Na początku czerwca 2019 roku, w Dzienniku Ustaw opublikowana została nowelizacja Kodeksu pracy, wprowadzająca ważne zmiany w przepisach dotyczących między innymi mobbingu. Przepisy wejdą w życie w pierwszych dniach września br.
W czerwcu Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy — Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, zakładającą między innymi możliwość dochodzenia roszczeń z tytułu "doznania mobbingu". Nowelizacja wejdzie w życie z początkiem września tego roku.
>>> Zobacz także:
- Mobbing. 75 zachowań, których należy unikać
- W przypadku mobbingu dopuszczalne jest nagranie pracodawcy
- Osoby przebojowe także są ofiarami mobbera
Do tej pory pracownik mógł dochodzić roszczeń z tytułu mobbingu w dwóch sytuacjach:
- gdy mobbing spowodował jego rozstrój zdrowia;
Art. 94(3) par. 3:
Pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.
- gdy na skutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę.
Art. 94(3) par. 4:
Pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych przepisów.
Po wejściu w życie nowelizacji, pracownik będzie mógł także w czasie trwania stosunku pracy skierować do sądu roszczenie odszkodowawcze przeciwko pracodawcy, wskazując na to, że padł ofiarą zachowań mobbingowych.
Art. 94(3) par. 4 po zmianie:
Pracownik, który doznał mobbingu lub wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych przepisów.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN