zadłużenie

  Zakochane kobiety są w stanie zrobić naprawdę wiele dla swoich partnerów. Niejednokrotnie nawet zadłużają się na astronomiczne kwoty. Doskonale wie o tym pani Katarzyna. Mężczyzna z aplikacji randkowej zauroczył ją, a potem miał wyłudzić od niej 300 tys. złotych. Historią zainteresowali się reporterzy programu Uwaga! TVN.

  Ponad 250 tysięcy osób w Polsce nie płaci alimentów na dziecko. Większość z nich, bo aż 96%, to mężczyźni.

  Co czwarty Polak ma kłopot z tym, by spłacić swoje zobowiązania - wynika z badań Krajowego Rejestru Długów. Na jakie kwoty najczęściej jesteśmy zadłużeni? Kiedy dobrym rozwiązaniem jest kredyt konsolidacyjny? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedział Piotr Bijański, ekspert ds. restrukturyzacji i upadłości.

  1 stycznia 2022 r. przedawnią się wszystkie faktury wystawione w 2019 r. Od tego dnia odzyskanie pieniędzy od dłużników może stać się niemożliwe, również przed sądem. Co mogą zrobić wierzyciele?

  Zadłużenie Polaków wzrosło w kwietniu i maju 2020 r. o ponad 1,2 mld zł, do 81 mld zł. To kwota dwukrotnie wyższa niż przed rokiem. Problemy finansowe to konsekwencje lockdownu.

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że Polscy w wieku od 18 do 25 lat pożyczają coraz częściej i więcej. Średnia zaległość przekracza kwotę 3000 zł. Młodzi ludzie chętnie publikują zdjęcia w mediach społecznościowych z egzotycznych wakacji lub drogich restauracji. Tzw. szybkie kredyty są na porządku dziennym. W mentalności młodych pieniądze są po to, by je wydawać. Z czego to wynika? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy konsultantkę i psychologa biznesu Iwonę Golonko oraz dziennikarza Mateusza Hładkiego.

  Ponad 15 milionów Polaków jest zadłużonych, a 2,5 miliona ma problem z terminową spłatą swoich zobowiązań. Jak się pozbyć długów raz na zawsze i to szybko? O tym w Dzień Dobry TVN mówi ich pogromca ekonomista Marcin Iwuć.

  Według danych Biura Informacji Kredytowej 2,5 miliona Polaków zalega ze spłatą kredytów i bieżących rachunków. Wartość zadłużenia wynosi 62 miliardy złotych. Dlaczego Polacy lubią pożyczać? Czy kredyty przedświąteczne kosztują więcej? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dziennikarza TVN24 Pawła Blajera.

  Kredyt hipoteczny we franku szwajcarskim wzięło w Polsce kilkaset tysięcy osób. Po gwałtownym wzroście jego kursu, wiele osób znalazło się w pułapce kredytowej. Często koszt kredytu znacznie przewyższa wartość domu lub mieszkania. "Frankowicze" postanowili bronić się w sądach przed, ich zdaniem, nieuczciwymi praktykami, które towarzyszyły przyznawaniu kredytów. W studiu gościliśmy radcę prawną Barbarę Garlacz i adwokata dr. Jacka Czabańskiego, którzy zajmują się takimi sprawami. Ile kosztuje obsługa prawna takiego procesu?

  W miniony wtorek dług publiczny Polski przekroczył kwotę biliona złotych. Dlaczego nasz kraj jest tak zadłużony? U kogo? Jak to odczuwa przeciętny Polak? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN ekonomistę Marka Zubera. Zobaczcie, w jaki sposób Marcin Prokop próbował zmniejszyć dług publiczny ;) Udało mu się?

  W ostatnim czasie Krajowy Rejestr Długów odnotował znaczne zadłużenie biur podróży. Czy na kondycję polskiej branży turystycznej mają wpływ ostatnie zamachy terrorystyczne? Czy w związku z napiętą sytuacja polityczną koszt wakacji w Turcji, Tunezji, Egipcie zmaleje? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Katarzynę Karpę-Świderek, dziennikarkę TVN24 Biznes i Świat.