Program "Moja Woda" 2023 - na czym polega?
Ogólnopolski program „Moja Woda” dotyczy dofinansowań do przydomowych instalacji zatrzymujących wody opadowe lub roztopowe. Dzięki temu właściciele domów mogą ubiegać się o dotację w wysokości do 6 tysięcy złotych na utworzenie na swoich posesjach systemów zatrzymywania deszczówki. Program został ogłoszony 2 czerwca 2020 r. Ministerstwo Klimatu i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Celem jest zwiększenie ochrony przed skutkami zmian klimatu oraz zagrożeń naturalnych.
Program "Moja Woda" 2023 - zasady ubiegania się o dotację
Dotacje obejmują tylko takie inwestycje, w których wody opadowe zostaną zatrzymane w obrębie danej nieruchomości - mają nie być odprowadzane poza jej teren (np. do sieci kanalizacyjnej, rowów odwadniających itd.).
Kwota dotacji w ramach programu "Moja woda" wynosi maksymalnie 6 000 zł i może pokryć nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych poniesionych po 1 czerwca 2020 r. na zakup, montaż i uruchomienie instalacji.
Pierwszym krokiem ubiegania się o dotację w ramach programu jest oszacowanie kosztów inwestycji. Bardzo ważny jest zakup zbiornika na zbieranie deszczówki. Osoby, które chcą uzyskać bardziej szczegółowe informacje lub wybrać kompletny system do zbierania deszczówki, mogą wypełnić i wysłać formularz na adres biuro@mpi.com.pl.
Jak złożyć wniosek?
Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku. W tym celu należy należy zalogować się (lub zarejestrować, jeśli nie mamy konta) na portalu beneficjenta Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) odpowiedniego dla województwa, w którym mieszka wnioskodawca. Po zalogowaniu można pobrać wniosek i go wypełnić. Wypełniony wniosek w formacie PDF należy wysłać do WFOŚiGW za pomocą „Skrzynki podawczej – PDF” w portalu beneficjenta. Następnie należy jeszcze złożyć wniosek w wersji papierowej w Biurze Podawczym WFOŚiGW albo za pośrednictwem Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) wraz z wymaganymi podpisami. Formularz wniosku jest dostępny dopiero po zalogowaniu w portalu beneficjenta.
Jeśli WFOŚiGW pozytywnie rozpatrzy wniosek, wnioskodawca otrzyma pismo z informacją o przyznaniu dofinansowania na warunkach określonych w złożonym wniosku.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak zbierać deszczówkę na działce i w domu? Najlepsze sposoby
- Jak oszczędzać wodę podczas suszy? Nieoczywiste, ale skuteczne domowe sposoby
- Oszczędzamy wodę na działce, czyli jak prawidłowo podlewać rośliny?
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: gazetaprawna.pl
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto