Kto będzie mógł wziąć kredyt?
Z ankiet przeprowadzonych wśród banków przez Narodowy Bank Polski na temat sytuacji na rynku kredytowym wynika, że w poprzednim kwartale zasady przyznawania kredytów niewiele się zmieniły wobec dużych przedsiębiorstw. Natomiast w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw kryteria zostały zaostrzone.
- Spadki zapotrzebowania na finansowanie inwestycji oraz – pierwszy raz od pierwszego kwartału 2021 r. – na finansowanie zapasów i kapitału obrotowego osłabiły popyt w większości segmentów rynku kredytów dla przedsiębiorstw - podano w specjalnym komunikacie wydanym w poniedziałek, 7 sierpnia, przez NBP. - Motywowały to m.in. pogorszeniem się prognoz sytuacji gospodarczej oraz jakości portfela kredytów mieszkaniowych, choć jednocześnie uwzględniały czynnik łagodzący, jakim była sytuacja na rynku mieszkaniowym - podano.
Zmiana polityki wobec kredytobiorców związana jest m.in. ze wzrostu udziału kredytów zagrożonych w portfelu kredytowym. - Banki podwyższyły marże kredytowe, w tym na kredyty obarczone podwyższonym ryzykiem, ale również zwiększyły maksymalną kwotę kredytu. Wzrost zapotrzebowania na finansowanie zakupu dóbr trwałego użytku, zdaniem banków, wzmacniał popyt gospodarstw domowych na kredyty konsumpcyjne - czytamy.
W kolejnych miesiącach dostanie kredytu, będzie jeszcze trudniejsze. Banki deklarują, że w kolejnym kwartale tego roku kryteria przyznawania kredytów będą jeszcze bardziej zaostrzone. - Na trzeci kwartał 2023 r. banki zapowiadają zaostrzenie kryteriów udzielania wszystkich rodzajów kredytów oraz oczekują spadku popytu na kredyty dla MSP, jak również dalszego wzrostu popytu na kredyty dla dużych przedsiębiorstw oraz kredyty mieszkaniowe i konsumpcyjne - przekazał Narodowy Banki Polski.
Czy kredyt hipoteczny jest opłacalny?
Dziennik "Rzeczpospolita" w poniedziałkowym (7 sierpnia) wydaniu podał, że kredyty hipoteczne mogą stać się nieopłacalne dla banków. - Jeśli do tego rzeczywiście dojdzie, hipoteki staną się albo mniej dostępne, albo droższe - czytamy w artykule. Po tym, jak osoby, które wzięły kredyty we frankach, zaczęły wygrywać z bankami, nie jest wykluczone, że na podobny ruch zdecydują posiadacze kredytów w złotówkach. "Do sądów napływają pozwy z żądaniem usunięcia z umów wskaźnika referencyjnego WIBOR (jako rzekomo wadliwie liczonego)" - podaje "Rzeczpospolita".
Warto dodać, że Sąd Rejonowy w Zielonej Górze w lipcu 2023 roku poparł żądanie z pozwu, aby usunąć WIBOR z umowy kredytu złotowego.
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie TVN24 Biznes.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Trwa nabór wniosków do programu "Dobry Start". Na jakich zasadach można otrzymać dodatkowe 300 zł?
- Dodatkowy Mały ZUS Plus od sierpnia - kto może skorzystać?
- Nowa płaca minimalna od 2024 roku. O ile wzrośnie?
Autor: mb/Katarzyna Oleksik
Źródło: TVN24 Biznes/"Rzeczpospolita"/PAP
Źródło zdjęcia głównego: gopixa/Getty Images