Niedobory i rosnące ceny warzyw w Europie
W Holandii klienci w supermarketach mogą kupić maksymalnie dwie papryki na osobę. W Wielkiej Brytanii limit dotyczy pomidorów - jednorazowo można zakupić trzy warzywa. W Niemczech wysokie są ceny ogórków, a na Słowacji mówi się o "kryzysie cebulowym". W Hiszpanii rolnicy patrolują pola przed złodziejami owoców i warzyw.
Jak podaje portal tvn24.pl w Wielkiej Brytanii cztery sieci supermarketów wprowadziły ograniczenia w sprzedaży niektórych owoców i warzyw. "W sieci Asda jedna osoba mogła kupić maksymalnie po trzy sztuki pomidorów, ogórków, papryki, sałaty, brokułów, kalafiora oraz trzy opakowania malin, zaś w Morrisons restrykcje dotyczyły ogórków, pomidorów, sałaty i papryki - po dwie sztuki na klienta. Na podobny krok zdecydowały się Aldi i Tesco - w obu ograniczono sprzedaż pomidorów, ogórków i papryki do trzech sztuk na osobę" - informuje tvn24.pl.
Dlaczego brakuje owoców i warzyw?
Według ekspertów niedobory spowodowane są przede wszystkim przez ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak powódź w Maroku czy wyjątkowo niskie temperatury w południowej Hiszpanii. To z tych regionów najczęściej są importowane produkty. W prowincji Almeria sprzedaż pomidorów, ogórków i papryki spadła o 21-25 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem".
Wysokie ceny warzyw i owoców są również skutkiem wysokich cen energii. W efekcie konieczne było ograniczenie produkcji w szklarniach. Także ceny gazu są problematyczne - wiele szklarni jest nim zasilanych.
Jak przyznała rzeczniczka niemieckiego ministerstwa rolnictwa, niektóre owoce i warzywa znacznie podrożały, np. pomidory, ogórki, papryka, ale także mandarynki i klementynki. Powodem "niedoboru podaży" jest chłodna pogoda w obszarach upraw, a ponadto ograniczona ilość zbiorów w Maroku i Turcji.
Limitowane ilości warzyw w Europie
- Obecnie zaopatrzenie w świeże owoce i warzywa w Niemczech jest zabezpieczone - zapewniała rzeczniczka niemieckiego ministerstwa rolnictwa w gazecie "Rheinische Post" w kontekście pustych półek w Wielkiej Brytanii.
Sytuacja dotknęła również Szwecję - jak donoszą tamtejsze media "po raz pierwszy doszło do sytuacji, że w miejscowościach przygranicznych to Szwedzi kupowali warzywa w Norwegii, a nie odwrotnie, jak ma to zwykle miejsce, z uwagi na wyższe ceny norweskiej żywności".
W Holandii również ceny gwałtownie wzrosły o 25-50%. Dotyczy to przede wszystkim sałat, pomidorów, kalafiorów i brokułów. Przyczyną są mniejsze niż zakładano zbiory. W efekcie częśc sklepów ustaliły limit maksymalnie dwóch papryk na klienta.
W Portugalii najdroższe są pomidory, a według tamtejszych ekspertów do spraw handlu głównym powodem wzrostu cen jest wybuch wojny w Ukrainie. Pomidory podrożały tam w porównaniu do zeszłego roku o 100%.
Z kolei na Słowacji zaczyna brakować cebuli. Warzywo to podrożało o 20% w skali roku, a według rolników "kryzys cebulowy" ma potrwać aż do kolejnych zbiorów. Jak podaje portal tvn24.pl "według słowackiej Izby Rolno-Spożywczej (SPPK) niedobór warzyw, w tym cebuli, wynika z napięć geopolitycznych i niekorzystnej pogody związanej z powodziami w Pakistanie, przymrozkami w Azji Środkowej i suszą w Afryce Północnej. Rekordowo wysokie ceny na Słowacji notowane w przypadku papryki. Niektóre gatunki kosztują 7 euro za kilogram (33 złotych)".
Czy w Polsce wprowadzone zostaną limity?
W związku z wprowadzaniem limitów na sprzedaż owoców i warzyw w niektórych krajach, w sieci pojawiły się nieprawdziwe informacje na ten temat. W Polsce nie będzie wprowadzany limit. O tym, czy może zabraknąć tych produktów możesz przeczytać tutaj: Znana sieć wprowadza limity na warzywa i owoce. Czy ograniczenia pojawią się także w Polsce?
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej przeczytasz na TVN24
Zobacz także:
- Z tych resztek wyhodujesz nowe warzywa i owoce. Sprawdź, jak oszczędzać jedzenie i mniej wyrzucać
- Części warzyw i owoców, których nie należy jeść. Sprawdź, które są niebezpieczne
- Jak oszczędzać na jedzeniu? Podstawowe zasady i porady
Autor: Teofila Siewko
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: ArtistGNDphotography/Getty Images