Finanse i Praca

  Finanse i Praca

  Maję Kotalę to polska projektantka mody, która stworzyła program edukacyjny "Sewing together". Jego celem programu jest nauczenie młodych kobiet w Afryce umiejętności szycia i stworzenia samodzielnego miejsca pracy, które pozwoli im uzyskać dochód. Dlaczego Maja postanowiła zaangażować się w pomoc kobietom w Afryce? Jak wyglądała jej praca na miejscu? Maję gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Utrata pracy to - po rozwodzie i śmierci bliskiego - jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka, ponieważ zagrożone staje się bezpieczeństwo naszej egzystencji. Jakie emocje towarzyszą temu zdarzeniu? Jak sobie z nimi radzić? O tym w Dzień Dobry TVN mówili: Monika Mądrzejewska - mama, która straciła pracę psycholog oraz specjalista interwencji kryzysowych Tomasz Kozłowski.

  Jak wynika z ostatnich badań, Polacy to umiarkowani entuzjaści mody. Buty kupujemy średnio raz na pół roku. Przeglądając sklepowe wieszaki, zwracamy uwagę przede wszystkim na cenę, fason, jakość i trwałość produktów. Wybieramy styl casualowy. Większość z nas robi zakupy w sieciówkach. Średnio miesięcznie wydajemy na ubrania 10 procent dochodu.

  Wiele osób korzysta z internetu w godzinach pracy, również w celach prywatnych. Może to skutkować nałożeniem przez pracodawcę kary, np. zwolnieniem z pracy. Co jeszcze grozi za surfowanie po internecie w godzinach pracy? Kiedy i w jaki sposób szef może kontrolować sposób używania internetu przez pracowników? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła adwokat Magdalena Wilk.

  Chcesz mieć więcej pieniędzy? Więcej oszczędzać? Zapewnić większe finansowe bezpieczeństwo rodzinie? Żeby zacząć oszczędzać, trzeba mniej wydawać, czyli rozsądniej zarządzać domowym budżetem. Jak to robić? O oszczędzaniu w rodzinie rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN.

  Jak wynika z opublikowanych danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarcze dług za jazdę bez biletu wynosi już około 400 milionów zł. Na gapę jeżdżą najczęściej osoby pomiędzy 26. a 35. rokiem życia. Rekordzistą jest mężczyzna z województwa zachodniopomorskiego, którego dług z tytułu nieopłaconych biletów za przejazdy wynosi ponad 312 tysięcy zł. Polacy nie tylko unikają kupowania biletów, ale także płacenia mandatów - zaległe należności to już 700 milionów zł. Za co jeszcze nie chcemy płacić i jak usprawiedliwiamy swoje zachowanie? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: coacha biznesu Miłosza Brzezińskiego i adwokat Elizę Kunę.

  Filip Chajzer postanowił przyjrzeć się miejscu, które ma strategiczne znaczenie dla każdej firmy - recepcji. "Poznaliście Panią Alicję. Filar, opoka, ostoja redakcji Dzień Dobry TVN. Wydaje mi się, że gdyby nie Pani Alicja, w ogóle byście nie oglądali tego programu. Bez Pani Alicji nie byłoby tu niczego"!

  Z prognoz ekonomistów wynika, że raty kredytów w obcej walucie wzrosną do najwyższego poziomu w historii. Prawie 3,6 złotego - to poziom do jakiego ma spaść kurs franka szwajcarskiego w najbliższych latach. Jednocześnie zapowiadają oni wzrost stóp procentowych w Szwajcarii. Czego pomogą spodziewać się osoby, które wzięły kredyt we frankach? W studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z Pawłem Blajerem, dziennikarzem ekonomicznym oraz aktorem Robertem Moskwą.

  W latach 90. XX wieku korporacje gwarantowały rozwój zawodowy, prestiż i dobre zarobki. W późniejszych latach korporacji przypisywano cechy mało pochlebne. Okazuje się, że pracując w korporacji można nabawić się pewnych chorób. O tym, jaki wpływ na zdrowie ma korporacja, w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Jolantą Łuczkowską, coachem, Moniką Adamczyk-Rokicką, która odeszła z korporacji oraz psycholog Joannę Kot.

  Rząd przyjął projekt "Mama 4 plus", który dotyczy tzw. emerytur matczynych. Nowe przepisy ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym miały wejść w życie od początku stycznia 2019 roku. Ostatecznie ten termin przesunięto na 1 marca. Komu będzie przysługiwało to świadczenie? W jakiej wysokości? O zasadach przyznawania emerytur dla matek z czwórką dzieci mówił w Dzień Dobry TVN dziennikarz ekonomiczny TVN24 BiS Paweł Blajer.

  Intercyza podpisywana jest zazwyczaj przed zawarciem związku małżeńskiego, jednak zdarza się, że także już w trakcie jego trwania. Istnieje kilka rodzajów intercyzy, jak np. ograniczenie wspólności majątkowej, które polega jedynie na wyłączeniu niektórych, określonych składników. Przez całkowitą rozdzielność majątkową wspólny majątek przestaje istnieć. Każdy małżonek decyduje osobiście o swojej części, mając całkowitą finansową niezależność.

  Czy Polacy lubią wydawać pieniądze? Jak odpowiedzieć sobie na pytanie "kupować, czy oszczędzać", i jak to zrobić, żeby wydawać pieniądze rozsądnie, a nie kierując się impulsem? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Marcinem Iwuciem - ekonomistą i dr Moniką Skorek z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

  Ostatnio gruchnęła wiadomość, że dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji w Narodowym Banku Polskim podobno zarabia tylko nieznacznie mniej od kanclerz Angeli Merkel, ale za to dużo więcej od premiera Wielkiej Brytanii, prezydenta Francji i Rosji. Według niektórych doniesień prasowych Martyna Wojciechowska - bo o niej jest mowa - może zarabiać nawet 80 tys. złotych. Nie wiadomo jednak, ile dokładnie, ponieważ NBP - zgodnie z polskim prawem - wysokości zarobków pani dyrektor ujawnić nie chce. Jak wyglądają takie pieniądze? Co Polacy zrobiliby z taką sumą? Sprawdził to dla nas reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. A w naszym studiu, wraz z socjologiem Tomaszem Sobierajskim, zastanawialiśmy się, czy zarobki urzędników powinny być jawne i dlaczego Polacy niechętnie rozmawiają o wysokości własnego wynagrodzenia.

  Masz w domu wiele rzeczy, które Ci się znudziły, albo z jakiegoś powodu stały się bezużyteczne i nie wiesz, co z nimi zrobić? Wystaw je do sprzedaży w internecie! Jak napisać ogłoszenie, żeby zachęcić klientów do zakupu? Jak sfotografować sprzedawaną rzecz, aby wyglądała atrakcyjnie? Na jakie przedmioty jest w chwili obecnej największe zapotrzebowanie? W Dzień Dobry TVN radziła ekspertka od sprzedawania w internecie Joanna Dymmel.

  Instytucja mobbingu została zdefiniowana w kodeksie pracy jako działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, które polegają na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu wywołującym u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej. Co to dokładnie oznacza? O zachowaniach, które mogą być uznane za mobbing mówiła w Dzień Dobry TVN coach Dorota Bielińska.

  Dobrze przygotowany budżet domowy jest jednym z najlepszych narzędzi, które pomaga zadbać o własne finanse. Według eksperta Dzień Dobry TVN Marcina Iwucia jest również narzędziem prostym i skutecznym. Jak zatem zaplanować budżet domowy? Jakie elementy powinny się w nim znaleźć?

  Michała Kołodziejczyka poznaliśmy dzięki protestom rolniczym, które zorganizował na autostradzie A-2. Mówi się o nim, że jest nowym Andrzejem Lepperem. Dla jednych to polityczny awanturnik. Inni upatrują w nim bohatera, który walczy o prawa rolników. Poznajcie go bliżej.

  Grudzień to ostatni moment na zebranie dokumentów, które dadzą nam prawo do odliczenia ulg podatkowych za 2018 r. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prawnika Piotra Augustyniaka, aby powiedział, co dokładnie możemy odliczyć w Picie za mijający rok. Czy ulg jest coraz mniej? Jak rozliczyć PIT online?

  Zatrudnienie osób niepełnosprawnych jest w Polsce wciąż rzadkim zjawiskiem. Skutkiem jest wykluczenie społeczne osób niepełnosprawnych. Sytuację można zmienić dzięki bardziej zindywidualizowanemu podejściu do zatrudniania. Służy temu instytucja trenera pracy. W cyklu „Zielone Drzwi” Anna Maruszeczko gościła trenera pracy Piotra Piechaczyka, który przybliżył nam, na czym polega jego praca.

  Do Świąt Bożego Narodzenia zostały już tylko dwa tygodnie. Dla kurierów to bardzo intensywny okres. Kurier swój dzień pracy rozpoczyna skoro świt. Jedzie do magazynu, załadowuje samochód, a następnie przez kilkanaście godzin rozwozi paczki po klientach, bo przecież każdy z nas chce pod choinką znaleźć prezent. O tym, jak wygląda praca kuriera w studiu Dzień Dobry TVN opowiedzieli, Ci którzy roznoszą przesyłki. Aleksandra Frąckiewicz, Jakub Sobczyk i Irek Jóźwik.

  Karolina Gniewek-Lewicka wyjechała do Dubaju po studiach zdobyć nowe doświadczenie. Pracowała tam w butiku jubilerskim. Jej praca wymagała odpowiedniego ubioru. Karolina zaczęła projektować ubrania, które spodobały się tamtejszym kobietom. Karolina i Wiktor sprzedają dziś ubrania w Katarze, Kuwejcie, Emiratach Arabskich. Karolina i Wiktor o swoim biznesie opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN.

  Koniec kariery sportowej to dla sportowca duże wyzwanie. Musi poukładać sobie życie na nowo i znaleźć inne zajęcie. Tym większe jest to wyzwanie dla sportowca niepełnosprawnego. Jak sprawić, by byli oni aktywnymi użytkownikami rynku pracy? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to Tomasza Szklarskiego i Grzegorza Lewandowskiego.

  Z okazji świąt Bożego Narodzenia pracodawcy wchodzą w rolę Mikołaja i obdarowują swoich pracowników premiami, bonami i prezentami dla dzieci. W jaki jeszcze sposób zbudować świąteczną atmosferę w firmie? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła psycholog biznesu Iwona Golonko.

  To dla nas ogromny zaszczyt. Na kanapach Dzień Dobry TVN gościliśmy dziś najlepsze nauczycielki w Polsce. W imieniu uczniów dziękujemy, gratulujemy i życzymy sukcesów!