Co, zdaniem Pawła Blajera, trzeba sprawdzić nawet jeśli zdajemy się na automatyczne rozliczenie PIT-u przez Urząd Skarbowy:
- Urząd nie dopisze nam ulg albo może niepoprawnie przepisać 1 %, który przekazaliśmy. Każda ulga, czy też wspólne rozliczenie z małżonkiem jest dla nas korzystniejsze
- Firmy, w których się rozliczaliśmy nieprawidłowo zakwalifikują koszty uzyskania przychodu.
- Pracodawca, u którego mieliśmy nazwijmy to „fuchę”, w ogóle nie wysłał PIT-u i wtedy w zeznaniu ten dochód nie zostanie uwzględniony. I to już jest nasza odpowiedzialność, bo mamy obowiązek wszystko wykazać
Do końca lutego każdego roku pracodawca powinien dostarczyć pracownikowi PIT-11. Następnie należy do końca kwietnia złożyć dokumenty do fiskusa. Jak rozliczyć PIT-11 w prosty i szybki sposób przez internet?
Jak rozliczyć PIT-37 – informacje
PIT (ang. Personal Income Tax) to podatek dochodowy od osób fizycznych. Tak samo oznaczane są też deklaracje rozliczeniowe składane przez podatników. Rozliczenie PIT to złożenie rocznej deklaracji podatkowej PIT, podstawy do zapłaty podatku albo otrzymania zwrotu nadpłaty. Do końca lutego pracodawca powinien przekazać pracownikom deklarację PIT-11 zawierającą informacje o dochodach podatnika, kosztach uzyskania przychodu i pobranych składkach oraz zaliczkach na podatek. Deklaracja PIT-11 jest niezbędna, żeby następnie rozliczyć się z fiskusem. Jeśli otrzyma się kilka dokumentów, do zeznania rocznego są potrzebne dane ze wszystkich deklaracji.
Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, rozliczą się z urzędem skarbowym, składając PIT-37 lub PIT-38. PIT-37 powinien wypełnić każdy, za którego zaliczki na podatek pobiera i odprowadza pracodawca. Formularz PIT-37 można rozliczać indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem.
Jak rozliczyć PIT-37 – krok po kroku
Jak rozliczyć PIT online? PIT-37 można rozliczyć do końca kwietnia, jednak nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę. Rozliczenie się online to najprostszy, najwygodniejszy i najszybszy sposób. Większość podatników może to zrobić za pomocą programu Twój e-PIT, który został wprowadzony przez Ministerstwo Finansów. Platforma ma na celu umożliwienie podatnikowi wypełnienie deklaracji rozliczeniowej w kilku prostych krokach. Należy wejść na stronę podatki.gov.pl i następnie kliknąć przycisk „Zobacz Twój e-PIT”. Użytkownik zostanie przekierowany do podstrony, na której można się zalogować. Żeby to zrobić, trzeba przygotować niezbędne dane:
- PESEL lub NIP i datę urodzenia,
- kwotę przychodu wykazaną w PIT za rok 2017,
- kwotę przychodu (lub jedną z kwot przychodu) za 2018 rok, którą można znaleźć w PIT-11.
Po sprawdzeniu wprowadzonych danych można zalogować się na konto. Na ekranie pojawi się wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe. Dokument ten jest uzupełniany przez urząd skarbowy na podstawie informacji otrzymanych od pracodawcy płatnika. W platformie pojawią się też takie informacje jak numer rachunku bankowego potrzebnego do zwrotu podatku w przypadku nadpłaty czy o przysługujących ulgach na dzieci. Należy sprawdzić, czy dane w programie są prawidłowe. W każdym momencie można je poprawić i uaktualnić. Jeśli wszystkie informacje są poprawne, można wysłać PIT. To wszystko – jak widać, program pozwala w łatwy i szybki sposób rozliczyć się z fiskusem. Nie trzeba udawać się osobiście do urzędu skarbowego i czekać w kolejkach, formularz podatkowy jest już wstępnie wypełniony, a pomoc w rozliczeniu PIT nie jest potrzebna.
Zobacz też:
Matczyna emerytura - od kiedy, ile, dla kogo?
Jakie są programy do rozliczenia PIT?
Nie każdy jednak może skorzystać z programu Twój e-PIT, niektórzy podatnicy nie chcą też używać tej platformy. Na szczęście istnieją dobre i bezpłatne programy do rozliczenia PIT, które pomogą w prawidłowym wypełnieniu formularza i złożenia zeznania podatkowego. Jaki wybrać program do rozliczenia PIT? Jest kilka tego rodzaju platform, z których można korzystać online lub ściągnąć program na swój komputer. Przy wyborze odpowiedniej aplikacji należy wziąć pod uwagę, czy ma ona prosty i intuicyjny interfejs, dostępność druków PIT przygotowanych przez Ministerstwo Finansów na rozliczenie za bieżący rok, wbudowaną opcję sprawdzania danych czy dostępność porad. Programy do wypełniania zeznania podatkowego umożliwiają również wysłanie deklaracji do urzędu skarbowego przez internet, wizyta w urzędzie jest więc zbędna. Korzystając z programów do rozliczenia PIT, należy pamiętać, żeby postępować zgodnie z instrukcją dostępną w aplikacji.
Programy do rozliczenia PIT ułatwiają życie podatnikom i oszczędzają im dużo czasu. Wśród aplikacji pozwalających rozliczyć PIT można wymienić: PIT-y.pl, MojPIT.com, E-pity.pl, DoktorPIT.pl. Różnią się one pomiędzy sobą interfejsem i funkcjonalnością, dlatego też przed wyborem odpowiedniego programu warto poświęcić chwilę czasu na przejrzenie funkcji, które oferują, i na tej podstawie dokonać najlepszego wyboru.
Zobacz też: Czym jest bitcoin?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN