1 stycznia 2022 r. przedawnieniu ulegną faktury wystawione w 2019 r.
Według danych Krajowego Rejestru Długów (KRD) z końca września 2021 r. łączna kwota zadłużenia polskiego biznesu wynosi około 11,65 mld zł. Średnio jedno przedsiębiorstwo ma do oddania swoim kontrahentom około 41,2 tys. zł.
1 stycznia 2022 r. przedawnieniu ulegną faktury wystawione w 2019 r. Po tym czasie odzyskanie pieniędzy od dłużników przed sądem stanie się niemożliwe. Co prawda, jak podkreślają eksperci, nie dotyczy to wszystkich faktur, ale zdecydowanej większości. Odzyskanie pieniędzy nadal będzie możliwe w niektórych przypadkach - jeśli przedsiębiorcy zawrą z dłużnikami odpowiednie ugody przed końcem roku.
Co mogą zrobić wierzyciele, aby odzyskać długi i uniknąć przedawnienia faktur?
Według ekspertów współpracujących z KRD średni okres przeterminowania faktur przekazywanych do odzyskania skrócił się w sierpniu 2020 r. z 200 dni do 180 dni w sierpniu 2021 r. Wiele firm ciągle jednak waha się, co zrobić z fakturami, które się przeterminują. Im szybciej przystąpi się do windykacji należności, tym większe są szanse na odzyskanie pieniędzy.
Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami Kodeksu Cywilnego faktury wystawione za sprzedaż towarów lub usług ulegają przedawnieniu po upływie dwóch lat, liczonych od końca roku kalendarzowego, w którym została wystawiona faktura. Wyjątkiem jest transport, gdzie okres ten jest skrócony do roku. Jeżeli jednak usługa dotyczyła transportu międzynarodowego, czas się wydłuża i wynosi wówczas rok i trzy miesiące.
Dwa miesiące, które zostały do końca 2021 roku, wystarczą aby obie strony porozumiały się w kwestii zadłużenia i zawarły ugodę, która uniemożliwi jego przedawnienie. Dłużnik, który nie reaguje na wezwania, nie może liczyć, że w związku z przedawnieniem, nie poniesie już żadnych konsekwencji. Osoba, która ubiega się o odzyskanie należności, może złożyć pozew o zapłatę lub wezwanie do próby ugodowej. Tylko w ten sposób można przerwać bieg przedawnienia, w którym dłużnik nie wykazuje żadnej inicjatywy. Jak zaznaczył Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów:
Przedawnienie nie oznacza, że dług znika, lecz nie można go dochodzić przed sądem. Nadal możliwe jest natomiast umieszczenie informacji o zadłużeniu w Krajowym Rejestrze Długów.
Zobacz także:
- Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? 4 proste zasady dla niższych rachunków
- Prawie 3 miliony Polaków ma długi. Z jakich opłat rezygnujemy w razie kłopotów finansowych?
- Rosną długi młodych Polaków do 35. roku życia. "Nie przejmują się"
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: businessinsider.pl
Źródło zdjęcia głównego: krisanapong detraphiphat/Getty Images