W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dziennikarza Pawła Kapustę, autora reportażu, który pokazał, w jak nieludzkich warunkach pracują polscy ratownicy medyczni oraz Daniela Glazera, ratownika medycznego. Pan Daniel w rozmowie z prowadzącymi przyznał, że bycie ratownikiem jest jego życiową misją. Niestety, by wiązać koniec z końcem, był zmuszony dorabiać na pełen etat w kawiarni. Co ciekawe, zarabiał tam lepiej, niż jako ratownik. Pracując ponad swoje siły Pan Daniel stracił chęć do działania i zdecydował się wyemigrować. Jak obecnie wygląda jego praca w Wielkiej Brytanii? Jak tam traktuje się ratowników medycznych?
Kilka dni temu urząd skarbowy bez uprzedzenia i wyjaśnienia sprawy pobrał pieniądze z prywatnego konta Bartka Jędrzejaka. Czy skarbówka może wejść na nasze konto bankowe? Dlaczego przed zajęciem środków urząd nie próbuje wyjaśnić sprawy? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Elizę Kunę. Adwokat wyjaśniła nam, w jaki sposób działa urząd skarbowy, który jest organem egzekucyjnym. Kiedy możemy spodziewać się kontroli skarbowej? Czy w przypadku spadku lub darowizny musimy odprowadzać podatek? Kiedy jesteśmy z niego zwolnieni?
Czy rzeczywiście szeregi Legii Cudzoziemskiej zasilają najczęściej kryminaliści, którzy w swoich krajach weszli w konflikt z prawem? Kto służy w tej formacji i jaka jest jej historia? O elitarnej jednostce francuskiej armii, Biance Zalewskiej, opowiedział Mariusz Nowakowski, weteran Legii Cudzoziemskiej.
Pracodawcy RP oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny uważają, że palenie w pracy uderza w ekonomiczną efektywność firmy. Według obliczeń, osoba, która w trakcie wykonywania obowiązków służbowych pięć razy dziennie wychodzi na 10-minutowe przerwy na papierosa, pracuje łącznie o 24 dni w roku mniej niż jej współpracownicy. Z tego powodu powstał projekt "Firma wolna od tytoniu". O jego szczegółach mówił w Dzień Dobry TVN prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. Obok niego na kanapie usiadł dziennikarz TVN24 Paweł Blajer. Czy według niego pomysł ograniczenia palenia w pracy jest sensowny?
Kilka dni temu jedna z partii zaproponowała, aby pracodawcy mieli obowiązek publikowania, jeszcze na etapie ogłoszenia o pracę, wysokości wynagrodzenia, które oferuje swoim pracownikom. Czy to dobry pomysł? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN prawniczkę, specjalistę HR Monikę Cieślak i trenerkę biznesu Halinę Piasecką.
Dystrybutorami muzyki są dziś wielkie platformy. To one zarabiają miliony. Artyści próbują z tym walczyć. Na czym polega nowa dyrektywa Parlamentu Europejskiego? Jakich regulacji potrzebujemy, by to zmienić? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Stanisława Trzcińskiego, kulturoznawcę oraz Tomasza Lipińskiego, wokalistę i autora tekstów.
Rok szkolny już się rozpoczął, a w wielu szkołach i przedszkolach brakuje nauczycieli. Z czego to wynika? Jak to zmienić? O komentarz do zaistniałej sytuacji poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN: dyrektora jednej ze szkół podstawowych w Łodzi Witolda Młynarczyka oraz pedagog Igę Kazimierczyk. Czy w szkole Pana Witolda też brakuje nauczycieli?
Koszty życia w naszym kraju są wysokie lub bardzo wysokie. Tak uważa ponad 70% Polaków. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Mateusza Walczaka, dziennikarza TVN 24 Bis, z którym porozmawialiśmy dlaczego przez ostatnie trzy lata rachunki wzrosły aż o 60%. Ile zostaje w portfelu Polaka po opłaceniu wszystkich rachunków?
Program Dobry Start przewiduje 300 zł jednorazowego wsparcia dla uczniów rozpoczynających rok szkolny. O jego szczegółach mówił w Dzień Dobry TVN Olgierd Podgórski z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Od naszego gościa dowiedzieliśmy się, kto, gdzie i do kiedy może złożyć wniosek o przyznanie pieniędzy. Przedstawiciela ministerstwa zapytaliśmy również, jaki może być powód odrzucenia wniosku, czy pieniądze z programu Dobry Start są opodatkowane i czy podlegają egzekucji.
Niedawno urząd skarbowy uzyskał nowe uprawnienia. Może zablokować pieniądze na naszym koncie bankowym nawet na 3 miesiące. Zrobi to wtedy, gdy komputer wytypuje nas jako potencjalnego oszusta podatkowego. Fiskus poinformuje nas o blokadzie już po jej dokonaniu. Czy wszystkie środki na koncie zostaną zablokowane, czy są jednak wyjątki? W jakim organie możemy złożyć odwołanie od tej decyzji? Czym ten tryb różni się od postępowania egzekucyjnego? O tym w Dzień Dobry TVN mówił doradca podatkowy Piotr Augustyniak.
Dane zgromadzone w BIK na temat wszystkich wziętych przez Ciebie kredytów, tych spłaconych i aktualnie spłacanych, nazywane są historią kredytową. Po co Biuro Informacji kredytowej zbiera takie dane i jak długo je przechowuje? Dlaczego osoby, które nie mają historii kredytowej mogą mieć problem z uzyskaniem kredytu? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Ronaldem Szczepankiewiczem, ekspertem kredytowym.
W Polsce ściągalność alimentów jest na niskim poziomie, pod tym względem nasz kraj jest na szarym końcu w Unii Europejskiej. Aby poprawić te statystyki, rząd, a konkretnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chciałoby wprowadzić kary dla pracodawców, którzy ukrywają dochody alimenciarzy. Czy to dobry pomysł? O zdanie zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN: komornika Roberta Damskiego.
Rozmowa o podwyżce nie jest łatwa. Jak się zatem do niej przygotować? Co wziąć pod uwagę zanim wybierzemy się do szefa? Jakich argumentów użyć, aby zdecydował się dać nam wyższą pensję? Dlaczego poniedziałek i piątek to złe dni na rozmowę o podwyżce? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła psycholog biznesu Izabela Kielczyk.
300 złotych na wyprawkę dla ucznia - to propozycja zapowiedziana przez premiera Mateusza Morawieckiego. Czy trzeba będzie spełnić jakieś warunki, aby otrzymać te pieniądze? Od kiedy będzie można składać wnioski? Tylko w wersji papierowej? Kiedy będą wypłacane pieniądze na wyprawkę? Ile tak naprawdę kosztuje wysłanie dziecka do szkoły? O pomyśle rządu rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: dziennikarzem TVN24 BIS Łukaszem Kijkiem i dyrektorką SP Nr 103 w Warszawie Danutą Kozakiewicz.
Jadąc na wakacje myślimy też o ubezpieczeniu. By mieć prawo do ewentualnych roszczeń, pamiętajmy, by dokładnie wczytać się w umowę z ubezpieczycielem. Jak firmy ubezpieczeniowe próbują się zabezpieczyć? Na co zwracać uwagę wybierając ubezpieczenie? I w jakich sytuacjach możemy domagać się odszkodowania od linii lotniczych? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy adwokata Eryka Bogdasa.
Jaką cenę płaci astronauta za tak długi okres spędzony poza Ziemią? Czy dłuższe wyprawy kosmiczne są już w naszym zasięgu? Czy zawód kosmonauty jest romantyczny? Scott Kelly: "Wykonujesz najbrudniejsze prace, ale tez oglądasz najbardziej niesamowite widoki jakie można sobie wyobrazić". Z astronautą rozmawiał Marcin Sawicki.
Trzydziesty kwietnia był ostatnim dniem, w którym mogliśmy złożyć PIT. Co nam grozi za spóźnienie? Co możemy zrobić, gdy nie rozliczyliśmy PIT-u na czas? O tym w Dzień Dobry TVN mówił dziennikarz TVN24 BIS Robert Stanilewicz.
Dlaczego Polacy rzadko zmieniają zawód? Czy w Polsce łatwo się przekwalifikować? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Iwoną Golonko, psychologiem biznesu. Czy bierze się to stąd, że przywiązujemy się do miejsca pracy?
Dwa lata temu Pani Grażyna i jej mąż dostali powiadomienie o wszczęciu postępowania egzekucyjnego w sprawie rzekomo wziętej pożyczki. Jak się okazało, ktoś spisał dane z dowodu osobistego mężczyzny i na tej podstawie wyłudził pieniądze, kupił samochód i wynajął mieszkanie. Czy kobieta wie kto i w jakich okolicznościach spisał dane z dowodu osobistego jej męża? Czy małżeństwu udało się wyplątać z tej sytuacji? Jak to możliwe, że osoba, która posługuje się cudzymi danymi osobowymi, dostała kredyt w banku? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Polscy inwestorzy coraz chętniej lokują pieniądze w rynek sztuki. Jakimi zasadami się kierować przy zakupie obrazów i rzeźb? W których polskich artystów warto zainwestować? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.
W naszym kraju zatrudnianych jest wielu Ukraińców. Niestety wielu z nich nie jest dobrze traktowana przez polskich pracodawców oraz polskie i ukraińskie agencje pośrednictwa pracy. Z jakimi jeszcze problemami muszą się mierzyć w naszym kraju ukraińscy pracownicy? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN byłą dziennikarkę Ulianę Worobec i socjolog Miroslavę Keryk.
Przy rozliczaniu PIT warto pamiętać o tym, że 1 proc. podatku możemy przekazać na rzecz organizacji pożytku publicznego. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: prezes Fundacji TVN "Nie Jesteś Sam" Katarzynę Kolendę-Zaleską, prezes Fundacji "AKOGO?" Ewę Błaszczyk i członka zarządu Fundacji "WOŚP" Lidię Niedźwiedzką-Owsiak, aby zapytać, na co ich organizacje przeznaczyły w zeszłym roku pieniądze z 1 proc.
Do końca kwietnia mamy czas na złożenie deklaracji podatkowych. Co możemy odliczyć? Co nam grozi za niezłożenie PIT-u w terminie? Czy czynny żal uchroni nas przed karą? Gościem Dzień Dobry TVN był doradca podatkowy mec. Piotr Augustyniak.
Pod koniec kwietnia wejdzie w życie tzw. konstytucja biznesu, czyli pakiet ustaw, których celem jest m.in. uproszczenie przepisów dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Jakie zmiany czekają małych przedsiębiorców w zakresie składek ZUS? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła blogerka ekonomiczna Katarzyna Iwanoska.
Według badań BIG InfoMonitor dwóch na pięciu emerytów pomaga finansowo swoim bliskim. Część z nich sięga w tym celu po kredyt. Jaką średnio kwotą dzielą się co miesiąc z najbliższymi? Dlaczego to robią? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z psychologiem Andrzejem Tucholskim i dziennikarzem TVN24 Pawłem Blajerem.
Jak społeczeństwo zareagowało na wieść o tym, że rząd przyznał sobie premie... za ciężką pracę? Czy ministrowie powinni otrzymywać dodatkowe pieniądze? Gościem w Dzień Dobry TVN był Tomasz Stawiszyński - filozof i publicysta. Czy "bycie u władzy, sprawia, ze człowiek odrywa się od rzeczywistości"?
Podobno kolory mają spory wpływ na nasze życie, nawet decydują o tym, czy odniesiemy sukces. W jakim kolorze powinno być nasze ubranie, kiedy udajemy się na spotkanie biznesowe, do urzędu lub na rodzinny obiad? O tym w Dzień Dobry TVN mówił specjalista od kolorów dr Marek Borowiński.
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy przedstawiła projekt nowego Kodeksu pracy. Niektórzy twierdzą, że uderza on w pracowników. Jakie zatem zawiera zapisy, które mogłyby martwić tę stronę stosunku pracy? O tym w Dzień Dobry TVN dziennikarz TVN24 Paweł Blajer.
Przed świętami wiele produktów zdrożało: masło o 24 proc., jajka - o ponad 30 proc., a wędliny - o 4,4, proc. O przyczyny wzrostu cen zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN ekonomistę Ignacego Morawskiego. Co - według naszego gościa - stanieje w najbliższym czasie?
Temat, który dziś poruszamy w Dzień Dobry TVN może być niewygodny dla polityków, zwłaszcza tych u władzy. Chodzi o majątki polityków. Niektóre media analizują stan posiadania premiera Morawieckiego, a inne pod lupę biorą majątek małżeństwa Kwaśniewskich, czyli byłego prezydenta RP. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy dr. Marka Migalskiego, byłego polityka. Czy Marek Migalski ujawniał swój majątek, kiedy był politykiem? Dlaczego majątek polityków musi być prześwietlany? Czy polityk, który jest bogaty, wzbudza większą antypatię Polaków? Dlaczego Mateusz Morawiecki, zanim stał się premierem, przepisał swój majątek na żonę? Ile, zdaniem Marka Migalskiego, powinniśmy mieć w Polsce posłów i, ile powinni oni zarabiać?