Jak obliczyć koszt ubezpieczenia samochodu?

Ubezpieczenie samochodu - jak obliczyć? Zniżki
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dachowanie a bagaże w samochodzie
Dachowanie a bagaże w samochodzie
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Zimowe gadżety samochodowe
Zimowe gadżety samochodowe
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce
Kierowcy szukający nowych aut w pierwszej kolejności zwracają uwagę na ich markę, stan techniczny i oczywiście cenę. Koszt ubezpieczenia samochodu często znajduje się na końcu tej listy. Obliczenie kosztów ubezpieczenia OC samochodu nie jest jednak trudne. Poznaj sprawdzone sposoby.

Znajomość kosztów ubezpieczenia zależy od różnych czynników. Kwotę tę można obliczyć na kilka sposobów.

Jakiego sposobu użyć do obliczenia kosztów ubezpieczenia?

Obliczenie kosztów ubezpieczenia samochodu nie jest trudne i istnieje na to kilka sposobów. Największą popularnością cieszą się kalkulatory składek, dostępne online na stronach poszczególnych ubezpieczycieli. Kolejnym nie mniej popularnym sposobem na wyliczenie wysokości składki są porównywarki ubezpieczeniowe. Działają podobnie jak wspomniane kalkulatory składek i wymagają podania m.in. mocy silnika, roku produkcji czy marki. Na podstawie tych danych wyliczane jest potencjalne ubezpieczenie samochodu. O pomoc w ustaleniu kosztów można także poprosić agenta ubezpieczeniowego. Warto pamiętać, że wysokość ubezpieczenia zależeć będzie od wielu czynników, w tym od zakresu ochrony czy rodzaju polisy. Aby obliczyć wysokość ubezpieczenia OC, kierowca musi podać różne dane. Potrzebne są do tego nie tylko informacje o aucie, takie jak marka, pojemność silnika czy aktualny przebieg, ale także miejsce użytkowania. Dla ubezpieczyciela istotne jest zarówno miasto, po którym kierowca będzie się poruszał na co dzień, jak i miejsce parkingowe – ubezpieczenie AC samochodu może być niższe w przypadku parkowania w miejscach strzeżonych. Na finalny koszt ma wpływ także staż kierowcy – im jest on dłuższy, tym niższa będzie składka. Ubezpieczenie samochodu OC jest również tańsze dla tych kierowców, którzy nie spowodowali żadnych stłuczek, wypadków itp.

Czy ubezpieczenie nowego samochodu jest drogie?

Koszt ubezpieczenia OC dla nowego samochodu jest niższy niż w przypadku starszych pojazdów. Nowe auta są sprawne technicznie, mniej awaryjne, a przez to bezpieczniejsze. Co prawda, koszt ubezpieczenia jest zależny od ubezpieczyciela, ale wielu z nich premiuje posiadaczy nowych aut, oferując im dodatkowe zniżki. Koszt ubezpieczenia nowego auta może zależeć także od różnych dodatkowych świadczeń, z których chętnie korzystają właściciele nowych pojazdów. Wiele towarzystw oferuje np. ubezpieczenie samochodu assistance, w którego skład może wchodzić pomoc medyczna, pomoc serwisowa i informacyjna.

Czy warto kupować ubezpieczenie samochodu AC?

Wykupienie polisy AC – w odróżnieniu od OC – nie jest obowiązkowe. Niemniej jednak dzięki niej samochód jest znacznie lepiej chroniony, a jeśli posiadacz polisy będzie sprawcą kolizji, koszt naprawy pokryje ubezpieczyciel. W ramach AC towarzystwa ubezpieczeniowe opłacają także usunięcie szkód wyrządzonych przez nieznanych sprawców, co często sprawdza się w przypadku drobnych stłuczek, zarysowań lakieru czy nawet kradzieży. Posiadanie polisy AC może być bardzo pomocne przy pierwszym ubezpieczeniu samochodu, zwłaszcza gdy jest to luksusowy czy zabytkowy pojazd. Zakup AC może się też okazać korzystny finansowo w przypadku wykupienia pakietu AC i OC.

Gdzie szukać zniżek na ubezpieczenie samochodu?

Koszt ubezpieczenia można obniżyć poprzez zakup różnego rodzaju pakietów, np. zakup polisy komunikacyjnej z ubezpieczeniem mieszkania. Sporo można zaoszczędzić również przy zakupie któregoś ze wspomnianych pakietów dealerskich, zawierających AC i OC. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują zniżki na ubezpieczenie kolejnego auta, gdy w danej rodzinie są już zarejestrowane dwa samochody. Oferta ta przeznaczona jest także dla właścicieli przedsiębiorstw i pozwala im obniżyć koszty ubezpieczenia samochodu firmy, jeśli jest to kolejne auto. Zniżki na ubezpieczenie samochodu osobowego można również otrzymać, nawet jeśli nie miało się wcześniej auta. Niektóre towarzystwa udzielają zniżek po otrzymaniu od potencjalnego klienta zaświadczenia od jego pracodawcy. Zaświadczenie dowodzi, że wspomniany klient jeździł autami służbowymi i nie doprowadził do żadnej stłuczki. Jeżeli dana firma ubezpieczeniowa nie informuje o możliwości tego typu zniżek, warto o nie zapytać – być może uda się też otrzymać zniżkę na ubezpieczenie AC samochodu. Sposobów na znalezienie oszczędności jest więcej, choć wielu posiadaczy aut słyszało głównie o zniżkach związanych z jednoczesnym zakupem ubezpieczeń OC i AC samochodu. Aby zdobyć zniżkę na ubezpieczenie samochodu, można również pojazd chwilowo wyrejestrować, a dzięki temu koszt OC wyniesie 5% składki rocznej. Jednak z tej możliwości mogą skorzystać wyłącznie posiadacze samochodów ciężarowych o masie przekraczającej 3,5 tony.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w Polsce?

Koszt ubezpieczenia samochodu OC i AC wraz z pakietem assistance wynosi grubo ponad tysiąc złotych. Trudno jednak wskazać konkretną stawkę, gdyż rynek ubezpieczeń jest dynamiczny i wciąż pojawiają się nowe oferty, promocje i zniżki. Warto pamiętać, że brak ważnego OC skutkuje nałożeniem na właściciela pojazdu kary finansowej.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!