Masz w domu wiele rzeczy, które Ci się znudziły, albo z jakiegoś powodu stały się bezużyteczne i nie wiesz, co z nimi zrobić? Wystaw je do sprzedaży w internecie! Jak napisać ogłoszenie, żeby zachęcić klientów do zakupu? Jak sfotografować sprzedawaną rzecz, aby wyglądała atrakcyjnie? Na jakie przedmioty jest w chwili obecnej największe zapotrzebowanie? W Dzień Dobry TVN radziła ekspertka od sprzedawania w internecie Joanna Dymmel.
Instytucja mobbingu została zdefiniowana w kodeksie pracy jako działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, które polegają na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu wywołującym u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej. Co to dokładnie oznacza? O zachowaniach, które mogą być uznane za mobbing mówiła w Dzień Dobry TVN coach Dorota Bielińska.
Dobrze przygotowany budżet domowy jest jednym z najlepszych narzędzi, które pomaga zadbać o własne finanse. Według eksperta Dzień Dobry TVN Marcina Iwucia jest również narzędziem prostym i skutecznym. Jak zatem zaplanować budżet domowy? Jakie elementy powinny się w nim znaleźć?
Michała Kołodziejczyka poznaliśmy dzięki protestom rolniczym, które zorganizował na autostradzie A-2. Mówi się o nim, że jest nowym Andrzejem Lepperem. Dla jednych to polityczny awanturnik. Inni upatrują w nim bohatera, który walczy o prawa rolników. Poznajcie go bliżej.
Grudzień to ostatni moment na zebranie dokumentów, które dadzą nam prawo do odliczenia ulg podatkowych za 2018 r. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prawnika Piotra Augustyniaka, aby powiedział, co dokładnie możemy odliczyć w Picie za mijający rok. Czy ulg jest coraz mniej? Jak rozliczyć PIT online?
Zatrudnienie osób niepełnosprawnych jest w Polsce wciąż rzadkim zjawiskiem. Skutkiem jest wykluczenie społeczne osób niepełnosprawnych. Sytuację można zmienić dzięki bardziej zindywidualizowanemu podejściu do zatrudniania. Służy temu instytucja trenera pracy. W cyklu „Zielone Drzwi” Anna Maruszeczko gościła trenera pracy Piotra Piechaczyka, który przybliżył nam, na czym polega jego praca.
Do Świąt Bożego Narodzenia zostały już tylko dwa tygodnie. Dla kurierów to bardzo intensywny okres. Kurier swój dzień pracy rozpoczyna skoro świt. Jedzie do magazynu, załadowuje samochód, a następnie przez kilkanaście godzin rozwozi paczki po klientach, bo przecież każdy z nas chce pod choinką znaleźć prezent. O tym, jak wygląda praca kuriera w studiu Dzień Dobry TVN opowiedzieli, Ci którzy roznoszą przesyłki. Aleksandra Frąckiewicz, Jakub Sobczyk i Irek Jóźwik.
Karolina Gniewek-Lewicka wyjechała do Dubaju po studiach zdobyć nowe doświadczenie. Pracowała tam w butiku jubilerskim. Jej praca wymagała odpowiedniego ubioru. Karolina zaczęła projektować ubrania, które spodobały się tamtejszym kobietom. Karolina i Wiktor sprzedają dziś ubrania w Katarze, Kuwejcie, Emiratach Arabskich. Karolina i Wiktor o swoim biznesie opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN.
Koniec kariery sportowej to dla sportowca duże wyzwanie. Musi poukładać sobie życie na nowo i znaleźć inne zajęcie. Tym większe jest to wyzwanie dla sportowca niepełnosprawnego. Jak sprawić, by byli oni aktywnymi użytkownikami rynku pracy? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to Tomasza Szklarskiego i Grzegorza Lewandowskiego.
Z okazji świąt Bożego Narodzenia pracodawcy wchodzą w rolę Mikołaja i obdarowują swoich pracowników premiami, bonami i prezentami dla dzieci. W jaki jeszcze sposób zbudować świąteczną atmosferę w firmie? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła psycholog biznesu Iwona Golonko.
To dla nas ogromny zaszczyt. Na kanapach Dzień Dobry TVN gościliśmy dziś najlepsze nauczycielki w Polsce. W imieniu uczniów dziękujemy, gratulujemy i życzymy sukcesów!
Jak zaplanować miesięczne wydatki, by wystarczyło nam do kolejnej wypłaty? O radę zapytaliśmy Pawła Swinarskiego. Psycholog biznesu podpowiedział, co zrobić, by jeszcze zaoszczędzić, a nawet zainwestować.
Niestety są osoby, które po zrobieniu zakupów przez internet i odebraniu paczki, odkryły, że zawiera ona niezamówione przedmioty. Co w takiej sytuacji zrobić? Czy przy kurierze można sprawdzić zawartość paczki? O tym w Dzień Dobry TVN mówił rzecznik prasowy UKE Martin Stysiak.
Pojawiły się pogłoski, że Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe. Gdy to nastąpi nie tylko wzrosną raty kredytów hipotecznych, ale również spadnie zdolność kredytowa. Czy jest to już przesądzone? Jak obliczyć, o ile może wzrosnąć rata kredytu? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN ekonomistkę Katarzynę Iwanoską.
Język urzędniczy jest dla przeciętnego odbiorcy niezrozumiały. Co sprawia nam największą bolączkę? Na ulicach Warszawy sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chazjer. 3 października Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przyjęło tzw. deklarację prostego języka. Czy poprawi ona komunikację z obywatelami? W jaki sposób powinny być pisane pisma urzędnicze? Zapytaliśmy o to dr Tomasza Piekota oraz dr Grzegorza Zarzecznego. Który język urzędowy jest najtrudniejszy do zrozumienia?
Już niedługo cena chleba może wzrosnąć nawet o 60 proc. Z czego to wynika? Co jeszcze może zdrożeć w najbliższym czasie? O tym w Dzień Dobry TVN mówił dziennikarz Mateusz Walczak.
Wiele małżeństw bierze kredyt hipoteczny. Kto będzie go spłacał, kiedy para postanowi się rozwieść? O tym w Dzień Dobry TVN mówił dziennikarz TVN Paweł Blajer.
Około trzech lat temu Pani Maria z powodu braku pieniędzy na leki dla męża była zmuszona wziąć pożyczkę. Zwróciła się o pomoc do firmy, która proponowała chwilówki. Niestety miała problem ze spłatą pierwszych kilkuset złotych, musiała więc wziąć kolejną pożyczkę w innej firmie, a potem jeszcze jedną i jeszcze jedną. I tak wpadła w spiralę zadłużenia. W chwili obecnej sytuacja Pani Marii jest tragiczna - jej zadłużenie wynosi ok. 200 tys. zł. Czy kobieta próbowała się dogadać z firmami, u których jest zadłużona? Czy istnieje jakieś wyjście z tej sytuacji? Problemem Pani Marii zajął się gość Dzień Dobry TVN ekonomista Marcin Iwuć.
Z jednej strony nasza prywatność jest konstytucyjnie chroniona. Z drugiej zaś, mamy prawo do sprawiedliwego sądu. Czy w świetle polskiego prawa pracodawca może nagrywać rozmowy pracowników? Zapytaliśmy o to radcę prawnego Przemysława Ligęzowskiego. W studiu Dzień Dobry TVN prawnik zaznaczył, że sąd traktuje nagrane rozmowy jako dowód. Czy jeżeli używamy telefonu służbowego, to rozmowy również mogą być nagrywane?
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dziennikarza Pawła Kapustę, autora reportażu, który pokazał, w jak nieludzkich warunkach pracują polscy ratownicy medyczni oraz Daniela Glazera, ratownika medycznego. Pan Daniel w rozmowie z prowadzącymi przyznał, że bycie ratownikiem jest jego życiową misją. Niestety, by wiązać koniec z końcem, był zmuszony dorabiać na pełen etat w kawiarni. Co ciekawe, zarabiał tam lepiej, niż jako ratownik. Pracując ponad swoje siły Pan Daniel stracił chęć do działania i zdecydował się wyemigrować. Jak obecnie wygląda jego praca w Wielkiej Brytanii? Jak tam traktuje się ratowników medycznych?
Kilka dni temu urząd skarbowy bez uprzedzenia i wyjaśnienia sprawy pobrał pieniądze z prywatnego konta Bartka Jędrzejaka. Czy skarbówka może wejść na nasze konto bankowe? Dlaczego przed zajęciem środków urząd nie próbuje wyjaśnić sprawy? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Elizę Kunę. Adwokat wyjaśniła nam, w jaki sposób działa urząd skarbowy, który jest organem egzekucyjnym. Kiedy możemy spodziewać się kontroli skarbowej? Czy w przypadku spadku lub darowizny musimy odprowadzać podatek? Kiedy jesteśmy z niego zwolnieni?
Czy rzeczywiście szeregi Legii Cudzoziemskiej zasilają najczęściej kryminaliści, którzy w swoich krajach weszli w konflikt z prawem? Kto służy w tej formacji i jaka jest jej historia? O elitarnej jednostce francuskiej armii, Biance Zalewskiej, opowiedział Mariusz Nowakowski, weteran Legii Cudzoziemskiej.
Pracodawcy RP oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny uważają, że palenie w pracy uderza w ekonomiczną efektywność firmy. Według obliczeń, osoba, która w trakcie wykonywania obowiązków służbowych pięć razy dziennie wychodzi na 10-minutowe przerwy na papierosa, pracuje łącznie o 24 dni w roku mniej niż jej współpracownicy. Z tego powodu powstał projekt "Firma wolna od tytoniu". O jego szczegółach mówił w Dzień Dobry TVN prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. Obok niego na kanapie usiadł dziennikarz TVN24 Paweł Blajer. Czy według niego pomysł ograniczenia palenia w pracy jest sensowny?
Kilka dni temu jedna z partii zaproponowała, aby pracodawcy mieli obowiązek publikowania, jeszcze na etapie ogłoszenia o pracę, wysokości wynagrodzenia, które oferuje swoim pracownikom. Czy to dobry pomysł? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN prawniczkę, specjalistę HR Monikę Cieślak i trenerkę biznesu Halinę Piasecką.
Dystrybutorami muzyki są dziś wielkie platformy. To one zarabiają miliony. Artyści próbują z tym walczyć. Na czym polega nowa dyrektywa Parlamentu Europejskiego? Jakich regulacji potrzebujemy, by to zmienić? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Stanisława Trzcińskiego, kulturoznawcę oraz Tomasza Lipińskiego, wokalistę i autora tekstów.
Rok szkolny już się rozpoczął, a w wielu szkołach i przedszkolach brakuje nauczycieli. Z czego to wynika? Jak to zmienić? O komentarz do zaistniałej sytuacji poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN: dyrektora jednej ze szkół podstawowych w Łodzi Witolda Młynarczyka oraz pedagog Igę Kazimierczyk. Czy w szkole Pana Witolda też brakuje nauczycieli?
Koszty życia w naszym kraju są wysokie lub bardzo wysokie. Tak uważa ponad 70% Polaków. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Mateusza Walczaka, dziennikarza TVN 24 Bis, z którym porozmawialiśmy dlaczego przez ostatnie trzy lata rachunki wzrosły aż o 60%. Ile zostaje w portfelu Polaka po opłaceniu wszystkich rachunków?
Program Dobry Start przewiduje 300 zł jednorazowego wsparcia dla uczniów rozpoczynających rok szkolny. O jego szczegółach mówił w Dzień Dobry TVN Olgierd Podgórski z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Od naszego gościa dowiedzieliśmy się, kto, gdzie i do kiedy może złożyć wniosek o przyznanie pieniędzy. Przedstawiciela ministerstwa zapytaliśmy również, jaki może być powód odrzucenia wniosku, czy pieniądze z programu Dobry Start są opodatkowane i czy podlegają egzekucji.
Niedawno urząd skarbowy uzyskał nowe uprawnienia. Może zablokować pieniądze na naszym koncie bankowym nawet na 3 miesiące. Zrobi to wtedy, gdy komputer wytypuje nas jako potencjalnego oszusta podatkowego. Fiskus poinformuje nas o blokadzie już po jej dokonaniu. Czy wszystkie środki na koncie zostaną zablokowane, czy są jednak wyjątki? W jakim organie możemy złożyć odwołanie od tej decyzji? Czym ten tryb różni się od postępowania egzekucyjnego? O tym w Dzień Dobry TVN mówił doradca podatkowy Piotr Augustyniak.
Dane zgromadzone w BIK na temat wszystkich wziętych przez Ciebie kredytów, tych spłaconych i aktualnie spłacanych, nazywane są historią kredytową. Po co Biuro Informacji kredytowej zbiera takie dane i jak długo je przechowuje? Dlaczego osoby, które nie mają historii kredytowej mogą mieć problem z uzyskaniem kredytu? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Ronaldem Szczepankiewiczem, ekspertem kredytowym.