Polski Ład a rozliczanie PIT - kto może być zaskoczony?
Mimo, że na początku roku obowiązywały stawki podatkowe 17 i 32%, to całe dochody w zeznaniu rocznym będzie można opodatkować według stawek 12 i 32%. Przepisy zmieniające stawkę obowiązują od lipca 2022 roku. Jak wyjaśniła Małgorzata Samborska z Grant Thornton, "oznacza to, że wiele osób, więcej niż w latach ubiegłych, będzie miało prawo do zwrotu podatku po złożeniu zeznania rocznego. Wynika to z faktu, że zaliczki pobierane przez pracodawców były w pierwszych miesiącach naliczane według stawki 17 proc. Tak było w przypadku osób z wynagrodzeniem w poszczególnych miesiącach pierwszej połowy roku wyższym niż 12 800 zł brutto".
- Wiele osób może być zaskoczonych kwotą do zwrotu lub do dopłaty - oceniła w komentarzu dla TVN24 Biznes ekspertka.
Samo rozliczenie PIT za 2022 rok nie powinno być trudniejsze niż w poprzednich latach. W dalszym ciągu można korzystać z rozwiązania Ministerstwa Finansów, jakim jest rozliczenie elektroniczne przez specjalną stronę. Jak oceniła ekspertka, "Twój e-PIT, co jest najprostszym sposobem złożenia zeznania".
Polski Ład a rozliczanie PIT - kto będzie musiał dopłacić?
W przypadku niższych zarobków (poniżej 12 800 zł brutto) sprawa rozliczenia PIT komplikuje się. Zaliczki na podatek w tej sytuacji podlegały co do zasady tzw. rolowaniu - pobierano je według zasad z 2021 roku. Oznacza to, że można wtedy było odliczać od podatku większość składki zdrowotnej, o ile ta (według zasad z 2021 roku) była niższa, niż ta, którą ustanawiał Polski Ład.
- Szacujemy, że dopłaty w rozliczeniu rocznym (PIT, podatku dochodowego od osób fizycznych - red.) za 2022 rok będzie musiało dokonać 1,2 miliona podatników, a więc mniej niż w latach poprzednich. W 2021 roku dopłat musiało dokonać 2 miliony podatników – powiedział w czwartek na konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń.
Dopłaty mogą spodziewać się osoby, które uzyskiwały przychody z kilku źródeł i przekroczyły próg 120 tysięcy złotych. To wiąże się ze stawką 32%. Także osoby, które płaciły zaliczki według zasad z 2021 roku mogą spodziewać się dopłat, ponieważ nie objęły one całości należżnego podatku.
Jak wyjaśniła ekspertka w rozmowie z portalem tvn24.pl, osoby te "mogły być również uprawnione do ulgi dla klasy średniej (która została ostatecznie uchylona), mogły złożyć wniosek o nierolowanie zaliczek lub wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej, wysokość wynagrodzenia w poszczególnych miesiącach mogła być różna, a co za tym idzie różne zasady mogły być stosowane".
Nowy element w rozliczeniach PIT
Nowym elementem, który jest wyjątkowy dla rozliczenia PIT za 2022 rok jest tzw. hipotetyczny podatek. Jak wytłumaczyła ekspertka, "to jest nasze prawo, żeby rozliczyć się za rok 2022 z uwzględnieniem ulgi dla klasy średniej i stawki 17 proc., jeśli tylko te zasady miałyby spowodować, że zapłacimy mniej podatku. Wynika to z tego, że zmiany, które weszły w życie w połowie roku, mogły być dla nas wyłącznie korzystne".
Ministerstwo Finansów szacuje, że takich osób jest jednak niewiele - to przypadek 1 podatnika na 1000. Jeżeli hipotetyczny podatek nam się należy, to urząd skarbowy powinien go obliczyć i oddać pieniądze w trybie bezdecyzyjnym, a więc bez żadnych dodatkowych formalności. Nie ma potrzeby składania w tym celu dwóch zeznań podatkowych. Małgorzata Samborska z Grant Thornton stwierdziła, że przy tegorocznym rozliczeniu warto kierować się zasadą "ufam, ale sprawdzam". Poleciła również sprawdzanie za pomocą kalkulatorów, czy zwrotu podatku będzie można się spodziewać.
- Jedno jest pewne: warto wygospodarować sobie w tym roku więcej czasu na złożenie zeznania rocznego - podsumowała dla TVN24.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej przeczytasz na TVN24
Zobacz także:
- Jak wypełnić PIT samemu - poradnik
- Rozliczanie PIT-u z małżonkiem w 2023 roku. Sprawdź, jak wspólnie złożyć zeznanie podatkowe
- Pułapki przy rozliczaniu podatku. Na co uważać?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: simpson33/Getty Images