
Źródło: Moment RF

Dawniej praca w banku ceniona była na równi z pracą lekarza i prawnika. Dziś wiele się w tej kwestii zmieniło. Jak wygląda praca w banku i jakie są możliwości rozwoju? Ile zarabia pracownik banku, jakie są potrzebne umiejętności i kwalifikacje? Czy praca w banku się opłaca?

Trudno współcześnie wskazać jednego, stereotypowego pracownika banku – stanowiska banku są różne (jest kasjer bankowy, dyrektor banku i wiele innych stanowisk). Co ciekawe, chociaż warunki pracy w banku są mniej atrakcyjne niż kilka lat temu, to chętnych wciąż nie brakuje. Ile zarabia pracownik banku?

Praca w banku – zarobki i charakter pracy w bankowości. Ile zarabia pracownik banku?

Praca w banku , mówiąc ogólnie, polega na dokonywaniu wszelkich czynności związanych z obsługą klienta, sprzedażą produktów bankowych i operacjami transakcyjnymi banku . Praca w banku, zarobki w tej w pracy i jej charakter wciąż cieszą się zainteresowaniem wielu kandydatów. Także praca w banku dla studenta jest coraz częściej spotykanym wariantem, ale z reguły osoby studiujące (banki zatrudniają osoby będące co najmniej na studiach magisterskich) przyjmowane są jedynie na płatny staż w banku . Choć zarobki mogą być na początku bardzo niskie, to jest to okazja do zdobycia doświadczenia w pracy w bankowości.

Charakter pracy w bankowości jest poniekąd specyficzny . Dbając o jak najwyższą sprzedaż swoich produktów finansowych, każdy bank zwraca uwagę na wygląd pracownika i sposób jego zachowania. Normy zachowania są zresztą z reguły określone w osobnym dokumencie. Praca w banku wymaga zachowania jak najściślejszej etykiety w zakresie zachowania i noszonego ubioru. Obowiązuje ścisły dress code, którego pracownicy muszą przestrzegać .

Jeśli powyższe warunki pracy w banku nam odpowiadają, czujemy, że potrafilibyśmy się do nich całkowicie dostosować i nadal zastanawiamy się, jak dostać pracę w banku , to warto przed aplikacją dowiedzieć się, ile zarabia pracownik banku. Wynagrodzenie za pracę w banku (zarobki, premie i ewentualne dodatkowe benefity) uzależnione jest od kilku czynników. Po pierwsze, na jakim stanowisku pracy w banku chcemy być zatrudnieni. Po drugie, jakie mamy umiejętności i kompetencje do bycia idealnym pracownikiem banku. Jak pokazują badania, na wysokość zarobków z pracy w banku wpływa także nasz wiek i staż pracy w bankowości ( praca w banku bez doświadczenia , pomijając staż, jest raczej niemożliwa).

Zarobki w pracy w bankowości są zależne od zajmowanego stanowiska. Praca dyrektora oddziału banku zapewnić nam może nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie (brutto), podczas gdy płaca kasjera w banku i doradcy bankowego może na początku wynosić zaledwie niecałe 3000 zł (brutto). Różnice pomiędzy wynagrodzeniami są w pracy w bankowości bardzo duże. Jeśli więc twierdząco odpowiemy na pytanie, czy chcemy pracować w banku, to warto nastawić się na ciężką pracę od samego początku po to, aby po latach uzyskać najwyższe stanowisko.

Stanowiska pracy w banku

Praca w banku, zarobki, benefity i charakter pracy uzależnione są od konkretnego stanowiska pracy w banku. Poniżej przedstawiamy możliwe stanowiska pracy w banku i opisujemy, z czym się wiążą.

Jak wygląda praca w banku? Możliwe stanowiska :

Dyrektor banku – praca na jednym z najwyższych stanowisk w banku – zarobki sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie . Jednocześnie to bardzo odpowiedzialna funkcja, bowiem na bieżąco trzeba dbać o dobre wyniki finansowe. Wyróżniamy pracę dyrektora oddziału banku , a także dyrektora wojewódzkiego .

Praca w centrali banku – funkcje są zróżnicowane. Bank potrzebuje zarówno pracowników biurowych, administracyjnych , jak i tych, którzy odpowiadają za telefoniczny kontakt z klientem . Często jest też zapotrzebowanie na takie stanowiska pracy w banku jak np. radca prawny banku, praca w bankowej windykacji, praca bankowego prawnika itp.

Analityk kredytowy – stanowisko wymagające zaplecza specjalistycznej wiedzy, z reguły ekonomicznej . Osoba pracująca w banku na tym stanowisku odpowiada za analizę zdolności kredytowej klientów, jak również za opracowywanie oferty kredytowej.

Doradca bankowy – w praktyce zajęcie podobne do pracy kasjera w banku . Wymagane są szeroko pojęte zdolności interpersonalne i umiejętności sprzedażowe . To od nich zależeć będzie nasza sprzedaż.

Zobacz film: Zawody przyszłości. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości