Program „Moje ciepło”
Program „Moje ciepło” to dopłata, która może wynieść od 7 do 21 tys. zł. Dotacja ma stanowić od 30 do 45 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, czyli zakupu i montażu wybranej pompy ciepła w domu.
Drożyzna
Cały budżet programu dofinansowań wynosi 600 mln zł. Pieniądze pochodzić będą głównie z Funduszu Modernizacyjnego, specjalnego instrumentu finansowego Unii Europejskiej dla 10 krajów o największych wyzwaniach związanych z realizacją unijnych celów redukcji emisji dwutlenku węgla.
Program „Moje ciepło” - kto może skorzystać?
Ze wsparcia skorzystać będą mogli tylko właściciele nowych budynków mieszkalnych o podwyższonym standardzie energetycznym. Chodzi o inwestycje, które nie zostały jeszcze zamknięte lub te trwające do 1 stycznia 2021 roku.
Z kolei podwyższony standard energetyczny budynku oznacza, że wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej (EPH+W) może wynosić maksymalnie 63 kWh (na metr kw. powierzchni całego domu w ciągu roku) dla wniosków składanych w 2022 r. oraz 55 kWh dla wniosków składanych w kolejnych latach działania programu "Moje Ciepło".
Właściciele starszych domów mogą skorzystać z innych programów, jak np. "Czyste powietrze". Można wówczas wymienić piec na paliwa stałe z wykorzystaniem pompy ciepła - warunek, aby dochód na rodzinę nie przekraczał 100 tys. zł
Zobacz także:
- Rząd ma dopłacić do telewizora. Komu przysługuje dofinansowanie i jak złożyć wniosek?
- Ruszył nabór wniosków do programu "Mój prąd" 4.0. Kto może się ubiegać o dofinansowanie? Jak złożyć wniosek?
- Program "Czyste Powietrze" - kto może dostać dofinansowanie i w jakiej kwocie?
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: interia.pl
Źródło zdjęcia głównego: Jasmin Merdan/Getty Images