Dostałeś SMS-a z informacją o błędzie w zakupie? Uważaj, to może być oszustwo

Źródło: Dzień Dobry TVN
Plaga cyberprzestępczości w Polsce
Plaga cyberprzestępczości w Polsce
Oszustwa w sklepach internetowych
Oszustwa w sklepach internetowych
Oszustwa na SMS-y o odłączeniu prądu
Oszustwa na SMS-y o odłączeniu prądu
Newsletter wyłudzający dane
Newsletter wyłudzający dane
Kobieta przechytrzyła oszustów i ich metodę "na wnuczka"
Kobieta przechytrzyła oszustów i ich metodę "na wnuczka"
Uwaga! TVN. Jak działają scammerzy
Uwaga! TVN. Jak działają scammerzy
Oszustwa na SMS-y od kurierów
Oszustwa na SMS-y od kurierów
CERT Orange Polska poinformował o nowej metodzie oszustów na wyłudzanie danych. Cyberprzestępcy po raz kolejny rozsyłają SMS-y z niebezpiecznym linkiem. Tym razem jednak próbują wyłudzić zdjęcie dokumentów. Na co uważać i jak nie dać się oszukać?

Oszuści podszywają się pod OLX i wyłudzają dane osobowe

Oszuści po raz kolejny rozsyłają SMS-y z niebezpiecznym linkiem. Tym razem podszywają się pod OLX. W wiadomości można przeczytać o wystąpieniu błędu zakupu konkretnego, podanego przez cyberprzestępców produktu. Umieszczają również zachętę do kliknięcia w adres URL: "Zobacz szczegóły: link". Po wejściu w niego pokazuje się strona z informacją o błędzie w płatności. Oszuści dążą w ten sposób do wyłudzenia wrażliwych danych osobowych i pozyskania zdjęć dokumentów potwierdzających tożsamość.

Jak wygląda oszustwo na SMS od OLX?

Po wejściu w link na stronie pojawia się prośba o zaktualizowanie swoich danych, aby potwierdzić zamówienie. Jak podaje CERT Orange Polska, adres wygląda realistycznie, jak prawdziwa witryna potwierdzająca tożsamość. Co więcej, pojawia się na niej zielona kłódka i subdomena ssl, co powinno świadczyć o bezpiecznej stronie. Jednak w komunikacie można zauważyć błąd językowy - "niewierne informacje o otrzymaniu płatności". To powinno już zwiększyć naszą uważność i podejrzliwość.

Przy próbie sprawdzenia czym są niewierne informacje, strona przekierowuje do weryfikacji. Dalej oszuści proszą o przesłanie zdjęcia dokumentu - dowodu tożsamości lub paszportu. Jest to coś, co powinno zwrócić naszą szczególną uwagę - nie powinniśmy udostępniać takich informacji w internecie.

Takie informacje przekazane w niewłaściwe ręce mogą powodować wiele niebezpiecznych konsekwencji. Z wszystkimi informacjami z dowodu osobistego oszuści mogliby próbować zakładać fałszywe konta, zaciągać kredyty, a nawet ukraść tożsamość. Należy zatem pamiętać, aby nie podawać danych wrażliwych w niepewnych miejscach oraz nie klikać w podejrzane adresy URL.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: CERT Orange Polska

Źródło zdjęcia głównego: AndreyPopov/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości