Przepisy kulinarne

Jadalne prezenty na święta - przygotuj je już dzisiaj, aby zdążyć na Boże Narodzenie

Przepisy kulinarne

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Osoba trzymająca dżem w rękach

Jadalne prezenty na święta to dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy cenią sobie domowej roboty przetwory. Można je przygotować samodzielnie, a do tego jest mała szansa, że się zmarnują. Swoich bliskich można obdarować ich ulubionymi kiszonkami, pysznym piernikiem lub nietypowymi owocami w zalewie. Sprawdź, co warto dać na prezent.

Przetwory i wypieki - uniwersalny jadalny prezent na święta

Przetwory domowe mogą być doskonałym prezentem na święta. Zanim jednak sprezentujemy domowe specjały, warto dowiedzieć się, co lubią osoby, którym będziemy wręczać prezenty. Świetnie sprawdzą się słodkie przetwory, jak dżemy z sezonowych owoców i warzyw, syropy i owoce w sosie własnym, które można dodawać do herbat. Mogą być to również likiery i nalewki domowej roboty. 

Zobacz wideo: Kuchnia miodem i imbirem pachnąca

Kuchnia miodem i imbirem pachnąca
Kuchnia miodem i imbirem pachnąca Kuchnia miodem i imbirem pachnąca Źródło: Dzień Dobry TVN

Dlaczego domowe przetwory są dobrym pomysłem na prezent? Mamy pewność, że się nie zmarnują! Nie są to przecież ubrania czy gadżety, które mogłyby nie przypaść do gustu lub byłyby nieprzydatne. Oczywiście warto dawać prezenty z namysłem - osobie, która nie pije alkoholu nie warto dawać domowej kawówki, a komuś, kto nie może jeść kiszonych warzyw - kiszonek. Nawet, jeśli nie trafimy z pomysłem, jest spora szansa, że któryś z domowników przepada za daną potrawą, a w najgorszym wypadku obdarowany może przekazać prezent dalej.

Jadalne prezenty w słoiku - przetwory w sam raz na święta

Kiszonki - przetwory na prezent

Pod hasłem przetwory kryje się wiele różnych możliwości. Do słoika można włożyć kiszonki, warzywa i owoce w marynatach, ale też dżemy, konfitury i przetwory. Jeśli wiadomo, że osoba obdarowywana lubi kiszone przetwory, to warto zaskoczyć ją ciekawymi pomysłami, jak np. kiszonymi jabłkami, śliwkami, morelami lub marchewką.

Sprawdź nasze przepisy na kiszonki:

Marynaty - przetwory na prezent

Dobrym pomysłem, za którym częściej się przepada, są warzywa i owoce w marynacie. Są one delikatniejsze i słodsze niż kiszonki. Czym można zaskoczyć na święta? Proponujemy sprezentować winogrona, dynię lub gruszkę. Tego rodzaju przysmaki ciężko jest dostać na sklepowej półce, a mogą zachwycić podniebienie wielu osób.

Sprawdź nasze przepisy na warzywa i owoce w marynacie:

Dżemy i konfitury - przetwory na prezent

Domowy dżem lub konfitura to dobry pomysł na osłodzenie świąt. Mogą to być powidła, dżemy i konfitury, czy przetwory z jesiennych owoców. W święta je się dużo pomarańczy i mandarynek, zatem dżem z tych owoców będzie świetnie pasował do bożonarodzeniowego klimatu. Również konfitura z żurawiny, którą podaje się do mięs jest dobrym pomysłem na prezent. Oprócz takich przetworów, można również sprezentować wszelkiego rodzaju syropy i owoce w sosie własnym, które można dodawać do herbaty, a nawet kawy.

Sprawdź nasze pomysły na dżemy i konfitury idealne na prezenty:

Jadalne prezenty na święta - wypieki, ciasta i pierniczki

Ze słodkich wypieków, które można sprezentować, świetnie sprawdzi się domowy piernik dojrzewający. Nie tylko może długo stać i czekać na święta, ale również trzeba go przygotować odpowiednio wcześnie. Podobnie sprawa ma się z pierniczkami. Tradycyjne pierniczki również potrzebują czasu na leżakowanie, dzięki czemu można je zrobić dużo wcześniej, a jednocześnie osoba obdarowana nie będzie musiała ich zjeść od razu.

Sprawdź nasze przepisy:

Jadalne prezenty na święta dla dorosłych - likiery i alkohole

Dla fanów mocniejszych trunków polecamy domowe likiery i alkohole, które można zrobić nawet chwilę przed świętami. Fani słodkich napoi będą zadowoleni z likierów - piernikowego, kawowego lub egg nogg. Z kolei osoby lubiące nieco bardziej wytrawne smaki mogą cieszyć się z nietypowych nalewek.

Sprawdź nasze przepisy na likiery i alkohole idealne w prezencie na święta:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: CentralITAlliance/Getty Images

Pozostałe wiadomości