Poniedziałkowy poranek Filip Chajzer spędził w Gdyni na ulicy Filipkowskiego wśród widzów, którzy zgłosili się do naszej akcji "Dzień dobry sąsiedzie". Takiego przyjęcia i sąsiedzkiej imprezy na 200 osób się nie spodziewał. Zobaczcie koniecznie! Macie takich sąsiadów? :)
Marian Sołobodowski od pięciu lat kolekcjonuje pocztówki sprzed kilkudziesięciu lat. Jego zbiór liczy około 500 egzemplarzy. Jak sam mówi, kartki miłosne sprzed 100 lat mają niezwykłą duszę. Jak wyznawano miłość kiedyś i dziś? Czy dawniej ludzie byli bardziej romantyczni? Porozmawialiśmy o tym z naszymi gośćmi. Studio Dzień Dobry TVN odwidzieli: Agata Passent, Tomasz Raczek i Emilian Kamiński.
Michał Wójcik przygotował dla widzów Dzień Dobry TVN wyjątkowy przegląd prasy. Dzienikarz pokazał gazety wydawane w 1918 roku. O czym w nich pisano? Czy na ich łamach pojawiały się głównie polityczne wiadomości?
Projekt "less is more" powstał w ofensywie do tego, co aktualnie promuje się w sieci, czyli wyretuszowaną, nierzeczywistą urodę. Autorkami pomysłu i projektu są: Carolina Adamczak i Patrycja Toczyńska. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: aktorkę Katarzynę Zawadzką, kreatorkę fryzur Jagę Hupało, fotograf Lidię Popiel i modelkę Helenę Norowicz, które namawiają kobiety do tego, by pokazywały się w naturalnej odsłonie. Co jest źródłem ich piękna? Skąd czerpią inspiracje?
Justin Nnorom jest radnym gminy Dopiewo. Nigeryjczyk zaczynał jako nastoletni piłkarz w Poznaniu. Niestety w wieku 25 lat z powodu kontuzji kolana musiał zakończyć karierę. Pomimo, że w Nigerii została jego mama i siedmioro rodzeństwa, Justin postanowił zamieszkać na stałe w Polsce. Razem z żoną i dwójką dzieci mieszkają w Dopiewie. 4 lata temu Nigeryjczyk został po raz pierwszy radnym. Kilka dni temu po raz drugi wygrał wybory samorządowe. Jak sam mówi, nie będzie zajmował się ogólnopolską polityką. Interesują go sprawy przyziemne, ale ważne dla mieszkańców, jak budowa dróg czy budowa parkingu przy stacji kolejowej. Mieszkańcy Dopiewa mówią o nim w samych superlatywach. Za co Justin kocha Polskę? Co jest dla niego najważniejsze?
Zmiana zawodu i miejsca pracy to jedne z najbardziej stresujących momentów w życiu. W Dzień Dobry TVN o tym dlaczego tak jest i jak radzić sobie z tymi emocjami, rozmawialiśmy z Haliną Piasecką – coachem szczęścia w obszarze pracy i Tomaszem Ciachorowskim inżynierem z wykształcenia i aktor z powołania. Jakie są sygnały, które mówią nam, że powinniśmy pomyśleć nad zmianą pracy?
Mówi się o nich najbrzydsze zwierzęta świata. Golec Piaskowy to łysy szczurokret, który żyje około 30 lat. Porównując to do ludzi, to tak jakbyśmy dożywali 600 urodzin. Naukowcy próbują ustalić, w czym tkwi sekret ich długowieczności? Golce do późnej starości rozmnażają się i utrzymują zdrowie. Co więcej, Golce nie chorują na raka. Czy dzięki łysym szczurokretom uda się opracować terapię zapobiegającą nowotworom u ludzi?
O pracy nad stworzeniem wiernej repliki samochodu, którym jeździł biskup Karol Wojtyła, Marcinowi Sawickiemu opowiedział Adam Klimek - prowadzący program "Samochód marzeń: kup i zrób". Ile godzin pracy pochłonęła renowacja auta i co sprawiło najwięcej problemów? Gdzie będzie można zobaczyć auto, czy zostanie ono dopuszczone do ruchu?
Praca domowa może nauczyć dziecko samoorganizacji i dyscypliny. Jednak tylko wtedy, kiedy nie jest przymusem. Obecna podstawa programowa jest tak przeładowana treścią, że nauczyciele nie są w stanie zrealizować jej w ramach godzin lekcyjnych. W efekcie dzieci spędzają całe popołudnia na odrabianiu prac domowych. Jak możemy to zmienić? Czy podstawę programową należy odchudzić? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy polonistkę Natalię Bielawską, Mariusza Smołkowicza, inicjatora akcji "Dom nie jest filią szkoły" oraz dziennikarza Marcina Sawickiego.
Wizyta na basenie to dla dziecka ogromna frajda, ale nie tylko. Dlaczego warto chodzić z małym dzieckiem na basen? Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska spotkała się Agatą Korc i Radosławem Kawęckim, pływakami i rodzicami małego Tadzia. Ile czasu miał chłopiec, kiedy rodzice zabrali go po raz pierwszy na basen?
Mają zaburzoną osobowość, czyli cierpią na trwały deficyt pewnych zachowań. Przejawiają zachowania patologiczne, jednak na co dzień nie rzucają się w oczy. Okazuje się, że aspekt psychologiczny mordercy jest dla nas bardzo interesujący. Co musi zadziać się w umyśle seryjnego mordercy, że dopuszcza się zbrodni? Jak go rozpoznać? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Łukasza Wrońskiego, psychologa klinicznego, biegłego sądowego i autora książek o seryjnych mordercach.
Ks. Paweł Michalewski na co dzień pracuje w jednej z opolskich parafii. Jest katechetą w liceum i kapelanem harcerzy. Jego znakiem rozpoznawczym jest rower i przemierzone na nim kilometry. Od kilku lat prowadzi bloga "Ksiądz na rowerze". Skąd u niego takie zamiłowanie do sportu? I kiedy pojawił się pomysł na bloga? Ks. Paweł jest dla swoich uczniów wielką inspiracją. Samorząd szkolny wręczył mu nagrodę w kategorii "brat duszy uczniowskiej". O pasji do sportu, blogu i niekonwencjonalnej ewangelizacji młodzieży z ks. Pawłem Michalewskim rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska.
Paulina Będźmirowska "Mom.wife.woman", Marta Zawiślańska "Da_midays" i Katarzyna Pytel "Pani Ekscelencja". Każda z nich ma kilkadziesiąt tysięcy obserwatorów w mediach społecznościowych. Mówi się o nich wschodzące gwiazdy blogosfery. Jak same mówią, to nie jest ciężka praca, trzeba jedynie poświęcić jej czas i sumienność. Co im daje prowadzenie Instagrama?
Schemat myślenia u kobiet i mężczyzn jest inny. Według amerykańskiej antropolożki Helen Fischer kobiety myślą sieciowo. Zapamiętują wszystkie szczegóły, potrafią je odpowiednio zaszufladkować, a następnie wyciągnąć je z zakamarków pamięci, kiedy to jest potrzebne. Kobiety w przeciwieństwie do mężczyzn łączą szczegóły w jeden detal. Psycho-neuro-endokrynologia udowadnia z kolei, że ogromny wpływ na to, jak funkcjonujemy, mają między innymi hormony. Co jest kluczem do dobrej komunikacji między kobietami a mężczyznami? Skąd wynikają konflikty? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Katarzynę Pawlikowską, ekspert ds. zachowań społecznych kobiet, aktorkę Adę Fijał oraz sportowca Wojciecha Brzozowskiego.
Na Krakowskim Przedmieściu specjalnie dla Dzień Dobry TVN wystąpił Kraków Street Band w piosence "Delicate matter".
Paweł Majerczyk jest projektantem mody. Od urodzenia jest osoba niepełnosprawną. Choruje na artrogrypozę, czyli wrodzony zespół objawów, które charakteryzują się przykurczem stawów. Paweł porusza się na wózku, nie może ruszać rękami i palcami, dlatego wszystkie czynności manualne wykonuje ustami. Właśnie przygotowuje się do debiuanckiego pokazu. Kto mu w tym pomaga? Paweł swoją postawą chce też udowodnić innym niepełnosprawnym, że wystarczy wyjść z domu i otworzyć się na inny świat, by być szczęśliwym.
Z rankingu EF EPI wynika, że Polacy pod względem znajomości języka angielskiego zajmują 11 miejsce. To niezły wynik, zważywszy na to, że badanie obejmowało 80 krajów. Mimo to, wielu Polaków, którzy znają angielski ma opory przed mówieniem w tym języku. Dlaczego tak jest? O opinię zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN właścicielkę centrum języków i rozwoju Katarzynę Kaczmarek i trenera biznesu Miłosza Brzezińskiego.
Są kobiety, które mają problem z osiągnięciem seksualnej satysfakcji podczas przeżywanego podniecenia. Z czego to może wynikać? Jak tym problemom zaradzić? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN seksuolog kliniczną i psychoterapeutkę Katarzynę Klimko-Damską.
Do szpitali coraz częściej trafiają ludzie uzależnieni od dopalaczy. Są agresywni, a ich badania kosztowne. Personel medyczny wojewódzkiego szpitala specjalistycznego nr 4 w Bytomiu zaproponował więc, aby za detoks finansowany ze środków publicznych amatorzy dopalaczy płacili z własnej kieszeni. Czy takie rozwiązanie powstrzymałoby uzależnionych od sięgania po substancje odurzające i pobudzające? O walce z dopalaczami rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psychoterapeutką uzależnień "Monar" Izabelą Kozłowską i rzecznik wojewódzkiego szpitala specjalistycznego nr 4 w Bytomiu Iwoną Wronką.
Czy przodkowie determinują nasze życie? Okazuje się, że tak. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dziennikarkę i pisarkę Katarzynę Drogę oraz wizjonerkę Aidę Kosojan-Przybysz, która zaznaczyła, że oprócz genów nosimy w sobie echo przodków. Co to znaczy? Okazuje się, że nauka również idzie w tym kierunku. Neuro epigenetyka dowodzi, że istnieje coś takiego jak pamięć komórkowa. Czy neuroprzekaźniki mogą przekazać następnym pokoleniom np. lęki po przodkach?
Jak powinno wyglądać przyjęcie urodzinowe, tak by dziecko było uhonorowane? Psycholog Aleksandra Piotrowska zwróciła uwagę, że imprezy urodzinowe powinny być bardziej kameralne. Aktualnie rodzice organizują dzieciom pompatyczne przyjęcia w salach zabaw lub w restauracjach, na które zapraszają całe klasy. Co więcej, rodzice zaczynają ze sobą konkurować, które z nich zorganizuje bardziej wystawne urodziny. Według psycholog powinniśmy wrócić do tego co było dawniej i zamiast hucznych imprez zaprośmy gości do domu. Pozwólmy też dziecku, aby to ono było organizatorem własnego przyjęcia. Dzięki temu możemy nauczyć je, co to znaczy być gospodarzem.
Do kogo należy inicjatywa w takiej sytuacji? Do rodziców czy do dzieci? Aktorka i tancerka Agnieszka Kaczorowska-Pela do swojej teściowej mówi "mamo", ale przyznała, że najgorszy był dla niej okres przejściowy, tuż przed samym ślubem. Wówczas do swojej przyszłej teściowej zwracała się bezosobowo. Ekspert od savoir vivre Wojciech S. Wocław zaznaczył, że najważniejsza jest szczera rozmowa obu stron. Terapeuta Piotr Mosak dodał, że zwracanie się per "Ty" co prawda skraca dystans, ale łatwiej też wejść np. w konflikt. Jak wybrnąć z kolei z sytuacji, kiedy nie chcemy zwracać się do teściów tak, jak oni sobie tego życzą?
Zdjęcia Kamila Bredowa, które zamieszcza w mediach społecznościach zachwycają. W czyjej głowie zrodził się pomysł na sesję zdjęciową? Dlaczego zrobiono ją w Norwegii, a nie na karaibskich plażach? Sylwetka Kamila robi wrażenie. Jak o nią dba?
Olejki eteryczne są stosowane w leczeniu wielu dolegliwości. Jakich? Czy można je stosować bez rozcieńczania? Czy są jakieś przeciwwskazania do ich użycia?
Czy w polskich szkołach rzeczywiście jest tak, że nauczyciele czasami przesadzają z ilością zadań domowych, zadawanych uczniom? Dlaczego tak się dzieje? Czy podstawy programowe są przeładowane? O pracach domowych rozmawialiśmy w naszym studiu z Justyną Żukowską-Gołębiewską, psychologiem dziecięcym i mamą 8-letniej Nadii, która nie odrobiła pracy domowej "bo było za dużo zadane" i Jackiem Staniszewskim, nauczycielem historii: "Dzieci w domu powinny odpoczywać, rozmawiać z rodzicami i grać w gry planszowe. (...) Można spokojnie nie zadawać prac domowych. Nie jest to zapisane w Konstytucji, że musimy zadawać prace domowe".
Barbara Kańska-Bielak: "Zaczęło się to 1 czerwca 1918 roku, kiedy mój dziadek i babcia kupili całe wyposażenie studia". Sto lat polskiej wolności opowiedziane zdjęciami krakowskiego zakładu fotograficznego.
Biologicznie wciąż jest mężczyzną, ale w domu będzie funkcjonować jako mama. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy, spodziewające się dziecka Kasię Gauzę: "Jest dobrze. (...) Okazało się, że to społeczeństwo, które w komentarzach internetowych wydaje się strasznie złe, okazało się całkiem akceptujące" i jej partnerkę Aleksandrę Knapik: "Takiego Michała w męskim stroju to było bardzo mało i raczej w naszym środowisku to była sensacja i się mówiło, że Gauza w cywilu".
Czy całe ich życie jest podporządkowane sportowi? Ile czasu poświęcają na aktywność w mediach społecznościowych? W Dzień Dobry TVN, jedna z najpopularniejszych sportowych par w polskim internecie - Sylwia i Akop Szostakowie, którzy swoim fanom w mediach społecznościowych doradzają co jeść i jak ćwiczyć.
Jak powstał penspinning? Czy trzeba posiadać jakieś specjalne umiejętności i sprzęt, żeby zacząć kręcić długopisem? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy penspinnerów: Michała Buszczaka, Marylę Jeż i Kamila Kopcińskiego. Jak zaczynali, ile czasu poświęcają na treningi i jakimi osiągnięciami mogą się pochwalić. Czy na penspinningu da się zarobić pieniądze?
Są osoby, które nie lubią się nudzić, tymczasem okazuje się, że nuda nie jest wcale taka zła. O jej zaletach mówił w Dzień Dobry TVN coach biznesu Miłosz Brzeziński.