Zainteresowania CV – co wpisać? Podajemy przykładowe, ciekawe zainteresowania do CV

Młoda kobieta na rozmowie kwalifikacyjnej
Fot. GettyImages / PeopleImages

Zainteresowania CV to miejsce w dokumencie aplikacyjnym, nad którym warto się zastanowić. Wielu pracodawców bierze pod uwagę to, co wpiszemy w zainteresowaniach CV. Podajemy ciekawe sposoby na uzupełnienie rubryki „zainteresowanie” w CV. Przykłady niektórych zainteresowań w CV mogą z pozoru dziwić!

„Kino, muzyka, gotowanie i dobra książka” – te przykładowe zainteresowania z CV mogą obecnie nie wystarczyć. Ważne jest, aby poprzez nasze zainteresowania CV mogło opowiedzieć pracodawcy ciekawą (i prawdziwą!) historię o nas samych. Co wpisać do zainteresowań CV i jak bardzo ciekawe zainteresowania do CV powinniśmy wybierać? Sprawdzamy!

Czy warto wpisywać zainteresowania do CV?

W każdym CV najważniejsze doświadczenie zawodowe i posiadane umiejętności. Stanowią one twarde argumenty na to, dlaczego pracodawca powinien nas zatrudnić. Nie bez znaczenia jest także rubryka poświęcona zainteresowaniom CV. Dlaczego warto wpisywać zainteresowania do CV ?

Powodów jest kilka. Przede wszystkim człowiek z pasją to z reguły skarb dla każdego pracodawcy. Przykładowo, zainteresowania w CV w przypadku pracy wymagającej kontaktu z klientem i umiejętności interpersonalnych wzbogacają naszą aplikację . Osoba zatrudniona na tego typu stanowiskach musi być zwykle otwarta na ludzi i nie mieć problemów z komunikacją. Nie wpisując zainteresowań do CV, automatycznie tracimy szansę na zdobycie pracy.

Po drugie, tylko w tym miejscu możemy już na wstępie podzielić się z potencjalnym pracodawcą naszym hobby i zainteresowaniami. CV staje się wówczas bogatsze, pełniejsze, bardziej wielowymiarowe, gdyż ukazuje element naszego życia prywatnego .

Istnieje też zasada, że im bardziej ciekawe zainteresowania w CV, tym lepiej . Pokrewna zasada w marketingu mówi z kolei: wyróżnij się lub zgiń ! Ciekawe zainteresowania w CV prezentują się bardzo dobrze, ponieważ wyróżniają nas na tle pozostałych kandydatów. Oczywiście nie należy przesadzać w drugą stronę – zbyt ekstrawaganckie zainteresowania CV nie sprawią, że aplikacja będzie atrakcyjniejsza.

Jakie zainteresowania do CV się nie sprawdzą?

Błędnie dobranymi zainteresowaniami w CV będą np. hobby, które nie są do końca prawdziwe lub są przesadzone. Historii rozmów kwalifikacyjnych, które nie zakończyły się dobrze tylko przez niewłaściwie dobrane zainteresowania do CV , jest wiele. Jeśli uwielbiamy oglądać “Gwiezdne Wojny” , ale nie mamy pojęcia, kim jest Terry Pratchett lub Stephen King, nie wpisujmy „fantastyki” jako zainteresowania w CV ! Bardzo możliwe, że pracodawca podczas rozmowy zapyta nas o zainteresowania z CV. Wówczas musimy udowodnić, że zainteresowania, o których napisaliśmy, to faktycznie nasze hobby i że znamy się na rzeczy!

Drugą kategorią zainteresowań w CV, które raczej nie przyczynią się do zdobycia pracy, będą niezrozumiałe upodobania. Nie ma nic złego w ciekawych zainteresowaniach w CV (przykładowe rodzaje podajemy poniżej), ale zainteresowania pokroju hodowli pająków lepiej zostawić dla siebie. Do innych kontrowersyjnych zainteresowań do CV należą np. takie hobby, jak poker, łowiectwo lub zainteresowania związane z poglądami politycznymi.

Przykładem zainteresowań w CV, które także będą niekorzystne, są popularne zestawienia: filmy, muzyka, podróże itp. Takie zainteresowania w CV nie mówią niczego o tym, jakimi osobami jesteśmy na co dzień. Co więcej, są spotykane także u osób, które ostatni raz w kinie były kilka lat temu, a muzyki słuchają tylko z samochodowego radia. Zastanawiając się, co wpisać w CV w zainteresowaniach, pomyślmy nad oryginalnym ujęciem. Jeśli faktycznie lubimy podróżować, to bardzo ciekawym zainteresowaniem w CV (przykład może być dowolny) będzie wędrowanie po górskich szlakach polskich Tatr. Prawda, że od razu brzmi bardziej wiarygodnie?

Podróże to jedne z popularniejszych, przykładowych zainteresowań w CV, podobnie jak kulinaria i gotowanie. Zainteresowania w CV gotowaniem i kulinariami deklaruje prawie 20% kandydatów do pracy . Może to być faktycznie świetne hobby, ale by tak było, konieczne jest doprecyzowanie. Jakie smaki najbardziej lubimy? Która kuchnia świata nas fascynuje? To bardzo ważne pytania dla zainteresowań w CV. Przykładowo, kultura japońska i przygotowywanie sushi brzmią znacznie lepiej od gotowania .

Jakie zainteresowania wpisać w CV po angielsku?

W większości europejskich państw nie ma takich różnic kulturowych, które dyskwalifikowałyby wybrane zainteresowania . Pisząc zainteresowania w CV po angielsku, starajmy się zadbać przede wszystkim o płaszczyznę językową – wiele zwrotów może nie mieć dosłownego tłumaczenia. Jeśli dobrze nie znamy języka angielskiego, warto poprosić kogoś o pomoc lub sprawdzić dany termin w co najmniej dwóch słownikach. Pod względem konstrukcji CV po angielsku, zainteresowania, umiejętności i inne działy mogą wyglądać nieco inaczej. Do CV po angielsku zainteresowani pracą kandydaci nie dodają zdjęć, nie podają także płci, wieku, a nawet stanu cywilnego. Ma to na celu ochronę przed potencjalną dyskryminacją na tych płaszczyznach . Same natomiast zainteresowania po angielsku w CV piszmy naturalnie, starając się zachować prawdomówność, ale także ciekawą formę zgodnie z powyższymi instrukcjami.

Zobacz także: Największe CV w Polsce

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości