Coraz częściej kłócimy się o pieniądze. Problem dotyczy nawet co piątej pary

Para omawiająca wydatki
Coraz częściej kłócimy się o pieniądze
Źródło: EmirMemedovski/Getty Images
Według badania "Pieniądze powodem stresu dla par i singli" wykonanego dla rejestru Dłużników BIG InfoMonitor pieniądze są coraz częstszym powodem do kłótni. Problem dotyczy co piątej pary, a najtrudniej utrzymać na wodzy nerwy osobom w związkach nieformalnych. Dlaczego finanse to tak konfliktowy temat?

Pary coraz częściej kłócą się o pieniądze

Przyczyną kłótni o pieniądze jest inflacja i szalejąca drożyzna. Jak wynika z badania przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor "Pieniądze powodem stresu dla par i singli" co piąta para kłóci się o pieniądze. Co gorsza, w trakcie kłótni nie zawsze możemy dowiedzieć się o wiszących nad nami problemach finansowych, ponieważ "część partnerów nie jest skora by dzielić się takimi informacjami". To z kolei może być powodem do dalszych problemów finansowych.

Drożyzna

DD_20210906)Iwuc_REP
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Najwyższa inflacja od 20 lat
Przed nami podwyżki cen prądu
Przed nami podwyżki cen prądu
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?

Koszty życia rosną, a co gorsza najbardziej w górę poszły wydatki, od których nie uciekniemy. Nawet starając się żyć oszczędnie, nie unikniemy podwyżki cen żywności i utrzymania nieruchomości, a te wzrosły o niemal 22 i 23 proc. Ponadto inflacja nie jest chwilowa i już teraz mówi się o jej długofalowym działaniu, z którym będziemy się długo zmagać.

Jak podaje BIG InfoMonitor, nawet przy lepszej koniunkturze związki miały problemy w porozumieniu się w kwestiach finansowych. Według badania 21 proc. ankietowanych spiera się o wydatki i zarobki częściej niż wcześniej. Więcej par spiera się w miastach z liczbą ponad 0,5 mln mieszkańców, ale również w mniejszych miejscowościach sytuacja jest nieciekawa.

Z badania wynika, że kłótnie o domowe finanse nasiliły się w domach, w których są dzieci. "O częstszych sporach mówi tu 26 proc. ankietowanych, podczas gdy wśród osób bezdzietnych 18 proc." podaje media.big.pl.

Kto najczęściej kłóci się o pieniądze?

Sytuacja nieco lepiej przedstawia się w związkach nieformalnych, które nie mieszkają razem. 18% ankietowanych z tej grupy przyznało, że o pieniądze kłóci się częściej. Kluczowe w tej kwestii jest oddzielne zamieszkanie, a nie związek niesformalizowany - podkreślono w analizie. 25 proc. par, które zdecydowały się ze sobą zamieszkać, ale bez formalizacji związku, kłóci się częściej niż dotychczas o kwestie finansowe. Jednak najgorzej przedstawia się sytuacja w mieszkających osobno małżeństwach - jak wynika z badania, 44 proc. małżonków kłóci się częściej.

- Pieniądze to trudny temat, nikt nie ma co do tego wątpliwości. Nasze regularnie prowadzone badania wskazują, że czas wysokiej inflacji wypada tylko nieznacznie gorzej w relacjach par, jeśli chodzi o temperaturę sporu o finanse, niż okres pandemii i lockdownów. Uświadamia to, że podstawowym problemem jest brak właściwej komunikacji. Dlatego, warto już od pierwszych miesięcy związku otwarcie podchodzić do tej kwestii i od najmłodszych lat objaśniać świat finansów swoim dzieciom. Niestety, kłótnie rodziców, to w niejednym przypadku podstawowa edukacja ekonomiczna, jaką dzieci wynoszą z domu, a przecież nie o to chodzi – radzi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Jak reagować, aby się nie kłócić o pieniądze?

Na pytanie "Co robisz w sytuacji pojawienia się poważnych problemów finansowych" 71 proc. ankietowanych, którzy pozostawali w związku małżeńskim i mieszkali wspólnie, odpowiadało, że informuje swojego partnera lub partnerkę. W przypadku związków nieformalnych mieszkających w jednym mieszkaniu taką odpowiedź podało 62 proc. ankietowanych. 18 proc. będących w stałych związkach informuje także dalszą rodzinę, bądź znajomych. W przypadku pozostałych związków było to 23 proc. ankietowanych.

– To w sumie niepokojąca sytuacja, szczególnie teraz, gdy ze względu na wzrost cen i podstawowych kosztów utrzymania, kłopoty finansowe są bardziej prawdopodobne. Oczywiście, w części przypadków ukrywaniu problemów towarzyszą dobre intencje, jak choćby zamiar oszczędzenia zmartwień drugiej połowie. Nie jest to jednak działanie fair – zauważa Sławomir Grzelczak.

W podsumowaniu badania zaznaczono, że takie działanie (nieinformowanie domowników) może prowadzić do dalszych kłopotów finansowych. "W pętlę zadłużenia nie wpada się z dnia na dzień" zaznaczono. Ponadto pomysły i działania domowników mogą okazać się pomocne przy finansowych turbulencjach. Podstawą jest więc szczera rozmowa zarówno z partnerem, jak i z pozostałymi domownikami.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości