Do pracy na weekendy idą uczniowie, studenci i pracownicy etatowi. Motywacja do podjęcia się weekendowej pracy jest różna, tak jak różny może być charakter wykonywanych obowiązków. Jakie są najpopularniejsze prace weekendowe? Czy praca w weekend to same zalety?
Praca na weekendy jest czymś, co cieszy się zainteresowaniem głównie wśród uczniów i studentów, którzy w ciągu tygodnia wiele godzin spędzają w szkole lub na uczelni. Jednak praca weekendowa jest też brana pod uwagę przez osoby pracujące na etacie. W zależności od ich sytuacji, praca na weekendy może pomóc pozbyć się długów lub mniejszych kłopotów finansowych albo pozwoli na zaoszczędzenie gotówki na wymarzone wakacje czy samochód. Wbrew pozorom ofert pracy na weekendy jest sporo, jeśli wiemy, jak i czego szukać. Jakie stoją przed nami możliwości?
Praca w weekendy – opiekun
Opiekunki do dzieci są potrzebne przez cały czas. Wiele kobiet jest zatrudnianych w ciągu tygodnia na cały etat, ale jest to też praca dorywcza na weekendy . Część rodziców wymaga stosownego doświadczenia i wykształcenia umożliwiającego pracę z dziećmi, a także dobrych referencji. Jednak nie zawsze jest to obowiązkowe. Właśnie dlatego praca na weekendy w charakterze opiekunki jest atrakcyjna dla studentek, zwłaszcza powiązanych z pedagogiką. Równie wiele ofert prac weekendowych dotyczy opieki nad osobami starszymi.
Dodatkowa praca na weekendy jako hostessa
Przykładem pracy weekendowej, na którą mogą zdecydować się nawet nastolatki, jest praca w charakterze hostessy lub promotora. Częściej na to decydują się kobiety, ale pojawiają się też oferty dla mężczyzn. Nie ma tutaj wysokich wymagań, wystarczy ważna książeczka sanitarno-epidemiologiczna, pozytywne nastawienie i miła aparycja. Obowiązkiem hostessy jest reklamowanie produktu danej marki, zapraszanie klientów do degustacji i zakupu. Praca w weekendy jako hostessa to zarobki od kilkunastu złotych za godzinę.
Praca na weekendy w lokalu gastronomicznym
Wiele restauracji i klubów regularnie poszukuje kelnerów i barmanów. Jeśli interesuje nas praca weekendowa na dłużej, to jest to zajęcie doskonałe. Na pracę w gastronomii najczęściej decydują się studenci studiów stacjonarnych. Podobnie jak hostessy, osoby zatrudnione w tej branży zarabiają kilkanaście złotych za godzinę. W części lokali do pracy na weekendy potrzeba więcej kelnerów w związku z weselami, które najczęściej wiążą się z wyższymi zarobkami.
Praca dodatkowa weekendy – wykładanie towaru i roznoszenie ulotek
Inwentaryzacja, ulotki i rozkładanie towaru to kolejna praca na weekendy , na którą może zdecydować się każdy. Jest dobra zarówno dla uczniów i studentów, jak i tych, którzy chcą dorobić do pensji. Liczenie znajdujących się na półkach towarów bądź ich wykładanie nie wymaga wiele. Często wystarczą chęci, gotowość do pracy w godzinach nocnych, czasem dobra kondycja fizyczna, bo niektóre towary są ciężkie. Praca weekendowa tego typu wiąże się z posiadaniem aktualnej książeczki sanitarno-epidemiologicznej.
Z kolei ulotki to coś, co od wielu lat kojarzy się z prostą pracą dodatkową. O ile jeszcze kilka lat temu była to praca dodatkowa w weekendy głównie dla uczniów i studentów, teraz z tej opcji korzystają także pozostałe osoby szukające dorywczego zajęcia. W zależności od firmy może chodzić o pracę weekendową , w której wręcza się ulotki przechodniom na ulicy, klientom w sklepie bądź wkłada się je do skrzynek. Praca może dotyczyć także oklejania słupów plakatami i ogłoszeniami.
Praca dodatkowa na weekendy – gdzie ją znaleźć?
Podejmując decyzję o szukaniu pracy na weekendy , warto zapoznać się z tym, jaki charakter weekendowej pracy jest najczęstszy w naszej okolicy. Zrobić to można poprzez czytanie ogłoszeń o pracę w internecie. Od lat dobrze prosperują agencje pracy tymczasowej i za ich pośrednictwem też łatwo można znaleźć pracę dorywczą na weekendy. Do tego warto skorzystać z własnych znajomości, można również odwiedzać poszczególne firmy osobiście. Nie wszystkie firmy, które chętnie przyjmują pracowników do pracy w weekend , poświęcają czas na pisanie ogłoszeń.
Praca na weekendy – same zalety?
Praca dodatkowa na weekendy pozwala na poprawę kondycji domowego budżetu i nabycie doświadczenia, co często jest priorytetem dla uczniów, którzy wstępują na rynek pracy. To także możliwość poznania nowych ludzi i poszerzania horyzontów. Niestety praca na weekendy to nie same zalety. Trzeba uważać na nieuczciwych pracodawców i oszustów zamieszczających oferty w sieci. Nie zawsze wynagrodzenie jest adekwatne do wykonywanych obowiązków. Niestety czasem w pracy weekendowej pojawiają się kłopoty z uzyskaniem zarobionych pieniędzy. Zwłaszcza wtedy, kiedy nie została podpisana umowa.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: E+