Telefon od szefa w trakcie urlopu. Czy musisz go odebrać? Prawo mówi jasno

Źródło: Dzień Dobry TVN
Dlaczego chorujemy na urlopie?
Dlaczego chorujemy na urlopie?
Znanemu profesorowi ukradziono tożsamość
Znanemu profesorowi ukradziono tożsamość
Zmiany w prawie pracy
Zmiany w prawie pracy
Nadchodzą zmiany w Kodeksie Pracy
Nadchodzą zmiany w Kodeksie Pracy
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
„Śnieżne mandaty” – sprawdź, o czym musisz pamiętać
„Śnieżne mandaty” – sprawdź, o czym musisz pamiętać
Wyższe mandaty i nowy taryfikator punktów karnych
Wyższe mandaty i nowy taryfikator punktów karnych
Mandat za opalanie topless
Mandat za opalanie topless
Okres urlopowy to idealny czas na oderwanie się od codziennych obowiązków. Co zrobić, gdy chwile relaksu przerywa nam telefon od szefa? Czy musimy go odebrać? W niektórych przypadkach może być to konieczne.

Telefon podczas urlopu

Urlop to czas, w którym możemy zregenerować siły i wypocząć. W tych dniach warto więc odwrócić myśli od codziennych obowiązków i skupić się na przyjemnościach. Zdarza się jednak, że relaks przerywa nam telefon od szefa. Czy podczas urlopu musimy go odebrać?

Jak czytamy na portalu gowork.pl, nie istnieje zapis, który mówi o tym, że pracownicy są zobowiązani do odbierania telefonów komórkowych czy konieczności zabierania laptopów służbowych na urlop. W razie wystosowania takiej prośby, pracownik może odmówić wykonania tego polecenia.

Przerwanie urlopu przez szefa - kiedy jest możliwe?

Kary nałożone na pracownika przez pracodawcę w związku z odmową zabrania sprzętu służbowego na urlop są niezgodne z prawem. W takim przypadku można zgłosić je do Państwowej Inspekcji Pracy. Według stanowiska Sądu Najwyższego (II PK 26/16), pracownik nie jest również zobowiązany do codziennego sprawdzania swojej poczty e-mail w czasie urlopu.

Czy wypoczynek może zostać przerwany przez pracodawcę? Zgodnie z artykułem 167 Kodeksu pracy ma on do tego prawo, "tylko, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu". Wtedy jest zobowiązany do pokrycia kosztów pracownika w związku z odwołaniem go z urlopu.

Możliwe, że w umowie czy regulaminie zakładu pracy zawarto zapis nakładający na pracownika obowiązek odebrania telefonu służbowego podczas wypoczynku np. ze względu na specyfikę pracy. Mimo to pracodawca ma obowiązek działać w granicach prawa i nie nadużywać tej możliwości komunikacji.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło: Next.gazeta.pl/gowork.pl

Źródło zdjęcia głównego: E+

podziel się:

Pozostałe wiadomości