Finanse i Praca

  Finanse i Praca

  Jak wynika z opublikowanych danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarcze dług za jazdę bez biletu wynosi już około 400 milionów zł. Na gapę jeżdżą najczęściej osoby pomiędzy 26. a 35. rokiem życia. Rekordzistą jest mężczyzna z województwa zachodniopomorskiego, którego dług z tytułu nieopłaconych biletów za przejazdy wynosi ponad 312 tysięcy zł. Polacy nie tylko unikają kupowania biletów, ale także płacenia mandatów - zaległe należności to już 700 milionów zł. Za co jeszcze nie chcemy płacić i jak usprawiedliwiamy swoje zachowanie? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: coacha biznesu Miłosza Brzezińskiego i adwokat Elizę Kunę.

  Filip Chajzer postanowił przyjrzeć się miejscu, które ma strategiczne znaczenie dla każdej firmy - recepcji. "Poznaliście Panią Alicję. Filar, opoka, ostoja redakcji Dzień Dobry TVN. Wydaje mi się, że gdyby nie Pani Alicja, w ogóle byście nie oglądali tego programu. Bez Pani Alicji nie byłoby tu niczego"!

  Z prognoz ekonomistów wynika, że raty kredytów w obcej walucie wzrosną do najwyższego poziomu w historii. Prawie 3,6 złotego - to poziom do jakiego ma spaść kurs franka szwajcarskiego w najbliższych latach. Jednocześnie zapowiadają oni wzrost stóp procentowych w Szwajcarii. Czego pomogą spodziewać się osoby, które wzięły kredyt we frankach? W studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z Pawłem Blajerem, dziennikarzem ekonomicznym oraz aktorem Robertem Moskwą.

  W latach 90. XX wieku korporacje gwarantowały rozwój zawodowy, prestiż i dobre zarobki. W późniejszych latach korporacji przypisywano cechy mało pochlebne. Okazuje się, że pracując w korporacji można nabawić się pewnych chorób. O tym, jaki wpływ na zdrowie ma korporacja, w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Jolantą Łuczkowską, coachem, Moniką Adamczyk-Rokicką, która odeszła z korporacji oraz psycholog Joannę Kot.

  Rząd przyjął projekt "Mama 4 plus", który dotyczy tzw. emerytur matczynych. Nowe przepisy ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym miały wejść w życie od początku stycznia 2019 roku. Ostatecznie ten termin przesunięto na 1 marca. Komu będzie przysługiwało to świadczenie? W jakiej wysokości? O zasadach przyznawania emerytur dla matek z czwórką dzieci mówił w Dzień Dobry TVN dziennikarz ekonomiczny TVN24 BiS Paweł Blajer.

  Intercyza podpisywana jest zazwyczaj przed zawarciem związku małżeńskiego, jednak zdarza się, że także już w trakcie jego trwania. Istnieje kilka rodzajów intercyzy, jak np. ograniczenie wspólności majątkowej, które polega jedynie na wyłączeniu niektórych, określonych składników. Przez całkowitą rozdzielność majątkową wspólny majątek przestaje istnieć. Każdy małżonek decyduje osobiście o swojej części, mając całkowitą finansową niezależność.

  Czy Polacy lubią wydawać pieniądze? Jak odpowiedzieć sobie na pytanie "kupować, czy oszczędzać", i jak to zrobić, żeby wydawać pieniądze rozsądnie, a nie kierując się impulsem? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Marcinem Iwuciem - ekonomistą i dr Moniką Skorek z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

  Ostatnio gruchnęła wiadomość, że dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji w Narodowym Banku Polskim podobno zarabia tylko nieznacznie mniej od kanclerz Angeli Merkel, ale za to dużo więcej od premiera Wielkiej Brytanii, prezydenta Francji i Rosji. Według niektórych doniesień prasowych Martyna Wojciechowska - bo o niej jest mowa - może zarabiać nawet 80 tys. złotych. Nie wiadomo jednak, ile dokładnie, ponieważ NBP - zgodnie z polskim prawem - wysokości zarobków pani dyrektor ujawnić nie chce. Jak wyglądają takie pieniądze? Co Polacy zrobiliby z taką sumą? Sprawdził to dla nas reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. A w naszym studiu, wraz z socjologiem Tomaszem Sobierajskim, zastanawialiśmy się, czy zarobki urzędników powinny być jawne i dlaczego Polacy niechętnie rozmawiają o wysokości własnego wynagrodzenia.

  Masz w domu wiele rzeczy, które Ci się znudziły, albo z jakiegoś powodu stały się bezużyteczne i nie wiesz, co z nimi zrobić? Wystaw je do sprzedaży w internecie! Jak napisać ogłoszenie, żeby zachęcić klientów do zakupu? Jak sfotografować sprzedawaną rzecz, aby wyglądała atrakcyjnie? Na jakie przedmioty jest w chwili obecnej największe zapotrzebowanie? W Dzień Dobry TVN radziła ekspertka od sprzedawania w internecie Joanna Dymmel.

  Instytucja mobbingu została zdefiniowana w kodeksie pracy jako działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, które polegają na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu wywołującym u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej. Co to dokładnie oznacza? O zachowaniach, które mogą być uznane za mobbing mówiła w Dzień Dobry TVN coach Dorota Bielińska.

  Dobrze przygotowany budżet domowy jest jednym z najlepszych narzędzi, które pomaga zadbać o własne finanse. Według eksperta Dzień Dobry TVN Marcina Iwucia jest również narzędziem prostym i skutecznym. Jak zatem zaplanować budżet domowy? Jakie elementy powinny się w nim znaleźć?

  Michała Kołodziejczyka poznaliśmy dzięki protestom rolniczym, które zorganizował na autostradzie A-2. Mówi się o nim, że jest nowym Andrzejem Lepperem. Dla jednych to polityczny awanturnik. Inni upatrują w nim bohatera, który walczy o prawa rolników. Poznajcie go bliżej.

  Grudzień to ostatni moment na zebranie dokumentów, które dadzą nam prawo do odliczenia ulg podatkowych za 2018 r. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prawnika Piotra Augustyniaka, aby powiedział, co dokładnie możemy odliczyć w Picie za mijający rok. Czy ulg jest coraz mniej? Jak rozliczyć PIT online?

  Zatrudnienie osób niepełnosprawnych jest w Polsce wciąż rzadkim zjawiskiem. Skutkiem jest wykluczenie społeczne osób niepełnosprawnych. Sytuację można zmienić dzięki bardziej zindywidualizowanemu podejściu do zatrudniania. Służy temu instytucja trenera pracy. W cyklu „Zielone Drzwi” Anna Maruszeczko gościła trenera pracy Piotra Piechaczyka, który przybliżył nam, na czym polega jego praca.

  Do Świąt Bożego Narodzenia zostały już tylko dwa tygodnie. Dla kurierów to bardzo intensywny okres. Kurier swój dzień pracy rozpoczyna skoro świt. Jedzie do magazynu, załadowuje samochód, a następnie przez kilkanaście godzin rozwozi paczki po klientach, bo przecież każdy z nas chce pod choinką znaleźć prezent. O tym, jak wygląda praca kuriera w studiu Dzień Dobry TVN opowiedzieli, Ci którzy roznoszą przesyłki. Aleksandra Frąckiewicz, Jakub Sobczyk i Irek Jóźwik.

  Karolina Gniewek-Lewicka wyjechała do Dubaju po studiach zdobyć nowe doświadczenie. Pracowała tam w butiku jubilerskim. Jej praca wymagała odpowiedniego ubioru. Karolina zaczęła projektować ubrania, które spodobały się tamtejszym kobietom. Karolina i Wiktor sprzedają dziś ubrania w Katarze, Kuwejcie, Emiratach Arabskich. Karolina i Wiktor o swoim biznesie opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN.

  Koniec kariery sportowej to dla sportowca duże wyzwanie. Musi poukładać sobie życie na nowo i znaleźć inne zajęcie. Tym większe jest to wyzwanie dla sportowca niepełnosprawnego. Jak sprawić, by byli oni aktywnymi użytkownikami rynku pracy? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to Tomasza Szklarskiego i Grzegorza Lewandowskiego.

  Z okazji świąt Bożego Narodzenia pracodawcy wchodzą w rolę Mikołaja i obdarowują swoich pracowników premiami, bonami i prezentami dla dzieci. W jaki jeszcze sposób zbudować świąteczną atmosferę w firmie? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła psycholog biznesu Iwona Golonko.

  To dla nas ogromny zaszczyt. Na kanapach Dzień Dobry TVN gościliśmy dziś najlepsze nauczycielki w Polsce. W imieniu uczniów dziękujemy, gratulujemy i życzymy sukcesów!

  Niestety są osoby, które po zrobieniu zakupów przez internet i odebraniu paczki, odkryły, że zawiera ona niezamówione przedmioty. Co w takiej sytuacji zrobić? Czy przy kurierze można sprawdzić zawartość paczki? O tym w Dzień Dobry TVN mówił rzecznik prasowy UKE Martin Stysiak.

  Pojawiły się pogłoski, że Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe. Gdy to nastąpi nie tylko wzrosną raty kredytów hipotecznych, ale również spadnie zdolność kredytowa. Czy jest to już przesądzone? Jak obliczyć, o ile może wzrosnąć rata kredytu? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN ekonomistkę Katarzynę Iwanoską.

  Język urzędniczy jest dla przeciętnego odbiorcy niezrozumiały. Co sprawia nam największą bolączkę? Na ulicach Warszawy sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chazjer. 3 października Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przyjęło tzw. deklarację prostego języka. Czy poprawi ona komunikację z obywatelami? W jaki sposób powinny być pisane pisma urzędnicze? Zapytaliśmy o to dr Tomasza Piekota oraz dr Grzegorza Zarzecznego. Który język urzędowy jest najtrudniejszy do zrozumienia?

  Już niedługo cena chleba może wzrosnąć nawet o 60 proc. Z czego to wynika? Co jeszcze może zdrożeć w najbliższym czasie? O tym w Dzień Dobry TVN mówił dziennikarz Mateusz Walczak.

  Wiele małżeństw bierze kredyt hipoteczny. Kto będzie go spłacał, kiedy para postanowi się rozwieść? O tym w Dzień Dobry TVN mówił dziennikarz TVN Paweł Blajer.

  Około trzech lat temu Pani Maria z powodu braku pieniędzy na leki dla męża była zmuszona wziąć pożyczkę. Zwróciła się o pomoc do firmy, która proponowała chwilówki. Niestety miała problem ze spłatą pierwszych kilkuset złotych, musiała więc wziąć kolejną pożyczkę w innej firmie, a potem jeszcze jedną i jeszcze jedną. I tak wpadła w spiralę zadłużenia. W chwili obecnej sytuacja Pani Marii jest tragiczna - jej zadłużenie wynosi ok. 200 tys. zł. Czy kobieta próbowała się dogadać z firmami, u których jest zadłużona? Czy istnieje jakieś wyjście z tej sytuacji? Problemem Pani Marii zajął się gość Dzień Dobry TVN ekonomista Marcin Iwuć.

  Z jednej strony nasza prywatność jest konstytucyjnie chroniona. Z drugiej zaś, mamy prawo do sprawiedliwego sądu. Czy w świetle polskiego prawa pracodawca może nagrywać rozmowy pracowników? Zapytaliśmy o to radcę prawnego Przemysława Ligęzowskiego. W studiu Dzień Dobry TVN prawnik zaznaczył, że sąd traktuje nagrane rozmowy jako dowód. Czy jeżeli używamy telefonu służbowego, to rozmowy również mogą być nagrywane?

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dziennikarza Pawła Kapustę, autora reportażu, który pokazał, w jak nieludzkich warunkach pracują polscy ratownicy medyczni oraz Daniela Glazera, ratownika medycznego. Pan Daniel w rozmowie z prowadzącymi przyznał, że bycie ratownikiem jest jego życiową misją. Niestety, by wiązać koniec z końcem, był zmuszony dorabiać na pełen etat w kawiarni. Co ciekawe, zarabiał tam lepiej, niż jako ratownik. Pracując ponad swoje siły Pan Daniel stracił chęć do działania i zdecydował się wyemigrować. Jak obecnie wygląda jego praca w Wielkiej Brytanii? Jak tam traktuje się ratowników medycznych?

  Kilka dni temu urząd skarbowy bez uprzedzenia i wyjaśnienia sprawy pobrał pieniądze z prywatnego konta Bartka Jędrzejaka. Czy skarbówka może wejść na nasze konto bankowe? Dlaczego przed zajęciem środków urząd nie próbuje wyjaśnić sprawy? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Elizę Kunę. Adwokat wyjaśniła nam, w jaki sposób działa urząd skarbowy, który jest organem egzekucyjnym. Kiedy możemy spodziewać się kontroli skarbowej? Czy w przypadku spadku lub darowizny musimy odprowadzać podatek? Kiedy jesteśmy z niego zwolnieni?