Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopę referencyjną do rekordowo niskiego poziomu. Dlaczego? Co to oznacza dla kredytobiorców i czy warto brać teraz kredyty? A może jest to pułapka? Na pytania prowadzących Dzień Dobry TVN Doroty Wellman i Marcina Prokopa odpowiedział Paweł Blajer, dziennikarz TVN24 Biznes i Świat.
Z gościem Dzień Dobry TVN dziennikarzem TVN24 Biznes i Świat Pawłem Blajerem rozmawialiśmy o nowych dowodach osobistych, które będą wydawane od 1 marca tego roku. Czym różnią się od dotychczasowych dowodów? Z jakich powodów wprowadzono zmiany do tych dokumentów tożsamości? Jak długo będą obowiązywały stare dowody osobiste?
Marcin Prokop, kiedy był dzieckiem przedstawiał się jako Dawid. W jakiej sytuacji możemy zmienić imię i nazwisko? Jaka ustawa reguluje możliwość zmiany imienia i nazwiska? Jak powinniśmy umotywować prośbę o zmianę imienia i nazwiska? Czy jeśli chęć zmiany imienia i nazwiska jest tylko fanaberią, to będzie uwzględniona przez organ wykonawczy? O tym w studiu Dzień Dobry TVN adwokat Luka Szaranowicz.
Zazwyczaj to banki biorą od nas pieniądze i na nas zarabiają. Ale znalazł się ktoś, kto postanowił zarobić na bankach. W jaki sposób? W Dzień Dobry TVN gościliśmy Mr Złotówę - autora bloga o bankobraniu.
Jak zaoszczędzić drobne sumy? Jak przygotować domowy budżet? Co zrobić, by pieniądze do nas przychodziły, a nie odchodziły? Jak podejmować świadome decyzje i kupować z głową? O tym w studiu Dzień Dobry TVN Marcin Iwuć, ekonomista i autor bloga.
Anna Kapera to zwyciężczyni czwartej edycji programu You can dance. Jednak jej biznes nie jest związany z tańcem. Wraz ze swoją koleżanką Martyną Czakanetsa projektuje ubrania dla mam i dzieci. Skąd pomysł na taki biznes? Skąd czerpią pomysły na wzory ubrań? Czy są to rzeczy na każdą okazję? Obie panie gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Po skoku kursu franka wiele osób wpadło w kłopoty finansowe. Domagają się teraz, aby banki, które namawiały je do wzięcia kredytów w tej walucie, pomogły im uporać się z tą sytuacją. Jednym z takich "frankowiczów" jest dziennikarka Katarzyna Szczerbowska, która ma żal do swojego banku, że nie chce z nią negocjować. Czego dokładnie oczekuje od banku - zamrożenia kursu franka, czy może rozłożenia spłaty kredytu na dodatkowe raty? Czy bez pomocy banku jest w stanie spłacić kredyt? Pani Kasia gościła w Dzień Dobry TVN.
Bank Centralny Szwajcarii ogłosił, że przestaje bronić kursu franka wobec euro i obniżył główną stopę procentową. Decyzja ta sprawiła, że wielu Polaków, którzy mają kredyty we frankach, pobladło, a giełda oszalała. Po tej informacji doszło do tego, że kurs franka wobec złotego i euro osiągnął poziom 5 zł. Gościem Dzień Dobry TVN był profesor Witold Orłowski, który wytłumaczył, co powinny teraz zrobić osoby, które mają kredyty we frankach? Przewalutować je, czy poczekać? Dlaczego Szwajcaria podjęła taką decyzję?
Utrata jakich danych osobowych jest najbardziej niebezpieczna? Co zrobić, gdy zgubiliśmy dokument, a co, gdy został nam skradziony? Czy banki weryfikują dane osoby starającej się o pożyczkę? Co zrobić, gdy firma pożyczkowa domaga się od nas spłaty kredytu, którego nie wzięliśmy? Jak udowodnić, że to nie my zaciągnęliśmy pożyczkę? O tym ekspert Dzień Dobry TVN Luka Szaranowicz.
Jednym z postanowień noworocznych może być zmiana pracy. Czy jest to dobry moment na wykonanie takiego ruchu? Jak się do tego zabrać? Jaka jest najlepsza metoda na znalezienie nowej pracy? O tym gość Dzień Dobry TVN dziennikarz TVN24 Biznes i Świat Paweł Blajer.
Nasz świat zmienia się także dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Zobaczcie, jak zmienił się Oświęcim dzięki Galerii Książki, czyli bibliotece marzeń, która została wpisana na listę najlepszych bibliotek w Europie. Gościem Dzień Dobry TVN była Monika Raczyńska z Galerii Książki w Oświęcimiu.
Trwa konkurs "Eurokorzyści - podziel się swoją historią", który zorganizowaliśmy razem z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego. W Dzień Dobry TVN prezentujemy kolejną historię. Zobaczcie, jak w Rzeszowie, dzięki dofinansowaniu z UE, powstała "Spółdzielnia wojowników".
O tym, jak Funduszom Europejskim udaje się zmienić ludzkie życie, mówimy w Dzień Dobry TVN od jakiegoś czasu. Nasz cykl „Eurokorzyści” pokazuje osoby, którym udało się dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej stworzyć własną działalność gospodarczą i tym samym zacząć nowe życie. Kolej na historię Marty Meszko-Stępień, która stała sie właścicielką "domowej" restauracji.
Ewa Zając–Sołowianowicz i Jarosław Sołowianowicz dzięki Eurokorzyściom powrócili do swojego wyuczonego i wymarzonego zawodu. Zyskała na tym także polska kultura i miłośnicy tańca. Zobaczcie, jak Fundusze Europejskie umożliwiają rozwój i wspierają kulturę wysoką.
Konkurs "Eurokorzysci - podziel się swoją historią" dobiegł końca. Jego zwięczeniem była wielka gala finałowa. Jak zmieniło się życie uczestników konkursu pod wpływem funduszy unijnych?
Szkole brakowało środków na dodatkowe zajęcia i zajęcia wyrównawcze. Sprawy w swoje ręce postanowiła wziąć Aneta Piela - nauczycielka języka angielskiego. W ciągu kilku lat pozyskała dla szkoły ponad milion złotych z funduszy europejskich!
Dwa lata temu, Damian Badura, korzystając z Funduszy Europejskich założył szkołę nauki jazdy. Dziś może się pochwalić bardzo wysoką zdawalnością, a także tym, że jego firma jest jedną z nielicznych w województwie lubuskim, w której uczyć mogą się osoby niepełosprawne. Zobaczcie jak zrealizował swój pomysł na biznes!
Dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych w liczących niespełna 1000 mieszkańców Toporowicach udało się zorganizować bezpłatne zajęcia z judo. Czy "eksperyment" z judo przynosi spodziewane efekty?
I to nie byle jakiej! Prawdziwe dzieła sztuki w sektorze bieliźniarskim powstają tuż pod naszym nosem! Rodzimi producenci w Białymstoku w niczym nie ustępują największym światowym wytwórcom bielizny. Zobaczcie kolejny odcinek cyklu "Eurokorzyści".
Eurokorzyści to wspólna akcja Telewizji TVN i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Cały czas czekamy na Wasze propozycje i historie o tym, jak unijne fundusze odmieniły Wasze życie. W studiu Dzień Dobry Wakacje gościliśmy jedną z bohaterek reportażu - Panią Ewę Kowalską, która założyła portal dla milośników Trójmiasta i od roku organizuje spacery dla tych, którzy chcą się dowiedzieć czegoś więcej o Gdańsku.
Pacanów, choć w powieści Kornela Makuszyńskiego to kraina mityczna, najbardziej znany jest z opowieści o naiwnym podróżniku Koziołku Matołku. Teraz miasto zostało dostrzeżone przez Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Co z tego wyniknęło? W studiu Dzień Dobry Wakacje goścliliśmy mieszkańca Pacanowa Henryka Górę oraz oczywiście samego Koziołka Matołka! Oto kolejne
Już za tydzień rusza konkurs "Eurokorzyści – podziel się swoją historią", organizowany przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Gościem Dzień Dobry Wakacje była Anita Noskowska - Piątkowska, która opowie, co zrobić, by wziąć udział w konkursie, gdzie zdobyć o nim informację oraz dla kogo przewidziane są nagrody. Skąd pomysł na konkurs? Dotychczas to ministerstwo mówiło o dofinansowaniach. Teraz czas, aby swoją historię opowiedzieli ci, którzy już z nich korzystali.