Newsy

Pułapki przy rozliczaniu podatku. Na co uważać?

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
businessinsider.com
dłonie kobiety na klawiaturze laptopa

Od kilku lat podatki w Polsce rozliczane są automatycznie. Wiele osób korzysta z usługi Twój e-PIT i nie robi w niej nic więcej, poza akceptacją i wysłaniem rocznego zeznania. Warto jednak sprawdzić, czy nie zaszła w nim żadna pomyłka. Na co uważać przy rozliczaniu podatków?

Przed zaakceptowaniem i wysłaniem rocznego zeznania podatkowego warto sprawdzić, czy aby na pewno wszystko się w nim zgadza. Pomyłka może grozić finansowymi konsekwencjami.

Podatki

O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?
O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

PIT a dochody z różnych zakładów pracy

Należy się upewnić, czy wszystkie deklaracje PIT-11 za poprzedni rok podatkowy rzeczywiście zostały dla nas wystawione. Jeśli osoba przez cały rok rozliczeniowy pracowała w jednym zakładzie pracy, jest znacznie prościej - dostaje jedną deklarację PIT-11. Jeśli jednak w ciągu roku dochody uzyskiwane były w różnych firmach, wówczas na PIT-36 muszą być wykazane skumulowane kwoty z wszystkich pojedynczych dokumentów PIT-11.

Zawsze przed zaakceptowaniem zeznania w usłudze Twój e-PIT trzeba sprawdzić jego poprawność. W systemie e-PIT należy kliknąć "rozwiń listę dokumentów" i sprawdzić, czy ich liczba się zgadza.

PIT a działalność gospodarcza

W aplikacji Twój e-PIT rocznego zeznania podatkowego nie znajdą osoby zatrudnione na etacie i jednocześnie prowadzące własną działalność gospodarczą. Osoby uzyskujące dochody z obu tych źródeł, będą miały obowiązek sporządzenia deklaracji PIT-36 lub PIT-36L samodzielnie.

Rozliczanie PIT w małżeństwie

Przed zaakceptowaniem zaznania w systemie Twój e-PIT, należy zdecydować, czy rozliczamy się indywidualnie, czy ze współmałżonkiem. Zaproponowane zeznanie w Twój e-PIT jest wypełnione dla każdego podatnika osobno, nawet jeśli w poprzednim roku małżonkowie rozliczali się razem. Sposób rozliczenia można zmienić na wspólny, a także wybrać formę opodatkowania jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Wystarczy wybrać w systemie właściwą opcję.

PIT a ulgi podatkowe

Ulgi na dzieci powinny być dodane w systemie automatycznie, ale nie zawsze tak jest. Dlatego lepiej sprawdzić, czy wszystkie miesiące zostały uwzględnione. W przypadku innych ulg np. termomodernizacyjnej czy na Internet, dane należy wpisać samodzielnie.

Rozliczenie PIT, gdy pracodawca się spóźni

Pracodawca ma prawny obowiązek przesłać PIT-11 do urzędu skarbowego do końca stycznia 2022. Może się jednak zdarzyć, że się spóźni. Wówczas, w deklaracji rocznej udostępnionej na początku lutego, w aplikacji Twój e-PIT taka informacja nie będzie widoczna. W tej sytuacji warto odczekać kilka dni. Jeśli PIT-11 w dalszym ciągu nie będzie uwzględniony, należy zapytać pracodawcę o przyczynę, zwrócić się o dostarczenie PIT-a, a dane w zeznaniu uzupełnić ręcznie.

PIT i 1 proc. podatku

Przed wysłaniem zeznania podatkowego, warto też zdecydować, czy chcemy przekazać 1 proc. na Organizacje Pożytku Publicznego. W platformie Twój e-PIT domyślnie ustawiona jest ta sama organizacja, którą wskazało się w rozliczeniu w poprzednim roku. Jeśli chcemy ją ponownie, nie musimy nic wpisywać. Aby dokonać zmian, wystarczy skorzystać z opcji "Zmieniam organizację", wybrać jej numer KRS i zatwierdzić.

PIT - dane i terminy

Przed wysłaniem zeznania podatkowego warto się jeszcze upewnić, czy w systemie znajduje się aktualny i poprawny numer naszego konta bankowego. Rozliczenie należy przesłać do urzędu skarbowego do 2 maja. Należy pilnować tego terminu, zwłaszcza jeśli chce się skorzystać z ulg.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: businessinsider.com

Źródło zdjęcia głównego: Oscar Wong/Getty Images

Pozostałe wiadomości