Gorące tematy

Rosną długi młodych Polaków do 35. roku życia. "Nie przejmują się"

Gorące tematy

Autor:
Daria
Pacańska
Źródło:
PAP
MixMedia/Getty ImagesZadłużenie młodych Polaków

Polacy poniżej 35. roku życia są zadłużeni na 6 mld zł. Okazuje się, że w ciągu ostatniego roku pandemii ich nieuregulowane zobowiązania wzrosły o 0,5 mld zł, zwiększyła się też liczba dłużników - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Eksperci podkreślają, że częściej zadłużają się mężczyźni.

Polacy przed 35. rokiem życia toną w długach

Według KRD w sierpniu 2020 r. na osobach poniżej 35 roku życia ciążył dług 5,55 mld zł. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy pandemii ich nieuregulowane zobowiązania notowane w Krajowym Rejestrze Długów wzrosły o 0,5 mld zł. Zwiększyła się też liczba dłużników z 631 tys. do 650 tys. Zmalały natomiast zarówno zaległości dojrzałych Polaków, jak i liczba samych dłużników. Dwanaście miesięcy temu nieuregulowane rachunki tej grupy wynosiły 42,86 mld zł (o 2,33 mld zł więcej niż obecnie), a liczba dłużników wpisanych do rejestru - 1,86 mln osób (wobec 1,76 mln obecnie).

Prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki zwrócił uwagę w rozmowie z PAP, że osoby młodsze "nie przejmują się" pandemią tak, jak dojrzałe, m.in. dlatego, że często mają oparcie w rodzicach, którzy pomagają im w awaryjnych sytuacjach. Starsi obawiając się o przyszłość - częściej zaciskają pasa.

- Widać to w naszej bazie danych. Spadają bowiem zaległości i liczba dłużników w grupie po 35. roku życia. Epidemia koronawirusa zweryfikowała ich stosunek do zakupów, zarówno tych dużych, jak samochody, sprzęt RTV czy ADG, jak i codziennych wydatków – tłumaczył Łęcki.

Według Jakuba Kosteckiego, prezesa firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso, współpracującej z KRD, osobom poniżej 35 lat nie przeszkadzają konsekwencje niepłacenia na czas zobowiązań, takie jak ograniczona wiarygodność kredytowa czy "społeczne odium dłużnika". Powołując się na dane KRD zwraca uwagę, że zarówno wśród młodszych, jak i starszych dłużników rzadziej w długi popadają kobiety.

- Jeśli już ich sprawa trafi do windykacji, jest to przeoczenie rat za pierwszą kartę kredytową czy pożyczki na życie - podkreśla.

Inne podejście do spłaty długów mają natomiast młodzi mężczyźni. Zapożyczają się, bo wydają pieniądze "na zachcianki" - sprzęt elektroniczny, samochody czy weekendowe wyjazdy. Starają się rozkręcić biznes lub zakładają rodzinę. Pierwsze dwie grupy dłużników, którzy żyją ponad stan nie wykazują zainteresowania spłatą zaległości. Trzecia grupa niepotrafiących "oszacować swoich mocy finansowych" i zaciągająca kolejne kredyty wywiązuje się natomiast ze złożonych obietnic spłaty długów. Wraz z wiekiem zaciera się różnica między płciami w podejściu do regulowania zaległości.

- Z naszej praktyki w obsłudze wierzytelności konsumenckich wynika, że osoby po 35. roku życia najczęściej problemy ze spłatą tłumaczą utratą pracy. Są bardziej chętne do kooperacji i decydują się na przykład na częściową spłatę zaległości - wyjaśnia Kostecki. Dodaje, że ich nieuregulowane rachunki to głównie raty kredytów, pożyczek i opłat za czynsz, prąd czy gaz.

Zmniejszył się dług najmłodszych Polaków

W czasie pandemii zaległości najmłodszych Polaków, w wieku 18-24 lat, spadły najbardziej ze wszystkich grup wiekowych - o niemal 200 mln zł do 1 mld zł - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK.

Według Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK koronawirus, lockdowny i zdalna nauka "podleczyły" finanse 18-24 latków. Ich długi zmniejszyły się o 16 proc., a wszystkich dłużników - o 2 proc. Podobnie relacje wyglądają w zmianie liczby niesolidnych dłużników - w grupie najmłodszych jest to spadek o 18 wobec 3 proc. dla wszystkich Polaków.

Łączna kwota zaległych zobowiązań osób z grupy wiekowej 18-24 lata widoczna w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz w bazie BIK od początku pandemii systematycznie spada. W marcu 2020 r. przeterminowane zadłużenie wynosiło 1,2 mld zł, po czterech miesiącach koronakryzysu, w lipcu zmniejszyło się do 1,13 mld zł, a po roku, w lipcu 2021 r. do 1,01 mld zł.

Jak zwrócił uwagę prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, w latach 2018-2020 zaległości osób w wieku 18-24 lata podwyższały się dwa razy szybciej niż ogółu społeczeństwa, a w czasie pandemii, gdy młodzi zostali w domach, kilkakrotnie szybciej spadały. Eksperci przyznają, że trudno na razie stwierdzić, czy doświadczenia z czasu koronawirusa zmienią podejście 18-24 latków do finansów i czy docenią oni stan, w którym udaje się żyć bez zaległych zobowiązań kredytowych i nieopłaconych rachunków.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Wszystko co powinniśmy wiedzieć o kredycie

Wszystko co powinniśmy wiedzieć o kredycie
Wszystko co powinniśmy wiedzieć o kredycie
Dzień Dobry TVN

Autor:Daria Pacańska

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MixMedia/Getty Images

Pozostałe wiadomości