Praca dodatkowa zdalna, na weekendy, dla studentów – co trzeba wiedzieć o pracy dodatkowej?

Kobieta pracuje w domu, siedzi przy stole w kuchni przy komputerze
Hero Images / Getty Images
Źródło: Hero Images

Wielu etatowych pracowników decyduje się na pracę dodatkową. Dzisiejszy rynek pracy daje w tym zakresie duże pole do manewru. Praca dodatkowa jest wykonywana online lub w siedzibie firmy. Często prace dodatkowe nie wymagają doświadczenia zawodowego. Jak szukać dodatkowej pracy? Na co uważać przy pracy dodatkowej zdalnej?

Praca dodatkowa jest czymś, na co decyduje się coraz więcej osób. Najczęstsza, choć nie jedyna, przyczyna szukania drugiego zajęcia jest związana ze względami ekonomicznymi. Praca dodatkowa może być świadczona w domu, w firmie lub w innym miejscu wskazanym przez zleceniodawcę. Wszystko zależy od tego, jaka jest specyfika wykonywania poszczególnych zadań. Kogo najczęściej interesuje praca dodatkowa i co należy o niej wiedzieć? Gdzie można szukać ofert pracy dodatkowej?

Praca dodatkowa – dlaczego ją podejmujemy?

Najczęściej powód jest prozaiczny – pieniądze. Jeżeli zarabiamy zbyt mało i ledwo starcza nam na cały miesiąc, praca dodatkowa pozwoli pozbyć się problemów finansowych. Nieraz dzięki niej możemy uniknąć trudnych do spłaty chwilówek. Czasem chcemy odłożyć nieco oszczędności na czarną godzinę, nowy sprzęt, wymarzone wakacje albo mamy nagły wydatek. Wtedy również dodatkowa praca jest wskazana. Jednak kwestie finansowe to tylko jeden z co najmniej kilku powodów, dla których prace dorywcze cieszą się takim powodzeniem. Są osoby, które chciałyby zmienić branżę, ale nie mają odpowiedniego wykształcenia. Decydując się na prace dodatkowe z danej dziedziny, można to osiągnąć bez konieczności zwalniania się z aktualnego miejsca pracy.

Dodatkowa praca w domu – na co uważać

Wśród licznych ofert pracy dodatkowej pojawiają się coraz częściej te, które mogą być wykonane w zaciszu własnego domu. Praca dodatkowa przez internet niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim nie musimy nigdzie jeździć, a nasz czas pracy jest elastyczny. Są oferty, które umożliwiają osiągnięcie imponujących zarobków, niejednokrotnie przewyższających stałe wynagrodzenie na etacie. Niestety praca dodatkowa zdalna niesie za sobą pewne niebezpieczeństwa.

Wraz z rosnącą liczbą ofert na pracę dodatkową online rośnie liczba oszustów, którzy tylko czekają na to, aż na ogłoszenie odpowiedzą osoby, szukające gotówki. Jeśli w ofertach podawane są wyjątkowo wysokie kwoty, brak przy tym jakichkolwiek wymagań, lepiej zachować ostrożność. Trzeba również pamiętać, że żadna dodatkowa praca przez internet nie wymaga wpłaty minimalnego przelewu. Jeśli mimo wszystko zostanie on wykonany, nawet na kwotę 1 zł, może się okazać, że ktoś w naszym imieniu wziął pożyczkę.

Praca dodatkowa zdalna – jak wygląda?

Przy pracy dodatkowej zdalnej najbardziej ceniona jest elastyczność. Nasze obowiązki wykonujemy w większości przypadków o dowolnej godzinie. Oznacza to, że jest to doskonała praca dodatkowa dla studentów , młodych mam, osób niepełnosprawnych i wszystkich, którzy chcą pracować w domu. W zależności od tego, jakie jest nasze wykształcenie, doświadczenie i predyspozycje, oferty pracy dodatkowej online mogą się zmieniać. Te, które cieszą się największą popularnością, to korekta i redakcja, tłumaczenie i pisanie tekstów. Dla osób nie lubiących pisać, warte uwagi są takie prace dodatkowe , jak wprowadzanie danych, sprzedaż internetowa, wypełnianie płatnych ankiet albo call center.

Praca dodatkowa poza domem

Nie każda praca dodatkowa wiąże się z tym, że jesteśmy w domu. Jest szereg zajęć, które dotyczą wykonywania obowiązków gdzie indziej. Praca dodatkowa na weekendy to np. nocne liczenie towaru, rozkładanie towaru na sklepowych półkach, rozdawanie ulotek. Wśród studentów popularna jest praca w charakterze hostessy lub promotora. Czasem pracę dodatkową można znaleźć w call center bądź jako sprzedawca przychodzący do pracy w weekendy. Pracą dodatkową może być też rozwożenie pizzy, praca w charakterze kelnera bądź barmana czy sprzątanie. W sezonie letnim do tego może dojść koszenie trawy lub podlewanie kwiatów. Możliwości zatem jest sporo, a wszystko zależy od potrzeb, motywacji i zainteresowań osoby szukającej dodatkowego zajęcia.

Praca dodatkowa – gdzie jej szukać?

Jeśli sprecyzujemy, jaki charakter pracy dodatkowej nas interesuje i ile godzin tygodniowo możemy na nią przeznaczyć, trzeba zastanowić się, gdzie możemy znaleźć ofertę idealną, która te oczekiwania spełni. Szukając pracy dodatkowej online , pierwszym miejscem, do którego zaglądamy, będzie internet i strony z drobnymi ogłoszeniami. Szukając pracy fizycznej, warto odwiedzić agencję pracy tymczasowej. Często wśród ofert agencji jest wykładanie towarów, z czego najczęściej korzystają studenci. Jeżeli natomiast chodzi o pracę dodatkową jako kelner czy sprzedawca, można zapytać bezpośrednio w danym sklepie.

Zobacz film: Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości