Wciąż żywe jest przekonanie, że branża IT pozostaje zarezerwowana tylko dla mężczyzn. Mimo że czasy się zmieniają i coraz więcej pań wybiera zawody z tego obszaru, to nadal jest ich bardzo niewiele w porównaniu do panów. Dlaczego? Co zrobić, aby zachęcić kobiety do pracy w IT? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały Adrianna Klimczak oraz Wioletta Klimczak - informatyczki, założycielki fundacji ITGirls.
Kobiety w branży IT. Jak wiele ich jest?
Branża IT jest zdominowana przez mężczyzn. Szacuje się, że kobiety stanowią w niej zaledwie 15 proc. - To, co nas bardziej martwi to to, że w ciągu ostatnich 15 lat te statystyki nam się bardzo wolno zmieniają, bo raptem o 1 punkt procentowy. Technologia była u nas w domu, ale ja sama do końca nie wiedziałam, w jakim kierunku iść - powiedziała w Dzień Dobry TVN Wioletta Klimczak, informatyczka, fundacja ITGirls.
Adrianna Klimczak to informatyczka, która przygodę z technologią, podobnie jak siostra, zaczęła dzięki rodzicom. - Moja mama jest matematyczką i nauczycielką, a tata informatykiem. Często się przejawia to pytanie i jesteśmy pewne, że to się wywodzi z domu. Zawsze byłyśmy umysłami ścisłymi raczej - opowiadała.
Krzywdzące stereotypy dot. płci
Założycielki fundacji ITGirls obserwują badania dotyczące uprzedzeń wśród dzieci.
- Dziewczynki już w wieku 6 lat wierzą w stereotypy płci. To znaczy, że uważają, że są gorsze i mniej mogą od swoich kolegów - tłumaczyła Wioletta Klimczak.
- Kiedy studiowałam informatykę i mówiłam np. na imprezie, co robię, słyszałam: nie wyglądasz. Nigdy nie wiedziałam, czy traktować to jako komplement. Do dzisiaj nie znalazłam dobrej odpowiedzi - podsumowała Adrianna Klimczak.
Jak dodać dziewczynkom pewności siebie?
Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziewcząt i Kobiet w Nauce, który świętowany jest 11 lutego, Adrianna i Wioletta postanowiły wydać e-book. Pozycja pt. "Jak wspierać dziewczynki w odkrywaniu nauk ścisłych" dodaje skrzydeł. - Każdy z nas może zrobić krok w tym kierunku. Zwracajmy uwagę na to, co mówimy. Nie bójmy się odmian, mówmy "informatyczka" - tłumaczyła Wioletta Klimczak.
- Inna kwestia jest taka, że wyrośliśmy z domów, w których byliśmy ganieni za błędy. Zresztą cały system oceniania w szkole tak działa. Mamy tę możliwość, żeby zapytać dzieci, czym chciałyby się zajmować. Wspierajmy dzieci w ich decyzjach - dodała.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Część SMS-ów i połączeń może być zablokowana. Nowy obowiązek operatorów sieci
- Postanowił sprawdzić, ile wytrzyma bez smartfona. Jego wynik to dla niektórych wieczność
- Jak sztuczna inteligencja zmieni nasze życie? "Stała się całkowicie dostępna"
Autor: Katarzyna Oleksik, Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News