Czym są klasyczne i zwinne metodyki zarządzania projektami?

Czym są metodyki zarządzania projektami?
Źródło: Dzień Dobry TVN
4-dniowy tydzień pracy - czy będziemy pracować mniej?
4-dniowy tydzień pracy - czy będziemy pracować mniej?
Czy praca może dawać szczęście
Czy praca może dawać szczęście
Jak skutecznie poprosić o awans? - napisy
Jak skutecznie poprosić o awans? - napisy
4-dniowy tydzień pracy
4-dniowy tydzień pracy
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Oszuści wyłudzają pieniądze „na stłuczkę”
Oszuści wyłudzają pieniądze „na stłuczkę”
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak kupować więcej za mniej?
Jak kupować więcej za mniej?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Termomodernizacja, komputery, dodatkowe zajęcia. Dyrektorzy szkół wiedzieliby na co z pożytkiem wydać pieniądze z funduszu Czarnka
Termomodernizacja, komputery, dodatkowe zajęcia. Dyrektorzy szkół wiedzieliby na co z pożytkiem wydać pieniądze z funduszu Czarnka
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Od 1 kwietnia 400 zł dopłaty do żłobka
Od 1 kwietnia 400 zł dopłaty do żłobka
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Finansowe ABC przed rozwodem
Finansowe ABC przed rozwodem
40% Polaków w związku woli mieć osobne konta
40% Polaków w związku woli mieć osobne konta
Trendy na rynku pracy 2022
Trendy na rynku pracy 2022
Olga Kalicka – mama na dwóch etatach
Olga Kalicka – mama na dwóch etatach
Jak wygląda codzienna praca w schronisku dla zwierząt?
Jak wygląda codzienna praca w schronisku dla zwierząt?
Szkoła życia pod żaglami
Szkoła życia pod żaglami
Efekt Matyldy – jej praca, jego chwała
Efekt Matyldy – jej praca, jego chwała
Praca na Spitsbergenie czeka na chętnych
Praca na Spitsbergenie czeka na chętnych
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Wybór odpowiedniej metodyki zarządzania projektami ma niebagatelne znaczenie dla efektu końcowego pracy zespołu. Dlatego coraz więcej firm decyduje się na poszerzanie kompetencji pracowników w tym zakresie.

Według podstawowego podziału metodyki zarządzania projektami dzielą się na zwinne i klasyczne, choć czasem wyodrębnia się też metodyki hybrydowe, które trudno przyporządkować do jednego z dwóch rodzajów. Czym różnią się te dwa typy metodyk i na jakiej podstawie powinno się je wybierać?

Metodyki zarządzania projektami: klasyczne vs zwinne

Niektóre osoby zajmujące się na co dzień zarządzaniem projektami wolą raczej nazywać metodyki zwinne sposobami rozwiązywania problemów. Jednak w obecnie przyjętej nomenklaturze metodyką można nazwać zarówno typ zwinny, jak i klasyczny. Ten drugi stosowany jest już od roku 1970 i ma konstrukcję kaskadową, a więc zakładającą przechodzenie od etapu do etapu w sposób uporządkowany i z góry ustalony. Dlatego często zalecany jest przy zarządzaniu projektami, które dla danego zespołu nie są nowością i podczas wykonywania zadań jego członkowie mogą korzystać ze znanych i sprawdzonych rozwiązań. Sztywne ramy projektu zwykle będą zatem odpowiednie dla pracowników oraz menedżerów zespołu z dużym doświadczeniem. Lepiej sprawdzą się także w przypadku współpracy ze "stabilnym" klientem.

Jeżeli osoba kierująca teamem projektowym nie jest pewna klienta lub obawia się, że może on zmienić wytyczne, prawdopodobnie lepiej będzie, jeśli zdecyduje się na metodykę zwinną. Znaczenie ma również łatwość nawiązania kontaktu ze zleceniodawcą. Jeśli klient nie uczestniczy w projekcie, a jedynie czeka na rezultaty, lepszym wyjściem będzie metodyka klasyczna. Warto też zwrócić uwagę na potencjalną elastyczność projektu, w tym jego budżetu oraz terminu realizacji poszczególnych części. Jeżeli nie ma możliwości wyjścia poza sztywno ustalone ramy, zaleca się jedną z metodyk klasycznych.

Kwestią sporną przy wyborze najlepszej metodyki zarządzania projektami może być natomiast kryterium wielkości projektu. Niektórzy kierownicy projektów obstają przy zdaniu, że duże przedsięwzięcia wymagają metodyk klasycznych, ale coraz więcej osób twierdzi, że metodyka zwinna może wręcz zaoszczędzić czas i pieniądze, zwłaszcza w branży IT. Nie bez znaczenia jest również obszar, w którym realizowany jest projekt. Programowanie to idealne pole dla metodyk zwinnych, jednak budownictwo najczęściej opierać się będzie na tych bardziej przewidywalnych i uporządkowanych.

Klasyczne metodyki zarządzania projektami

Do głównych typów klasycznej metodologii w zarządzaniu projektami należą:

Prince2 - doskonale znana w środowisku, co pozwala na łatwą komunikację między wykorzystującymi ją przedsiębiorstwami. Jasno określa zadania każdego z uczestników projektu, a także kolejne etapy przedsięwzięcia. Ważny elementem tej metodyki jest tworzenie przejrzystej, kompletnej dokumentacji z realizowania kolejnych kroków, co może być zarówno zaletą, jak i wadą Prince2.

PMBoK – nieco bardziej elastyczna metodyka niż Prince2. Pozwala zarówno na opracowanie etapów projektu w sposób kaskadowy, jak i prowadzenie ich w kilku procesach. Dostarcza także więcej informacji o samym sposobie zarządzania, a przy tym kładzie nieco większy nacisk na umiejętności miękkie zaangażowanych w projekt osób. Zarzuca się jej jednak zbyt małe skupienie na uzasadnieniu biznesowym przedsięwzięcia, za to zbyt duże na samym kierowniku projektu.

Zwinne metodyki zarządzania projektami

Ten typ metodyk zarządzania projektami jest chętnie stosowany w przypadku projektów informatycznych. Do najbardziej znanych należą:

Scrum – najczęściej stosowana w zarządzaniu projektami innowacyjnymi. Nie określa ściśle zadań każdej z osób pracujących nad danym przedsięwzięciem, a z jej użyciem powinni pracować specjaliści tworzący grupę znającą się na wszystkich aspektach projektu. Zespół musi również sam się zorganizować, dlatego wymaga osób zdyscyplinowanych, a przy tym z rozwiniętymi zdolnościami pracy zespołowej.

Agile PM – czyli Agile Project Management. Opiera się na ośmiu najważniejszych zasadach, w tym skoncentrowaniu na celu biznesowym, braku ustępstw w kwestii jakości końcowego produktu, ścisłej współpracy między członkami zespołu, przestrzeganiu terminów, iteracyjnym rozwoju (od ogółu do szczegółu), budowie przyrostowej na różnych etapach projektu, jasnej komunikacji i kontroli poszczególnych etapów przez kierownika projektu.

Wybór metodyki zależeć będzie od wielu czynników, takich jak branża czy doświadczenie zespołu, ale warto poznać podstawy tych najczęściej stosowanych. Zarządzanie projektami może być trudne dla początkujących, jednak obserwując różne metody w praktyce, można nauczyć się dobierać najlepszą dla danego projektu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości