Czym jest bitcoin?

Czym są kryptowaluty, na czym polega "kopanie bitcoinów" i od czego zależy ich wartość? Krótki przewodnik po elektronicznych pieniądzach przedstawił nam dziś w Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki. Czy, i kiedy, warto zainteresować się inwestycją w tego typu waluty?

Zobacz też: 

"Przestrzegam wszystkich!" Marcin Prokop padł ofiarą oszustów. Chodzi o bitcoiny

  • Co to jest bitcoin?
  • Co to jest koparka bitcoinów?
  • Co się stanie, kiedy odkopanych zostanie 21 milionów bitcoinów?
  • Co różni bitcoiny od pieniędzy? Wady i zalety bitcoinów
  • Czy bitcoin jest bezpieczny? Kurs bitcoina.

Więcej: Ile trzeba mieć oszczędności, żeby spać spokojnie?

Co to jest bitcoin?

Bitcoin to kryptowaluta wprowadzona w 2009 roku przez osobę (bądź grupę osób) o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Wiadomo, że ta osoba lub grupa osób ma około miliona bitcoinów. Bitcoinów nie ma nieskończenie wiele, na świecie nigdy nie będzie więcej niż 21 milionów bitcoinów. Na razie na świecie jest ponad 17 milionów bitcoinów, więc magiczna granica jest coraz bliżej. Codziennie przybywa bitcoinów, tzw. „koparki bitcoinów” cały czas pracują i odkopują bitcoiny.

Zobacz też: Kup dom we Włoszech za 1 euro! Sprawdź, jakie to proste >>>

Co to jest koparka bitcoinów?

Metodą na pozyskiwanie bitcoinów jest ich tzw. wydobywanie, wykopywanie – czyli „mining”. W bardzo dużym skrócie mining polega na udostępnianiu mocy obliczeniowej komputera do rozwiązywania z góry ustalonych problemów kryptograficznych. Osoby, które zajmują się weryfikacją bloków otrzymują bitcoiny. Nie każdy komputer jednak sobie z tym poradzi. Jeszcze kilka lat temu było to możliwe, teraz już nie. Obecnie do wykopywania bitcoinów służą komputery (tzw. koparki bitcoinów), które zużywają ogromne ilości energii. Dużo koparek bitcoinów znajduje się w Chinach, ponieważ tam koszty elektryczności są niższe niż na przykład w Stanach Zjednoczonych czy w Europie.

W tym momencie wykopywanie bitcoinów przestaje być już opłacalne, dlatego inną opcją zamiast ich wykupywania jest po prostu ich kupno na giełdzie. 

Co się stanie, kiedy odkopanych zostanie 21 milionów bitcoinów?

Na razie odkopanych zostało około 17 milionów bitcoinów. Ich liczba cały czas rośnie. Co się stanie, kiedy odkopanych zostanie 21 milionów bitcoinów, czyli maksymalna ich liczba, której nie da się przekroczyć? Odpowiedź brzmi: nie wiadomo. Czy bitcoin wtedy runie? A kurs wyskoczy w kosmos? Eksperci nie mają jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

Co różni bitcoiny od pieniędzy? Wady i zalety bitcoinów

Zasadnicza różnica między bitcoinem a pieniędzmi elektronicznymi jest taka, że bitcoin nie jest wspierany przez żadne państwo, nie jest walutą żadnego państwa. Bitcoin nie jest kontrolowany przez żadną instytucje kontroli finansowej - w Polsce jest to KNF (Komisja Nadzoru Finansowego).

Sprawdź WAŻNE!: Jak odzyskać pieniądze przelane na złe konto?

Bitcoinami można płacić obecnie prawie na całym świecie. Używanie bitcoinów jest bardzo wygodne. Podczas płacenia bitcoinami nie ma konieczności korzystania z pośredników, wszystko odbywa się na zasadzie peer-to-peer (P2P to model komunikacji w sieci komputerowej zapewniający wszystkim hostom te same uprawnienia, w odróżnieniu od architektury klient–serwer). Co jest jeszcze zaletą płacenia bitcoinami? Na pewno jest to szybkość transakcji - jeśli płacimy bitcoinami, sprzedawca nie czeka, aż pieniądze zostaną zaksięgowana na jego koncie, środki są na jego koncie już po chwili (brak pośredników).

Bitcoin ma również wiele wad, o których przeczytacie poniżej.

Czy bitcoin jest bezpieczny? Kurs bitcoina

Eksperci nie mają wątpliwości. Sam bitcoin jest bezpieczny, jednak nasze komputery, na których „przetrzymujemy” nasze bitcoiny, już bezpieczne nie są. Nigdy nie możemy wykluczyć cyberataku, istnieje też spore ryzyko oszustwa i oczywiście kurs bitcoina może dynamicznie się zmieniać. Maksymalny kurs bitcoina wyniósł prawie 20 tysięcy dolarów – miało to miejsce w grudniu 2017 roku. W styczniu 2019 roku - kurs wynosił już niecałe 4 tysiące dolarów.

Więcej:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości