Wykonywanie jednego zawodu przez całe życie to sytuacja, która w XXI wieku zdarza się dość rzadko. Obecna koniunktura wymaga o wiele większej elastyczności i ciągłej gotowości do zmian. Przekwalifikowanie zawodowe jest więc coraz częściej poruszanym tematem. Takie rozwiązanie przynosi wiele korzyści pracownikom, którzy nie są zadowoleni ze swojej dotychczasowej kariery. Zmiana branży może dotyczyć nie tylko młodych, lecz także osób z długim stażem pracy. Warto więc wiedzieć, jak się przekwalifikować bez względu na wiek.
>>> Zobacz także:
- Mobbing - zmiany w kodeksie pracy w pierwszych dniach września 2019 roku
- Zainteresowania CV – co wpisać? Podajemy przykładowe, ciekawe zainteresowania do CV
- Jak wyliczyć emeryturę według nowych zasad? Na co warto uważać w gąszczu zawiłości prawnych?
Kiedy przekwalifikowanie zawodowe to dobry pomysł?
Sygnałami przemawiającymi za przekwalifikowaniem się są: brak satysfakcji oraz nuda w obecnej pracy. Jeżeli wykonywana profesja stanowi dodatkowo źródło frustracji i wypalenia zawodowego, a obowiązki na danym stanowisku nie pozwalają na rozwój, nie są zgodne z zainteresowaniami czy charakterem pracownika, zmiana branży może być doskonałą decyzją. Przekwalifikowanie zawodowe to także świetny pomysł w przypadku osób, które chcą zarabiać więcej, jednak dziedzina, w której dotychczas się specjalizowali, nie jest dochodowa (np. przekwalifikowanie nauczyciela).
Na co warto się przekwalifikować?
Osoby, które rozważają zmianę branży, stają przed ważnym pytaniem: na co się przekwalifikować? Tak naprawdę wszystko zależy od umiejętności i predyspozycji danego pracownika. Wybierając nową profesję, nie warto kierować się spisami najlepiej płatnych zawodów, tylko wziąć pod uwagę własny potencjał i realne możliwości. Choć niezwykle popularnym pomysłem jest przekwalifikowanie na programistę, trzeba pamiętać, że nie każdy nadaje się do wykonywania tej profesji. Zmieniając branżę, należy więc zastanowić się nad tym, jakie ma się zdolności i w jakiej dziedzinie można je wykorzystać. Równie istotne jest dostosowanie nowego zawodu do własnych zainteresowań i pasji, a także przeanalizowanie rynku pracy w celu sprawdzenia, czy dana profesja jest rozwojowa i dobrze rokuje na przyszłość. Warto również dowiedzieć się, na które zawody istnieje obecnie największe zapotrzebowanie i jak kształtują się zarobki na konkretnym stanowisku. Po wybraniu wymarzonego zawodu można zasięgnąć opinii osób, które go wykonują. Dzięki temu w łatwy sposób skonfrontuje się wyobrażenia z rzeczywistością.
Jak się przekwalifikować zawodowo?
Przekwalifikowanie zawodowe to najczęściej długi proces, który wymaga nie tylko wysiłku i dużej dozy samozaparcia, lecz także czasu i, bardzo często, inwestycji pieniędzy. Podstawą do wykonywania nowej profesji są bowiem odpowiednie kompetencje i umiejętności. Można zdobyć je na własną rękę, np. poprzez czytanie literatury branżowej. Innym sposobem jest podjęcie dodatkowych studiów lub wykorzystanie możliwości, jakie daje obecna firma, np. uczestnictwo w szkoleniach i konferencjach powiązanych z dziedziną zainteresowania pracownika.
Dostępne są też kursy przekwalifikowania zawodowego, które umożliwiają zdobycie konkretnych umiejętności teoretycznych i praktycznych, poświadczonych odpowiednimi dokumentami. Ukończenie takiego szkolenia pozwala na wzbogacenie CV i rozwój wybranych kompetencji.
W kwestii tego, jak się przekwalifikować, pomocne może też być nawiązywanie relacji zawodowych z ludźmi z konkretnej branży. Rozwój kontaktów biznesowych stanowi niezbędny element budowania pozycji na rynku pracy. W tym procesie przydatny jest internet – warto zadbać o dobry wizerunek w sieci, np. poprzez publikowanie branżowych artykułów, wypowiadanie się na forach tematycznych czy pisanie bloga. W ten sposób można pokazać potencjalnemu pracodawcy swoją wiedzę teoretyczną i chęć dalszego zgłębiania tajników danej branży.
Czy przekwalifikowanie zawodowe po „40.” może się udać?
W przypadku pracowników z długim stażem pracy rozpoczynanie „od zera” wydaje się trudne. Tak naprawdę do przebranżowienia wystarczy się dobrze przygotować.
Starając się o nową posadę, warto podkreślić swoje dotychczasowe doświadczenie i atuty, które mogą być cenne dla potencjalnego pracodawcy. Należy zaprezentować się jako wartościowy pracownik, ceniony w poprzedniej firmie. Konieczne jest też pokazanie pokory i chęci do dalszej nauki, a także prawdziwe zainteresowanie daną branżą. W CV powinno się wypisać wszystkie odbyte kursy i szkolenia czy wolontariaty powiązane z konkretną dziedziną. Po zdobyciu nowej pracy trzeba uzbroić się w cierpliwość – przekwalifikowanie zawodowe po „40.” nie gwarantuje od razu wysokich zarobków. Bez względu na wiek, początkowo najlepiej skupić się na zdobywaniu doświadczenia, które z czasem przełoży się również na kwestie finansowe.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN