Kiedyś telefony komórkowe służyły nam do dzwonienia i wysyłania krótkich sms-ów. Dziś wielu z nas nie potrafi sobie wyobrazić codzienności bez wielofunkcyjnego smartfona. Czy da się jeszcze żyć bez tego urządzenia?
Życie bez smartfona?
Wielu z nas nie wyobraża już sobie życia bez smartfona. Mamy tam dosłownie wszystko, a wykonywanie połączeń już dawno przestało być najważniejszą funkcją telefonu. Czy w dzisiejszych czasach dałoby się bez nich żyć? Dr Maciej Kawecki postanowił to sprawdzić. Wziął udział w eksperymencie, który polegał na zrezygnowaniu ze smartfona aż na tydzień.
W Dzień Dobry TVN opowiedział, dlaczego podjął się tego wyzwania. - W dniu Bezpiecznego Internetu, który obchodziliśmy tydzień temu chciałem zwrócić uwagę na nasze uzależnienie od telefonów komórkowych - wyjaśnił ekspert ds. nowoczesnych technologii.
Dr Maciej Kawecki wytrzymał 4 dni. Przyznał, że brak dostępu do smartfona sprawiał, że proste czynności zajmowały mu więcej czasu lub były całkowicie niemożliwe do wykonania. - Przez pierwsze trzy dni prosiłem wszystkich dookoła, żeby wyszukali mi jakąś informację. Więc to jest, mam wrażenie, pewna iluzja - zaznaczył.
- My jesteśmy dzisiaj uzależnieni od łatwego dostępu do wiedzy - podsumował.
Telefony z klawiaturą
Sprzęt, który początkowo służył tylko do prostych rozmów i krótkich sms-ów, dziś ma ogromny wpływ na naszą codzienność. Jak wyglądały pierwsze telefony? Paweł Garbaczewski może pochwalić się imponującą kolekcją klasycznych Nokii, najstarsze modele pochodzą z 1993 roku.
- Bateria wytrzymywała o wiele dłużej, ale to przez to, że zapotrzebowanie na energię było mniejsze. Telefon miał utrzymywać zasięg, monochromatyczny wyświetlacz i to wszystko. Nie sprawdzał aplikacji w tle, lokalizacji i całej masy rzeczy, które są obecne. Stąd też ten dłuższy czas czuwania - podsumował kolekcjoner.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zdrada partnera z mężczyzną czy z inną kobietą - co boli bardziej? "Było mi łatwiej to przełknąć"
- Pączek za 1 zł - czy to możliwe? "Dobry pączek rzemieślniczy powinien kosztować ok. 10 zł"
- Te pary zaręczyły się w Tatrach. "Na takim mrozie, a tyle ciepłych wspomnień"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News