Obecnie około miliona dzieci w Polsce nie otrzymuje zasądzonych alimentów, a ściągalność zaległości jest na poziomie blisko 20 proc. Zmiana kodeksu karnego uchwalona właśnie przez Sejm może pomóc w egzekwowaniu świadczeń alimentacyjnych i zapobiec uchylaniu się od ich płacenia. Jakie sankcje przewiduje nowelizacja? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN adwokata Zbigniewa Romana.
3/4 Polaków robi zakupy w niedzielę. Co, gdy w życie wejdzie ustawa o ograniczeniu handlu w tym dniu? Kto zyska, a kto straci? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte? Kiedy najszybciej ustawa może wejść w życie? W Dzień Dobry TVN o problemie, który według naszej sądy dzieli Polaków na pół, Radosław Knap z Polskiej Rady Centrów Handlowych oraz Alfred Bujara - Przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ Solidarność.
W piramidzie finansowej zysk konkretnego uczestnika piramidy jest uzależniony od wpłat kolejnych uczestników, stojących niżej w tej strukturze. Jak nie wpaść w sidła twórców piramidy finansowej? Jak rozpoznać piramidę finansową zanim będzie za późno? I wreszcie, jak osoby oszukane mogą dochodzić swoich praw? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z psychoterapeutą Rafałem Rutkowskim i ekonomistą oraz dziennikarzem TVN24 Biznes i Świat Pawłem Blajerem.
Jeśli jeden z rodziców pracuje za granicą, to otrzymanie pieniędzy z programu 500+ nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Dlaczego? Czemu około 30 tysięcy rodzin ciągle czeka na pieniądze? Czy można pobierać dodatek na dzieci w 2 krajach? Jak wyglądają procedury rozpatrzenia wniosku? Czy rodziny otrzymają wyrównanie? O programie 500+ i rodzicach za granicą w Dzień Dobry TVN mówiła Katarzyna Karpa-Świderek z TVN 24 BIS.
29 marca Wielka Brytania rozpoczyna pierwszą w historii Europy procedurę wyjścia z Unii Europejskiej. Podczas trwającego 2 lata procesu opuszczenia wspólnoty Zjednoczone Królestwo ma ustalić z członkami UE nowe zasady współistnienia, między innymi w kwestii emigrantów ekonomicznych. Jak sytuacja zmieni się dla mieszkających w Anglii Polaków? Mogą zostać deportowani? Stracą swoje zasiłki? Podobno grupy zawodowe mają podzielić się na te dostępne dla imigrantów i te przeznaczone tylko dla Anglików. Jak będzie wyglądał podział? W Dzień Dobry TVN Paweł Blajer powiedział również, dlaczego paradoksalnie Brexit może być wybawieniem dla Polaków posiadających zarejestrowaną działalność na Wyspach.
Gdy jeden dług spłacasz innym, możesz wpaść w spiralę zadłużenia. To może się przydarzyć każdemu, wystarczy, że raz powinie się nam noga. Dla bankrutów jest jednak nadzieja - antywindykator, czyli prawnik, który ma pomóc stanąć dłużnikowi na nogi. W jaki sposób? Czy to legalne? Ile kosztują usługi antywindykatora? Na co zwracać uwagę przy wyborze osoby, która ma zadbać o nasz interes finansowy? O tym w Dzień Dobry TVN prawnik Eliza Kuna i antywidnykator Dominik Ciecierski.
Marek Isański na skutek błędu urzędu skarbowego został zatrzymany za rzekome oszustwa podatkowe. Jego firma upadła, a on sam stracił wiarygodność wśród kontrahentów. Po latach odzyskał 7 mln zł, które zostały zajęte przez Skarb Państwa. Pan Marek założył Fundację Praw Podatnika, której celem jest walka z urzędniczymi nadużyciami i absurdami. O swojej sprawie powiedział w Dzień Dobry TVN. W studiu gościła również prawniczka Renata Dłuska. Czy takich spraw jest dużo? Dlaczego sądy rzadko korzystają z zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika?
Czy polska gospodarka jest sobie w stanie poradzić bez pracowników z Ukrainy? W reportażu poznaliśmy historię Denisa i Artura, którzy przyjechali do Polski w poszukiwaniu pracy i lepszego życia. O tym, ilu Ukraińców pracuje aktualnie w Polsce i jak wyglądają procedury zatrudniania pracowników zza wschodniej granicy rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Andrzejem Kubisiakiem - ekspertem rynku pracy, Miroslavą Keryk - socjologiem i specjalistką ds. migracji i społeczności ukraińskiej w Polsce oraz wykładowcą na Uczelni Łazarskiego , a także z dziennikarzem programu Uwaga! Grzegorzem Kuczkiem.
Rozmowa o podwyżce nie jest łatwa. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psycholog biznesu Izabelę Kielczyk, by dowiedzieć się, kiedy i jak prosić o wyższą pensję.
Od stycznia 2017 roku minimalna stawka za godzinę przy pracy na umowę zlecenie wynosi 13 złotych. Pracodawcy znaleźli jednak szybko sposoby na unikanie płacenia minimalnej stawki, np. poprzez zakłamywanie danych w ewidencji pracy czy obciążanie pracownika kosztami za służbowy sprzęt i ubiór. Jak na takie zachowanie reaguje Państwowa Inspekcja Pracy? Co może zrobić sam pracownik, który jest de facto okradany z pieniędzy, które mu się należą? W Dzień Dobry TVN Paweł Blajer powiedział, jaka kara czeka nieuczciwych pracodawców.
Rząd postanowił uszczelnić system podatkowy i zradykalizować prawo karne skarbowe. Nowelizacja zakłada, że za fałszowanie faktur na kwotę przekraczającą 10 mln złotych grozić będzie kara nawet do 25 lat więzienia! Jakie jeszcze wprowadzono zmiany i czy poważne konsekwencje grożą nam nawet wtedy, gdy popełnimy błąd w rachunkach? Gościem w studiu Dzień Dobry TVN był Paweł Blajer.
Stara zasada marketingowa brzmi: wyróżnij się albo zgiń. Co zrobić, aby się wypromować i odnieść przy tym sukces? O marketingowych trikach rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z trenerką biznesu Olgą Kozierowską.
W styczniu ceny wzrosły o prawie 2 proc. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dziennikarkę TVN24 BIS Katarzynę Karpiel-Świderek, aby wytłumaczyła, czym jest inflacja i jaki ma wpływ na nasze oszczędności. Dowiedzieliśmy się również, w co lokować pieniądze, kiedy panuje inflacja.
Zdaniem ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina studia medyczne powinny być płatne - studenci otrzymywaliby stypendia, które później musieliby odpracować w kraju. Takie rozwiązanie miałoby zatrzymać młodych lekarzy w Polsce. O komentarz do tych informacji poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN: lekarkę Joannę Matecką z Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Lekarzy i ekonomistę dra Piotra Kaczmarczyka z Ośrodka Badań nad Migracjami. Ile lekarzy wyjeżdża z Polski? Czy głównym powodem wyjazdów są pieniądze?
Kursy walut zmieniają się każdego dnia. Dzięki nim wiemy, jaka jest wartość złotówki. O tym, co wpływa na kurs walut i co musiałoby się wydarzyć, aby frank szwajcarski spadł do 2 zł mówił w Dzień Dobry TVN dziennikarz TVN24 BIS Paweł Blajer.
Po długiej przerwie wystartowali Milionerzy. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Klaudię Bartosiewicz, która zagrała w pierwszym odcinku nowej edycji programu. Powiedziała, dlaczego zdecydowała się na udział w Milionerach, na co przeznaczy wygrane pieniądze i co czuła, kiedy pojawiło się pierwsze pytanie.
Od początku roku rolnicy mogą sprzedawać żywność z "pierwszej ręki". Czy daje to gwarancję, że warzywa lub mięso będą świeższe, smaczniejsze i zdrowsze? O tym, na co zwrócić uwagę kupując mięso i warzywa prosto od rolnika rozmawialiśmy z dr Agnieszką Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia i Arturem Morozem, szefem kuchni.
Zarząd jednej z państwowych spółek energetycznych - podczas mszy w jednym z gdańskich kościołów - zawierzył firmę Opatrzności Bożej. Czy to norma, czy raczej kuriozum? O komentarz do tej sytuacji poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN pallotyna ks. Zenona Hanasa.
W Polsce ponad 300 tys. rodziców zalega z alimentami. Rząd szykuje zmiany, które mają ułatwić ich egzekwowanie oraz utrudnić uchylanie się od ich płacenia. Jakie dokładnie? W jaki sposób rodzice unikają płacenia alimentów? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Marię Zych-Nowacką ze Stowarzyszenia Dla Naszych Dzieci i prawniczkę Magdalenę Wilk.
Wiele firm i osób prywatnych pada ofiarą hakerów, przez których jest następnie szantażowana. Jak dochodzi do takich ataków? Jak się przed nimi zabezpieczyć? O tym w Dzień Dobry TVN mówił psycholog biznesu Andrzej Tucholski.
Kredyt hipoteczny we franku szwajcarskim wzięło w Polsce kilkaset tysięcy osób. Po gwałtownym wzroście jego kursu, wiele osób znalazło się w pułapce kredytowej. Często koszt kredytu znacznie przewyższa wartość domu lub mieszkania. "Frankowicze" postanowili bronić się w sądach przed, ich zdaniem, nieuczciwymi praktykami, które towarzyszyły przyznawaniu kredytów. W studiu gościliśmy radcę prawną Barbarę Garlacz i adwokata dr. Jacka Czabańskiego, którzy zajmują się takimi sprawami. Ile kosztuje obsługa prawna takiego procesu?
O to, czy ZUS rzeczywiście śledzi nas w mediach społecznościowych spytaliśmy rzecznika ZUS - Wojciecha Andrusiewicza: "To pracodawcy do nas piszą i wskazują, że ich pracownicy, mimo iż są na zwolnieniu lekarskim, to mają takie oto zdjęcia na swoim profilu na facebooku. (...) Mamy 24 miliony klientów. Kontrolujemy rocznie około 300 tyś. zwolnień na kilkanaście milionów, to nie jest dużo. (...) Jeżeli ktoś nieprawidłowo wykorzystuje zwolnienie lekarskie, jest pozbawiony zasiłku chorobowego". Czy urzędnicy w szczególny sposób sprawdzają kobiety, które znalazły zatrudnienie na kilka tygodni przed porodem? Jak wygląda taka kontrola i jaka kara czeka osobę oszukującą pracodawcę i ubezpieczyciela?
Po awansie niektórzy tracą kontakt z rzeczywistością. O to dlaczego stanowisko może zmieniać człowieka zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN coacha biznesowego Miłosza Brzezińskiego.
Na Oxfordzie, jednej z najlepszych uczelni świata, studiuje około 200 Polaków. Nasi rodacy radzą tam sobie bardzo dobrze. Jednak koszty nauki na tej prestiżowej uczelni są bardzo wysokie. O tym, jak można sfinansować swoją edukację w tej szkole, opowiedział nam, student prawa, Arkadiusz Czekaj. Rozmawialiśmy o tym także z naszymi gośćmi w studiu.
Ze względu na obniżenie wieku emerytalnego, 500+ i inne świadczenia socjalne rząd szuka pieniędzy w kieszeniach podatników. W ramach uszczelniania systemu podatkowego pojawił się pomysł, by osoby pracujące na umowę o dzieło płaciły składkę ZUS, a osoby będące na emeryturze nie mogły dorabiać. W Dzień Dobry TVN Paweł Blajer wyjaśnił, jakie świadczenie dostanie 60-latka przechodząca na emeryturę i jak będą wyglądały zarobki "śmieciówkowców".
Partia rządząca zapowiedziała zmiany w ordynacji wyborczej do samorządów. Czy zmiana tych przepisów jest potrzebna i co może przynieść? Rozmawialiśmy o tym z gośćmi Dzień Dobry TVN dziennikarzem Grzegorzem Sroczyńskim.
Od stycznia 2017 roku działalność gospodarczą będzie można założyć przez telefon. Czy ten pomysł faktycznie ułatwi życie firmom, które dopiero wchodzą na rynek? W Dzień Dobry TVN ekonomista Paweł Blajer, ile wniosków trzeba wypełnić, by otworzyć własny biznes. Co jego zdaniem można by jeszcze zmienić w tym systemie? A jak to wygląda w Wielkiej Brytanii? Czym zakładanie działalności przez telefon będzie się różniło od zrobienia tego w Urzędzie? Czy możemy liczyć na dodatkową pomoc urzędników?
W miniony wtorek dług publiczny Polski przekroczył kwotę biliona złotych. Dlaczego nasz kraj jest tak zadłużony? U kogo? Jak to odczuwa przeciętny Polak? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN ekonomistę Marka Zubera. Zobaczcie, w jaki sposób Marcin Prokop próbował zmniejszyć dług publiczny ;) Udało mu się?
Od 1 stycznia Francuzi mają oficjalne prawo do ignorowania służbowego telefonu i e-maili po godzinach pracy! O potrzebie odpoczynku i efektywności pracy opowiedział nam Miłosz Brzeziński: "Kontakt permanentny, że ja niby odpoczywam, ale niby pracuję, bo jak odbieram maile, to w zasadzie jedną nóżką jestem tu, jedną tu, powoduje, że jakość mojej pracy jest do niczego. Jestem bardzo "zastępowalny".
Wraz z gościem Dzień Dobry TVN dziennikarzem TVN24 BIS Robertem Stanilewiczem przyjrzeliśmy się kalendarzowi na 2017 r. Dzięki temu wiemy już, jak zaplanować urlop, by trwał jak najdłużej. Dowiedzieliśmy się również, gdzie warto wyjechać w te dni.