Części warzyw i owoców, których nie należy jeść. Sprawdź, które są niebezpieczne

Osoba wyjmująca warzywa i owoce z torby
lncreativemedia/Getty Images
Źródło: Getty Images
Warzywa i owoce są źródłem wielu witamin. Odpowiadają za poprawną pracę całego organizmu. Nie zawsze jednak możemy jeść każdą część jadalnej rośliny - niektóre z nich mogą być szkodliwe, jak np. pędy ziemniaka czy liście pomidora. Dowiedz się, których należy unikać.

Jedzenie warzyw i owoców niewątpliwie jest ważne. Dziennie powinno się zjadać około 5 porcji świeżych roślin. Warto jednak pamiętać, że niektóre ich części mogą prowadzić do rozstroju żołądka oraz zatruć.

Szkodliwe części warzyw

Zjadanie niektórych warzyw bez odpowiedniej obróbki termicznej może prowadzić do problemów gastrycznych i innych poważnych kłopotów. Tak jest w przypadku niedojrzałych, surowych ziemniaków i bakłażana - dzięki wysokiej temperaturze zawarta w nich solanina ulega rozkładowi i można je bezpiecznie spożywać. Kiełkujące bulwy również mają wysoką zawartość tej substancji. Przyjmowana w dużych ilościach może prowadzić do ostrego bólu brzucha, a zjedzona w nadmiarze nawet do śpiączki.

Owoce i warzywa

Źródło: Dzień Dobry TVN
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Tak dojrzewają owoce egzotyczne w Polsce
Tak dojrzewają owoce egzotyczne w Polsce
Jak wybrać najlepsze przetwory owocowe?
Jak wybrać najlepsze przetwory owocowe?
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca

Pomidor, chociaż technicznie jest uznawany za warzywo, tak naprawdę jest owocem. Można spokojnie jeść go ze skórką oraz pestkami. To w jego liściach i gałązkach znajduje się tomatyna. W niewielkich ilościach ma działanie przeciwgrzybicze i bakteriobójcze, jednak spożyta w nadmiarze może prowadzić do halucynacji, problemów żołądkowych - biegunek i wymiotów, a w najgorszych wypadkach nawet do utraty przytomności.

Kolejnym warzywem, na które warto uważać, są szparagi. Sama roślina zbierana jest przed okresem kwitnienia i jest jadalna, w przeciwieństwie do jej owoców, które przypominają jagody. Zawarta w nich saponina uszkadza układ oddechowy i mięśnie serca, może też doprowadzić do porażenia mózgu.

Szkodliwe części owoców

Dzieci straszy się tym, żeby nie jadły pestek z jabłek, bo wyrośnie im w brzuchu jabłonka. Ten dziwny sposób, mający na celu zniechęcenie do jedzenia gniazd nasiennych, może nie jest najlepszy z punktu widzenia wychowawczego, jednak zawiera nieco prawdy. Drzewo nie wyrośnie, ale dziecko może się zatruć, gdyż w pestkach tych owoców znajduje się amigdalina. Zjedzenie jej w małej ilości nie jest niebezpieczne, jednak w większych substancja ta, pod wpływem soków trawiennych, przekształca się w cyjanek, który jest niezwykle niebezpieczny.

Czarny bez, chociaż uważany jest za owoc o wielu zdrowotnych właściwościach, nie powinien być jedzony na surowo. Nieprzetworzony jest źródłem sambunigryny oraz prunazyny, których zjedzenie powoduje silne bóle brzucha, nudności i wymioty. Także jego liście nie są zdatne do spożycia, zawierają w sobie glikozydy cyjanogenne.

Mało popularnym owocem, który może być trujący, kiedy zjemy go za dużo, jest liczi. Zawarte w nim substancje przyjęte w zbyt dużych ilościach mogą doprowadzić nawet do śpiączki.

Zobacz wideo: Szpinak mrożony na wiele sposobów

Szpinak mrożony na wiele sposobów
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz więcej:

Autor: Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości