Co to są targi pracy? Dlaczego warto odwiedzać wystawców na targach pracy i o czym z nimi rozmawiać?

Targi pracy
izusek / Getty Images
Źródło: E+
Targi pracy mogą być organizowane przez różne instytucje i być kierowane do różnych grup kandydatów do pracy. Targi pracy IT będą przyciągały inżynierów związanych z informatyką, a prawnicze targi pracy są atrakcyjne dla studentów prawa. Jakie jeszcze można wyszczególnić targi pracy i co na nie zabrać?

Targi pracy są wydarzeniami organizowanymi w różnych regionach Polski. Stanowią doskonałą okazję do tego, by poznać firmy z różnych branż. Z kolei dla pracodawców targi pracy są formą promocji, okazją do znalezienia nowych pracowników i zachęcenia do złożenia aplikacji właśnie u nich. W zależności od tego, czy wybieramy się na inżynierskie targi pracy, akademickie targi pracy, metropolitalne targi pracy, międzynarodowe targi pracy lub jeszcze inne, różny może być profil wystawców. Akademickie targi pracy będą organizowane z myślą o studentach, a powiatowe targi pracy pod kątem społeczności lokalnej.

Targi pracy – korzyści dla studentów

Targi pracy są świetną okazją do tego, by móc na żywo porozmawiać o ofertach pracy i charakterze obowiązków pełnionych na określonym stanowisku. Łatwo też zweryfikować, czy stawiane kandydatom wymogi są wszędzie takie same. Jeśli student lub absolwent wie, jak się na targi pracy przygotować, pozwoli się poznać potencjalnym pracodawcom i zrobi na nich dobre wrażenie. Poza tym dzięki uczestnictwu w wydarzeniu tego typu dowie się więcej o rynku pracy, na jakim będzie się poruszał po zakończeniu studiów. Może właśnie na targach pracy pozna przyszłego pracodawcę?

Targi pracy - jak wyglądają i jakie niosą korzyści dla firm?

Można zauważyć, że na polskim rynku pracy zaczyna brakować specjalistów w niektórych dziedzinach, a przedsiębiorstwa szukają kolejnych sposobów na zachęcenie do współpracy. Targi pracy są dla nich doskonałą formą dotarcia do środowiska akademickiego, gdzie nie brakuje zdolnych umysłów, które są otwarte na nowości. Firmy chętnie biorą udział w targach pracy zarówno tych organizowanych przez uczelnie, jak i przez inne instytucje. Skrupulatnie przygotowują się do tego, by przyciągać uczestników. Własne stoisko i jego odpowiednia oprawa stanie się zachętą dla studentów do zainteresowania się firmą, programem praktyk i staży. Targi , których głównym przedmiotem jest praca, przynoszą zatem wymierne korzyści i wystawcom, i odwiedzającym.

Targi pracy – jak się przygotować?

Zanim wybierzemy się na targi pracy , najlepiej przejrzeć stronę organizatora. Na pewno będzie na niej wykaz, zawierający spis wszystkich wystawców. Zapewne nie każdego z nich będziemy znali. O ile na targach pracy IT można spodziewać się samych firm informatycznych, a na prawniczych targach pracy będą kancelarie, o tyle na przykład uniwersyteckie targi pracy będą przyciągały przedsiębiorstwa z różnych branż. Jeśli wcześniej zapoznamy się z profilem poszczególnych firm, będzie można sprecyzować, które z nich będą dla nas interesujące pod kątem przyszłego zatrudnienia.

Kiedy wiemy, jakie stanowiska na targach pracy będą dla nas odpowiednie, przygotujmy zestaw pytań do konkretnych pracodawców. Odwiedzając większą liczbę wystawców, nie sposób zapamiętać wszystkiego, o czym chcieliśmy porozmawiać. Nie możemy też zapominać o CV. Każde targi pracy wiążą się z tym, że przygotowanych jest wiele ofert pracy i programów stażowych. Złożenie dokumentów aplikacyjnych w takim miejscu może czasem pomóc w szybszym zatrudnieniu. O ile nie mamy w planach wirtualnych targów pracy , dobrze zabrać ze sobą większą torbę i plecak. Firmy przygotowują wiele materiałów reklamowych i folderów informacyjnych, które z pewnością nam wręczą.

Targi pracy dla studentów – o co pytać?

O ile łatwo wybrać firmy, których działalność interesuje nas najbardziej, o tyle przygotowanie pytań, które im zadamy na targach pracy , jest już większym wyzwaniem. Warto oczywiście przygotować takie, które będą nawiązywały ściśle do konkretnej organizacji. Jednak jest również kilka kwestii, które mogą być poruszone w rozmowie z przedstawicielami każdej instytucji. Z perspektywy osoby odwiedzającej targi pracy , by starać się o zdobycie posady, ważne jest to, czy obecnie są prowadzone rekrutacje.

Warto również zwrócić uwagę na to, jak wyglądają praktyki i staże, wymagania stawiane kandydatom, jak często są zorganizowane i ile osób jest przyjmowanych. Targi pracy są dobrym momentem na pytanie o przebieg procesu rekrutacyjnego i warunki dla pracowników. Poza zadawaniem pytań dobrze obserwować samych pracowników firmy, którzy o niej opowiadają. Ważny jest ton głosu, nastawienie, zaangażowanie. Dzięki temu będzie można wstępnie wyrobić sobie zdanie na temat atmosfery panującej w przedsiębiorstwie.

Zobacz film: Chcesz zmienić pracę? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości