Jak wspierać dziewczynki w rozwijaniu nauk ścisłych? "Już w wieku 6 lat wierzą w stereotypy płci"

Jak wspierać dziewczynki w przedmiotach ścisłych?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak wspierać dziewczynki w rozwijaniu nauk ścisłych?
Jak wspierać dziewczynki w rozwijaniu nauk ścisłych?
Drukowanie organów – niesamowity efekt biologizacji technologii
Drukowanie organów – niesamowity efekt biologizacji technologii
Malvertising - niebezpieczne reklamy
Malvertising - niebezpieczne reklamy
Jaka jest energia przyszłości?
Jaka jest energia przyszłości?
Dolina Krzemowa szykuje ogromną zmianę telewizji
Dolina Krzemowa szykuje ogromną zmianę telewizji
Jak się uchronić przed atakiem hakera?
Jak się uchronić przed atakiem hakera?
Tarcza, która czyni niewidzialnym
Tarcza, która czyni niewidzialnym
Cyberprzestępcy wyłudzają dane i hasła
Cyberprzestępcy wyłudzają dane i hasła
Maciej Kawecki Ambasadorem Cyfrowym UE
Maciej Kawecki Ambasadorem Cyfrowym UE

Wciąż żywe jest przekonanie, że branża IT pozostaje zarezerwowana tylko dla mężczyzn. Mimo że czasy się zmieniają i coraz więcej pań wybiera zawody z tego obszaru, to nadal jest ich bardzo niewiele w porównaniu do panów. Dlaczego? Co zrobić, aby zachęcić kobiety do pracy w IT? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały Adrianna Klimczak oraz Wioletta Klimczak - informatyczki, założycielki fundacji ITGirls.

Kobiety w branży IT. Jak wiele ich jest?

Branża IT jest zdominowana przez mężczyzn. Szacuje się, że kobiety stanowią w niej zaledwie 15 proc. - To, co nas bardziej martwi to to, że w ciągu ostatnich 15 lat te statystyki nam się bardzo wolno zmieniają, bo raptem o 1 punkt procentowy. Technologia była u nas w domu, ale ja sama do końca nie wiedziałam, w jakim kierunku iść - powiedziała w Dzień Dobry TVN Wioletta Klimczak, informatyczka, fundacja ITGirls.

Adrianna Klimczak to informatyczka, która przygodę z technologią, podobnie jak siostra, zaczęła dzięki rodzicom. - Moja mama jest matematyczką i nauczycielką, a tata informatykiem. Często się przejawia to pytanie i jesteśmy pewne, że to się wywodzi z domu. Zawsze byłyśmy umysłami ścisłymi raczej - opowiadała.

Krzywdzące stereotypy dot. płci

Założycielki fundacji ITGirls obserwują badania dotyczące uprzedzeń wśród dzieci.

- Dziewczynki już w wieku 6 lat wierzą w stereotypy płci. To znaczy, że uważają, że są gorsze i mniej mogą od swoich kolegów - tłumaczyła Wioletta Klimczak.

- Kiedy studiowałam informatykę i mówiłam np. na imprezie, co robię, słyszałam: nie wyglądasz. Nigdy nie wiedziałam, czy traktować to jako komplement. Do dzisiaj nie znalazłam dobrej odpowiedzi - podsumowała Adrianna Klimczak.

Jak dodać dziewczynkom pewności siebie?

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziewcząt i Kobiet w Nauce, który świętowany jest 11 lutego, Adrianna i Wioletta postanowiły wydać e-book. Pozycja pt. "Jak wspierać dziewczynki w odkrywaniu nauk ścisłych" dodaje skrzydeł. - Każdy z nas może zrobić krok w tym kierunku. Zwracajmy uwagę na to, co mówimy. Nie bójmy się odmian, mówmy "informatyczka" - tłumaczyła Wioletta Klimczak.

- Inna kwestia jest taka, że wyrośliśmy z domów, w których byliśmy ganieni za błędy. Zresztą cały system oceniania w szkole tak działa. Mamy tę możliwość, żeby zapytać dzieci, czym chciałyby się zajmować. Wspierajmy dzieci w ich decyzjach - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości