Ssanie oleju kokosowego to praktyka oczyszczania jamy ustnej z bakterii, grzybów i innych pasożytów. Niektórzy twierdzą, że ssanie oleju pomogło im wyleczyć się z bólu zatok czy chorób krwi. Według innych olej kokosowy pomaga przy kaszlu lub katarze, a także wspiera walkę z nowotworami. Jak jest naprawdę?
- Ssanie oleju kokosowego – właściwości
- Na co pomaga ssanie oleju kokosowego?
- Ssanie oleju kokosowego: wybielanie zębów naturalnie?
- Jak wygląda praktyka ssania oleju kokosowego?
- Skutki uboczne ssania oleju kokosowego
Zobacz też: Olej kokosowy przyspiesza metabolizm
Ssanie olejku kokosowego to praktyka, które swoje źródło ma w Ajurwedzie, opartej o holistyczne podejście do zdrowia i witalności. Praktyka ta ma przede wszystkim na celu odkażanie jamy ustnej z tych bakterii, wirusów i grzybów, których nie jesteśmy w stanie się pozbyć myjąc zęby tradycyjną metodą.
Ssanie oleju kokosowego – właściwości
Ssanie oleju kokosowego (oil pulling), nazywane przez niektórych płukaniem jamy ustnej, to praktyka, której podstawowym celem jest działanie bakteriobójcze . Prowadzi do odciążenia układu odpornościowego i poprawy samopoczucia. To także skuteczna metoda oczyszczania organizmu. Antybakteryjne właściwości oleju kokosowego świetnie sprawdzają się w tej praktyce, a przyjemny smak oleju ułatwia jej wykonywanie.
Działanie oleju kokosowego podczas płukania ust polega na „wyciąganiu” toksyn ze śliny przez zawarte w oleju lipidy. Bakterie, grzyby, metale ciężkie, a także inne szkodliwe substancje i związki są wchłaniane przez olej i ostatecznie usuwane z organizmu podczas płukania.
Więcej: Kawa z olejem kokosowym - efekty, właściwości
Na co pomaga ssanie oleju kokosowego?
Ssanie oleju kokosowego przynosi nie tylko naszej jamie ustnej, ale także całemu organizmowi wiele korzyści . Między innymi:
- wzmacnia zęby i dziąsła oraz zapobiega ich chorobom,
- pozwala pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust,
- zapobiega suchości warg, jamy ustnej i gardła,
- wybiela zęby.
Ssanie oleju kokosowego może znacząco poprawić kondycję całego organizmu. Zęby są bowiem odpowiedzialne za sporą ilość innych chorób, ściśle z nimi powiązanymi. Choroby przyzębia i dziąseł, które leczy ssanie oleju kokosowego, są związane m.in. z:
- chorobą niedokrwienną serca,
- atakiem serca,
- udarem mózgu,
- artretyzmem.
Ponadto, choroby zębów, dziąseł i jamy ustnej mają wpływ na rozwój infekcji płuc, oskrzeli, układu pokarmowego, nerwowego. Bakterie i grzyby w jamie ustnej mogą przekładać się również na bóle stawów i pleców, dolegliwości nerek i wątroby.
Ssanie oleju kokosowego: wybielanie zębów naturalnie?
Ssanie oleju kokosowego to jedna ze skuteczniejszych metod na naturalną poprawę kolorytu uzębienia. Osoby, które regularnie stosują tę praktykę, podkreślają, że ich zęby odzyskują naturalną biel. W ten sposób olej kokosowy staje się alternatywą dla różnorodnych preparatów z drogerii, a także drogich (i nie zawsze skutecznych) zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej.
Jak wygląda praktyka ssania oleju kokosowego?
Ssanie oleju kokosowego to rytuał, który wykonujemy na czczo. Powinien on trwać kilkanaście do 20 minut , choć niektórzy twierdzą, że skuteczny jest już po 2-4 minutach. Do płukania używamy 1-2 łyżeczek olejku , który wkładamy do ust i delikatnie ssiemy. Po chwili nabiera on płynnej konsystencji. Płuczemy nim usta jak zwykłą płukanką do higieny jamy ustnej.
Jak wzmocnić efekty ssania oleju kokosowego?
Ssanie oleju kokosowego wiąże się z praktyką ajurwedyjską, a więc zakłada holistyczne podejście do tematu zdrowia i witalności. Warto zadbać, aby płukanie jamy ustnej nie było jedyną czynnością wykonywaną na rzecz zdrowia. Uzupełnić ją można m.in. przez:
- włączenie oleju kokosowego do kuchni,
- spożywanie zdrowych posiłków, bazujących na owocach, warzywach i produktach pełnoziarnistych,
- odpowiednie nawodnienie organizmu (m.in. 1,5 l wody dziennie),
- codzienne mycie zębów i używanie nici dentystycznej,
- ograniczenie przyjmowania zbędnych leków,
- rezygnację z tytoniu i alkoholu.
Skutki uboczne ssania oleju kokosowego
Ssanie olejku kokosowego jest bezpieczną praktyką, natomiast u niektórych osób mogą się pojawić nieprzyjemne skutki uboczne. Zaliczamy do nich przede wszystkim uwolnienie śluzu w gardle lub nosie, co powoduje znaczny dyskomfort . U niektórych ssanie oleju powoduje ból żuchwy. Nie jest to jednak związane tyle z samym olejem, co z techniką wykonywania całej praktyki. W takim przypadku należy ją dostosować do wymagań ciała i wykonywać nieco delikatniej.
Warto pamiętać, że do płukania ust można wykorzystać również inny tłuszcz roślinny: olej słonecznikowy, sezamowy lub oliwę z oliwek. Za każdym razem warto zadbać, aby był to olej dobrej jakości, nierafinowany, najlepiej z ekologicznej uprawy. Natomiast ssanie oleju kokosowego rafinowanego nie jest polecane, wręcz odradza się taką praktykę.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN