Jazdy doszkalające – gdy obawiasz się egzaminu na prawo jazdy

Jazdy doszkalające – gdy obawiasz się egzaminu na prawo jazdy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dachowanie a bagaże w samochodzie
Dachowanie a bagaże w samochodzie
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Zimowe gadżety samochodowe
Zimowe gadżety samochodowe
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce
Egzamin na prawo jazdy to przepustka do bardzo odpowiedzialnego zadania, czyli możliwości prowadzenia auta. Dlatego powinniśmy być do niego świetnie przygotowani. Jeśli uznamy, że kurs przed egzaminem to za mało, by się perfekcyjnie przygotować, powinniśmy wykupić jazdy doszkalające.

Jazdy z instruktorem podczas kursu przygotowującego do egzaminu na prawo jazdy to około dwóch godziny dziennie przez dwa tygodnie – w mieście i poza terenem zabudowanym. Czy to pozwoli skutecznie przygotować się do zdobycia prawa jazdy? Wiele osób radzi sobie z opanowaniem prowadzenia auta bardzo dobrze i zdaje egzamin za pierwszym razem. Osoby, które nie są pewne swoich możliwości, mogą postarać się o jazdy doszkalające i podszlifować umiejętności. Jak to zrobić?

W czym pomoże kurs doszkalający na prawo jazdy?

Cóż, żeby poznać swoje mocne i słabe strony za kierownicą, zwykle potrzeba trochę czasu. Jeśli dopiero uczymy się jazdy za kółkiem, dochodzi jeszcze stres i brak doświadczenia. Dlatego warto przedłużyć sobie szkolenie i dokupić kurs doszkalający na prawo jazdy. Tego rodzaju jazdy doszkalające z udziałem egzaminatora są idealne dla osób, które chciałyby spróbować prowadzenia auta w warunkach, z jakimi zetkną się podczas egzaminu państwowego. Jak wyglądają jazdy doszkalające? Wystarczy umówić się z instruktorem w dowolnym punkcie miasta i rozpocząć jazdę. Chociaż nie muszą to być wyłącznie kursy doszkalające prowadzone w warunkach jazdy miejskiej. Kilka godzin warto wykupić sobie również na placu manewrowym, żeby poćwiczyć te sekwencje jazdy, które sprawiają nam największy kłopot. W trakcie jazd doszkalających instruktor powie nam o wszystkich pułapkach czyhających na nas podczas egzaminu państwowego, a także zabierze w trudne do pokonania miejsca, na które możemy trafić w trakcie egzaminu. Szkoły nauki jazdy oferują specjalne pakiety, które mogą pomóc w zdaniu egzaminu. Jeśli na przykład wykupimy 10 godzin jazd doszkalających, otrzymamy w pakiecie bezpłatną możliwość wzięcia udziału w kursie teoretycznym na prawo jazdy.

Mam prawo jazdy – czy kurs jest mi potrzebny?

Jazdy doszkalające dla osób posiadających prawo jazdy to często spotykana oferta w szkołach nauki jazdy. Oznacza to, że istnieje spore zapotrzebowanie na tego rodzaju usługę. Kiedy posiadaczowi prawa jazdy potrzebne są lekcje doszkalające? Na pewno warto z nich skorzystać, jeżeli przez dłuższy czas nie jeździliśmy samochodem i chcielibyśmy przypomnieć sobie zasady ruchu drogowego. Przydadzą się także wtedy, gdy z różnych powodów nie czujemy się na tyle pewnie, by swobodnie brać udział w ruchu miejskim. Instruktorzy pomogą nam utrwalić, w jaki sposób powinniśmy radzić sobie z nieprzewidzianymi sytuacjami na drodze, nauczą dynamicznej jazdy oraz poprawią nawyki przy wykonywaniu trudnych manewrów, np. parkowaniu tyłem czy płynnym przejeżdżaniu skomplikowanych skrzyżowań.

Jazdy doszkalające w specjalnych ośrodkach

Technikę jazdy możemy również podszkolić w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy, których w Polsce jest kilkadziesiąt. Są wyposażone w profesjonalne urządzenia, które pozwolą nam poćwiczyć zachowanie w nietypowych warunkach drogowych. Jednym z nich jest szarpak destabilizujący tor jazdy, który służy do prowokowania poślizgu na drodze. Zadaniem kierowcy jest poradzenie sobie z wymagającą sytuacją, która może się zdarzyć na mokrej nawierzchni – ćwiczenie szybkich skrętów, opanowanie samochodu w razie utraty przyczepności, symulacja omijania przeszkód, hamowanie z wykorzystaniem systemu ABS lub bez niego. Ośrodki wyposażone są również w specjalnie nawadniane odcinki tras – pierścienie poślizgowe, na których ćwiczy się wyprowadzanie pojazdu z poślizgu, hamowanie na łuku oraz manewry podczas jazdy szosowej. Na oddzielnych torach jazdy doszkalające mogą pobierać również motocykliści. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości