Kiedy odpowiadamy na ogłoszenie o pracę, chcemy zrobić wszystko, by pracodawca zaprosił nas na spotkanie. Czy to znaczy, że mamy gwarancję na zdobycie pracy? Nie. Na pytania zadawane na rozmowie kwalifikacyjnej też trzeba się przygotować. Doświadczony rekruter będzie w stanie tak poprowadzić dyskusję, by wyłapać wszystkie nieścisłości, będzie też bacznie obserwował mowę ciała kandydata. Jakie pytania może nam ktoś zadać na rozmowie kwalifikacyjnej? Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi udzielane na rozmowie kwalifikacyjnej?
Proste pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – błędne odpowiedzi
Każda rozmowa wiąże się dla kandydata do pracy z dużym stresem. Rekruterzy zdają sobie z tego sprawę. Dlatego pytania na rozmowie kwalifikacyjnej rozpoczynają się od pozornie łatwych. Niestety, chociaż część osób może niektóre pytania przewidzieć, nie można mówić o przygotowaniu się do odpowiedzi. Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej z tej kategorii dotyczą m.in. tego, dlaczego właśnie w tej firmie chcemy pracować. Dzięki odpowiedzi rekruter wie, na ile potencjalny pracownik zapoznał się z polityką firmy, jej działalnością i stroną internetową. Ogólne informacje nie wnoszą nic do rozmowy, tak jak wymyślanie odpowiedzi na szybko. Deklaracja o tym, że chcemy pracować w dynamicznej firmie, która w rzeczywistości od lat nie zatrudnia i nie poszerza działalności, nie będzie mile widziana. Wśród przykładowych pytań powszechnie zadawanych na rozmowie kwalifikacyjnej podchwytliwe mogą być przyczyny zmiany pracy lub relacje z pracownikami w poprzedniej firmie.
Jakie pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej padają najczęściej? Przykłady odpowiedzi
Proste pytania stanowią wstęp do zadawania kolejnych, trudnych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej. Część z nich może wiązać się ze specyfiką stanowiska i niełatwo je przewidzieć. Jednak są też typowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Takie, które pojawiają się wyjątkowo często, są to na przykład pytania o mocne i słabe strony. Banalne i kłopotliwe zarazem. Aby mieć pewność, że odpowiemy prawidłowo, należy przeanalizować ogłoszenie i sprawdzić, jakich cech oczekuje się od pracownika. Z kolei wymieniając słabe strony, trzeba wybrać wadę, która nie będzie rzutowała na jakość wykonywanych obowiązków. Najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej obejmują też zarobki. Przed przyjściem na rozmowę należy zweryfikować, jakiego wynagrodzenia można spodziewać się na danym stanowisku, a na rozmowie podać konkretną kwotę. Wahanie i robienie uników przy tego typu pytaniach zadawanych na rozmowie kwalifikacyjnej pokaże, jak nisko cenimy swoje umiejętności.
Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej a CV
Już w trakcie pisania CV musimy myśleć w kategorii pytań na rozmowie kwalifikacyjnej i odpowiedzi , jakich możemy udzielić. Jeśli podkreślimy, że znamy język obcy, pochwalimy się certyfikatem, to pytania na rozmowie kwalifikacyjnej mogą być zadane po angielsku. Zdarza się, że już od progu pracodawca lub rekruter wita się z kandydatem w innym języku. Czasem jednak dopiero w dalszej części pojawiają się pytania po angielsku, co może nas na rozmowie kwalifikacyjnej wprawić w konsternację . Z kolei chwaląc się specyficznym hobby, nie powinny nas zaskoczyć dziwne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej , pozwoli to sprawdzić rekruterowi, czy nasze CV jest prawdziwe. Podobnie rzecz się ma z kwalifikacjami, jakie umieścimy w życiorysie. Wtedy pojawić się mogą przykładowo pytania z rachunkowości lub księgowości , co też jest na rozmowie kwalifikacyjnej powszechne.
Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej
Zazwyczaj to pracodawcy zastanawiają się, jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej kandydatowi , ale także ubiegający się o pracę powinien zastanowić się nad tym, o co pytać. Spotkanie jest okazją do wzajemnego poznania. Pytając o interesujące nas kwestie, pokazujemy nasze zaangażowanie, ale też możemy lepiej ocenić, czy jest to praca dla nas. Odpowiedzi na pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej pomogą określić to, czy powierzone obowiązki i odpowiedzialność będą dla nas satysfakcjonujące, tak jak system premiowania i ścieżka awansu. Jeśli kandydat po zakończonym spotkaniu nie chce dowiedzieć się niczego więcej, dla rekrutera jest to sygnał, że wcale nie podchodzi poważnie do tego, by pracować w tej firmie. Dlatego pytania do rozmowy kwalifikacyjnej przygotowujemy wcześniej, podobnie jak nasze odpowiedzi na pytania rekrutera, których możemy się spodziewać.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF